Bydlení

21. května 2023 13:00

Simona Sedláčková

S pomocí lepicí pásky se rychle stanete mistrem malířem nebo natěračem

Máte pocit, že váš byt nebo dům nutně potřebuje nový náboj, nějaký zajímavý prvek s nádechem originality? Pusťte se do malování a natírání, a vezměte si na pomoc obyčejnou lepicí pásku. Tahle hra s barvami vás bude zaručeně bavit a návštěvy oněmí úžasem nad vaší šikovností. Přitom je to tak snadné!

Připravte si velkou zásobu krepové krycí pásky, kterou koupíte v každém hobbymarketu, barvy i různě silné ploché štětce a jdeme na to. Můžete si vybrat z několika různých způsobů, jak tyto pásky využít, a to nejen na stěny, ale i na dveře či na nábytek.

Jednoduše elegantní

Stěnu nejprve celou vymalujte bílou barvou, po zaschnutí na ni nalepte krycí pásku, s jejíž pomocí na stěnu vytvořte jednoduché pruhy nebo čtverce či složitější tvary. Nakonec vymalujte celou stěnu zvolenou vrchní barvou. Krycí pásky odstraňujte velmi opatrně, až po dokonalém zaschnutí barvy.

Barevné akcenty na bílé stěně

Opět je důležitý kvalitní bílý nátěr, který se musí nechat dobře zaschnout. Pak přijde na řadu důkladné vyměřování, nebo naopak jenom nalepte pásky jednoduše od oka, jak se vám líbí.

Nezapomeňte krycí pásku využít i kolem stropu a polepte s ní i okraje zásuvek a vypínačů, sbyste si zjednodušili následný úklid.

Připravte si barvy do plastových krabic na malování válečkem.

Jednotlivé trojúhelníky, opatrně vymalujte malým válečkem nebo plochým štětcem.

Barvy nechte opět vyschnout a pomalu začněte strhávat krycí pásku. Výsledný efekt je perfektní!

Ale pokud se vám po stržení pásky někde odloupla i barva, nezoufejte. Vezměte do ruky menší plochý štětec a místo opravte.

Opravte poškrábanou desku stolu

Stejnou techniku jako na stěnách můžete použít i na opravu staršího jídelního stolu. Hotovou desku několikrát přelakujte kvalitním bezbarvým lakem.

Obraz jako od malíře

Na originální díla malířů má finance jen málokdo a obyčejné kopie zase působí moc lacině. Vytvořte si originál vlastní! Můžete ho namalovat přímo na stěnu nebo na dřevěnou desku, opět s využitím krepové krycí pásky. Stejný postup můžete použít i na malířské plátno, které najdete připravené k použití ve výtvarných potřebách.

Využijte zbylá prkna z podlahy

Zůstalo vám doma několik prken po pokládce podlahy? Vyzkoušejte si na nich svou šikovnost. Nejprve musíte seříznout okraj, pokud má prkno tzv. zámek, a pak už zase lepte a malujte. Vzniklé „obrazy“ vypadají báječně zavěšené na stěně, i jen tak položené a opřené o stěnu.

Renovace dveří

Starší dveře mohou také získat nový kabát s netradičním dekorem. Můžete natírat, ale stejně dobře využít i barevnou samolepicí tapetu.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také