reklama

Hledíky hrají všemi barvami a přitahují čmeláky. Alergikům nevadí

Lenka Valjentová
21. května 2020
Hledíky jsou staré tradiční květiny, které odnepaměti zdobily venkovské zahrádky. A i když v posledních letech jejich popularita bůhvíproč klesla, neztratily nic ze své atraktivity. Říká se jim lidově žabičky, psí tlamičky, lví či kočičí pusinky nebo zaječí hubičky, protože když zmáčkneme květ hledíku ze stran, otevře se jako pusinka a pak opět zavře. Kromě modré hrají hledíky všemi možnými barvami.
reklama

Hledíky (Antirrhinum) rostou planě v přírodě ve Středomoří a severní Americe, původní druh má menší nachové květy se žlutým jícnem. V Evropě se hledík pěstuje přibližně od 16. století, u nás zdomácněl hledík větší (Antirrhinum majus). Rychle rostoucí květina má kopinaté listy aklasy dvoupyských, různě zbarvených květů – jsou bílé, žluté, oranžové, fialové, růžové a červené, výjimkou nejsou ani vícebarevné květy. Kvetou od června do října, do prvních mrazů.

Letnička, dvouletka, trvalka

Hledík se pěstuje především jako atraktivní letnička, i když mírnější zimu rostlina snadno přečká a na jaře zase obrazí. A pokud neodstraníme všechna uvadlá květenství, budou se hledíky snadno množitsamovýsevem, a tak vlastně máme trvalku. Také se obvykle nesprašují, takže si i vysemeněné rostliny podrží mateřskou barvu květů a nemísí se mezi sebou.Zjednodušeně hledíky dělíme podle výšky na vysoké, středně vysoké a nízké.

Hledíky přitahují čmeláky i alergiky

Každý člověk, kterého trápí alergie na pyl, se květinám raději vyhýbá. Hledíky ale pyl ukrývají hluboko vkvětu, a tak alergiky nedráždí. Každýsi jemůže bez obav vysadit na zahradu, do truhlíku na balkon či na okno nebo natrhat domů do vázy. Trubkovité květy s pyskem svou délkou znesnadňují opylení včelám, zvládají to pouze čmeláci, kteří se kpylu a nektaru ukrytému hluboko vkvětech umí šikovně dostat.

7 pravidel pěstování hledíků

  1. Pokud jsme si nestihli předpěstovat vlastní sazeničky ze semínek (je třeba začít už na přelomu února a března), nemusíme ani koncem května rezignovat na letošní květy. Sazenice se v zahradnictvích běžně prodávají ještě i včervnu a můžeme je s klidným svědomím vysadit na záhon nebo do truhlíku, pokvetou celé léto.
  2. Hledíky milují slunce a teplo.
  3. Hledík větší vyžaduje středně těžké, dobře propustné půdy s dostatkem vápníku a dalších živin. V chudých půdách rostliny chřadnou a málo kvetou.
  4. Nesnášejí dlouhodobé přemokření, proto je nikdy nepěstujeme na jílovitých půdách. Důsledkem přemokření nastává žloutnutí listů, uhnívání kořenů a následný úhyn. Hledíky zaléváme jen malými dávkami vody, sucho jim nijak nevadí.
  5. V době, kdy rostlina dosáhne zhruba 8 cm výšky, je dobré ji zaštípnout, aby se dobře větvila.
  6. Během vegetace odstraňujeme odkvetlé lodyhy, jednak nevypadají moc hezky, jinak tím podpoříme další kvetení, protože pro rosliny je tvorba semen vysilující. Když to nestíháme, můžeme po odkvětu celou rostlinku ostříhat, obrazí a většinou už po 3 týdnech začne opět kvést.
  7. Při správné péči hledíky kvetou od června až do října, kdy jejich vegetační dobu ukončí první mrazíky.

Hledíky ohrožují mšice

Hledíky nemocemi příliš netrpí. Co je však dokáže dost potrápit, jsou saví a žraví škůdci. Na listech a květech parazitují hlavně mšice, listy začínají lepit a poupata vadnou. Zbavíme se jich pomocí mýdlové vody nebo odvaru z rebarbory, ta je pro mšice jedovatá. Asi 300 g listů zalijeme 1,5 l vody, přivedeme k varu, 20 minut povaříme, sejmeme. Po vychladnutí scedíme. Hledíky rebarborovým odvarem postřikujeme každé tři dny.

Vysoké hledíky potřebují oporu

Vysoké (70 až 100 cm) se skvěle hodí křezu, když ze stonků, které jsou ponořené ve vodě, odstraníme listy, vydrží květiny ve váze až dva týdny. Vyniknou v zadních částech okrasných záhonů ve skupinách například sostrožkami,floxy nebo růžovými keři. Vysoké hledíky potřebují oporu, aby se jejich květní stonky nerozklesávaly.

Hledík větší Maximum

Exkluzivní, vzpřímená rychle rostoucí letnička je ideální křezu. Dorůstá do výšky 90 cm, preferuje plné slunce a lehčí půdy.

Středně vysoké se hodí do vázy

Středně vysoké hledíky (40 až 60 cm) nejlépe vypadají v husté pestrobarevné výsadbě na jednom květinovém záhonu, svědčí jim sousedství cínií,afrikánů, aster,jiřinek či chryzantém. Mají pevný stonek a také jsou vhodné k řezu. Aby hledíky dlouho kvetly, odštipujeme zespodu uvadající květy, čímž podpoříme další násadu poupat.

Hledík větší Majestic

Vzpřímená, na bázi větvená rychle rostoucí letnička s pevnými stonky dorůstajícími do výšky 50–60 cm se hodí na záhon, do nádob i k řezu. Daří se jí vhlinitopísčité půdě sdostatkem vápníku.

Nízké hledíky jsou ideální do truhlíků

Nízké kultivary (okolo 20 cm) se používají na lemy záhonů a do větších nádob na balkony, terasy, zídky a zápraží, pro pěstování vzávěsných nádobách jsou vhodné převislé kultivary.

Hledík větší Tom Pouce

Vzpřímená rychle rostoucí letnička kompaktního vzrůstu. Vysoká je jen kolem 20 cm a hodí se na záhon a do okenních truhlíků. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květenství podpoříme další nakvétání.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květSeverní AmerikakvětinyzáhonpůdatrvalkastonekHledík větší (Antirrhinum majus)hledíkyhledíky pěstováníhledík pro alergikyhledík letničkahledík trvalkaČmelákjednoletá rostlinahledíkhledík větší
reklama