reklama

Modré chrpy jsou skvělý přírodní lék na podrážděné a unavené oči

Lenka Valjentová
12. června 2020
Chrpa polní je krásná květina s modrými trubkovitými květy, roste většinou spolu s neméně půvabným vlčím mákem na okrajích obilných polí a podél cest. Nasbírejte si teď na začátku léta léčivé květy chrpy a usušte je, určitě se vám to vyplatí. Ačkoli mají květy chrpy mnohé léčivé schopnosti, například podporují trávení a mírní otoky, přesto je chrpa nejznámější jako přírodní lék na zklidnění unavených a podrážděných očí i zánětu spojivek.
reklama

Chrpa polní nebo taky chrpa modrá(Centaurea cyanus) je jednoletá nebo ozimá rostlina vysoká až 80 cm. Lodyhy jsou přímé a větvené, listy jsou střídavé, kopinatého tvaru. Květní úbory na konci větviček lodyhy mají vprůměru 2 až 3 cm, okrajové květy jsou tmavě modré a trubkovité, ve středu jsou purpurově terčové. Kvete většinou od června do září. Chrpa polní roste většinou spolu s vlčím mákem na okrajích obilných polí a podél cest nebo na slunných stráních. U nás je nepůvodním druhem, který byl sem zavlečen vdobě kamenné sobilím.

6 rad na sběr, sušení a skladování chrpy polní

  1. Sbírejte pouze květy výrazně modře zbarvené okraje květů nebo odstříhávají se celé květy i skalichem a krátkou stopkou.
  2. Květy nesmí být odkvetlé amokré, protože vlhké snadno plesniví. Na sběr chrpy se proto vydejte výhradně za suchého počasí.
  3. Květy chrpy nikdy nesušte na slunci, ale zásadně ve stínu v nízké vrstvě, nejlépe na sítech a na dobře větraném místě, aby neztratily svoji typickou barvu.
  4. Nejlépe chrpu usušíte umělým teplem do 35 °C.
  5. Dobře usušený květ má původní tmavě modrou barvu.
  6. Skladuje se vsuchu vdobře uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích na suchém a tmavém místě.

Proč a jak chrpa polní pomáhá zdraví

Léčivý květ chrpy obsahuje mj. flavonoidy (apigenin, campherol, quercetol, quercetin, luteolin, rutin) a přírodní barviva apigenin a cyanin, která stojí za modoru barvou květů, dále flavonoidy, alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz či minerály (především mangan). Díky obsahu hořčin (a barvě) bývá často součástí bylinných směsí na podporu trávení a zvýšení chuti k jídlu. Čerstvě natrhané květy se dají použít jako dekorace pokrmů a nápojů.

Oční léčivka

V lidovém léčitelství se hojně využívá močopudných, dezinfekčních, detoxikačních a protizánětlivých účinků chrpy. Uplatňuje se tak při urologických potížích a revmatismu, čistí močové cesty a mírní bušení srdce, podporuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci játrech, žlučníku a žaludku, používá k mírnění otoků a jako podpora při očistných kúrách.

Ovšem nejznámější je jako oční bylinka – chrpa se využívá na zklidnění podrážděných a bolavých očí, při zánětu spojivek nebo citlivosti na světlo. Pomáhá při únavě očí. Významně redukuje otoky kolem očí.

Chrpa hojí rány či mírní otoky

I zevně jako obklad nebo výplach chrpa pomáhá očím, ale také urychlujehojení povrchových poraněníi zanícených ran,vyrážeka ekzémů. Podporuje výživu a růst vlasů, posiluje poškozenévlasy a pomáhá protilupům. Koupele s chrpou jsou skvělé na mírnění otoků nohou.

Chrpový čaj proti nechutenství

Ingredience

  • 1 lžičku sušených nebo 1 lžíci čerstvých květů chrpy
  • 200 ml vroucí vody

Příprava

Květy chrpy zalijte vodou, zakryjte a nechte zhruba 8 minut vyluhovat. Sceďte.

Použití

Pro zvýšení chuti kjídlu nebo v rámci očistné kúry pijte teplý nálev dvakrát denně. Vlažný nálev pijte jednou za den, máte-li unavené oči nebo jste citliví na ostré denní světlo.

Chrpovýzklidňující obklad na oči

Ingredience

  • 1 lžíci sušených nebo 2 lžíce čerstvých květů chrpy
  • 220 ml vody

Příprava

Chrpové květy zalije studenou vodou, přiveďte k varu a ihned sejměte. Zakryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat. Sceďte přes kávový filtr nebo pláténko. Nechte úplně vychladnout.

Použití

Studený odvar používejte k obkladům na unavené, podrážděné a bolavé oči. Krátce vněm namočte kosmetické tamponky, které přiložte zhruba na 20 minut na oči. Hodí se také na omývání ran a postižené pokožky a jako hojivý obklad při kožních problémech a proti lupům.

Bylinkovákoupel na oteklé kotníky

Ingredience

Příprava

Chrpu, růži a měsíček smíchejte (buď obě bylinky sušené, nebo čerstvé) , ze směsi odeberte 100 g sušených nebo 160 g čerstvých květů, dejte do do 2 litrů studené vody a přiveďte k varu. Vařte zhruba 15 minut, pak sejměte a nechte zchladnout na vám příjemnou teplotu.

Použití

Do lázně ponořte oteklé nohy na 15 minut, pak je zabalte do ručníku a na nejméně na půl hodiny si lehněte.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama