Modré chrpy poslouží jako skvělý přírodní lék na podrážděné a unavené oči

Chrpa polní je krásná květina s modrými trubkovitými květy, roste většinou spolu s neméně půvabným vlčím mákem na okrajích obilných polí a podél cest. Nasbírejte si teď na začátku léta léčivé květy chrpy a usušte je. Ačkoli mají květy chrpy mnohé léčivé schopnosti, například podporují trávení a mírní otoky, přesto je chrpa nejznámější jako přírodní lék na zklidnění unavených a podrážděných očí.

Chrpa polní nebo taky chrpa modrá (Centaurea cyanus) je jednoletá nebo ozimá rostlina vysoká až 80 cm. Lodyhy jsou přímé a větvené, listy jsou střídavé, kopinatého tvaru. Květní úbory na konci větviček lodyhy mají v průměru 2 až 3 cm, okrajové květy jsou tmavě modré a trubkovité, ve středu jsou purpurově terčové. Kvete většinou od června do září. Chrpa polní roste většinou spolu s vlčím mákem na okrajích obilných polí a podél cest nebo na slunných stráních. U nás je nepůvodním druhem, který byl k nám zavlečen v době kamenné s obilím.

Sběr, sušení a skladování chrpy polní

  1. Sbírejte pouze květy výrazně modře zbarvené okraje květů nebo odstříhávají se celé květy i s kalichem a krátkou stopkou.
  2. Květy nesmí být odkvetlé a mokré, protože vlhké snadno plesniví. Na sběr chrpy se proto vydejte výhradně za suchého počasí.
  3. Květy chrpy nikdy nesušte na slunci, ale zásadně ve stínu v nízké vrstvě, nejlépe na sítech a na dobře větraném místě, aby neztratily svoji typickou barvu.
  4. Nejlépe chrpu usušíte umělým teplem do 35 °C.
  5. Dobře usušený květ má původní tmavě modrou barvu.
  6. Skladuje se v suchu v dobře uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích na suchém a tmavém místě.

Chrpa polní účinky

Léčivý květ chrpy obsahuje mj. flavonoidy (apigenin, campherol, quercetol, quercetin, luteolin, rutin) a přírodní barviva apigenin a cyanin, která stojí za modrou barvou květů, dále flavonoidy, alkaloidy, hořčiny, saponiny, sliz či minerály (především mangan). Díky obsahu hořčin (a barvě) bývá často součástí bylinných směsí na podporu trávení a zvýšení chuti k jídlu. Čerstvě natrhané květy se dají použít jako dekorace pokrmů a nápojů.

Chrpa je oční bylinka

Chrpa modrá je proslulá jako oční bylinka. „Využívá se na zklidnění podrážděných a bolavých očí, při zánětu spojivek nebo citlivosti na světlo. Pomáhá při únavě očí. Významně redukuje otoky kolem očí. V lidovém léčitelství uplatňuje taky při urologických potížích a revmatismu, čistí močové cesty a mírní bušení srdce, podporuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci játrech, žlučníku a žaludku, používá k mírnění otoků a jako podpora při očistných kúrách," vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Chrpa hojí rány či mírní otoky

I zevně jako obklad nebo výplach chrpa pomáhá očím, ale také urychluje hojení povrchových poranění i zanícených ran, vyrážek a ekzémů. Podporuje výživu a růst vlasů, posiluje poškozené vlasy a pomáhá proti lupům. Koupele s chrpou jsou skvělé na mírnění otoků nohou.

Čaj z chrpy

Ingredience

  • 1 lžičku sušených nebo 1 lžíci čerstvých květů chrpy
  • 200 ml vroucí vody

Příprava

Květy chrpy zalijte vodou, zakryjte a nechte zhruba 8 minut vyluhovat. Sceďte.

Použití

Pro zvýšení chuti k jídlu nebo v rámci očistné kúry pijte teplý nálev dvakrát denně. Vlažný nálev pijte jednou za den, máte-li unavené oči nebo jste citliví na ostré denní světlo.

Chrpový obklad na oči

Ingredience

  • 1 lžíci sušených nebo 2 lžíce čerstvých květů chrpy
  • 220 ml vody

Příprava

Chrpové květy zalije studenou vodou, přiveďte k varu a ihned sejměte. Zakryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat. Sceďte přes kávový filtr nebo pláténko. Nechte úplně vychladnout.

Použití

Studený odvar používejte k obkladům na unavené, podrážděné a bolavé oči. Krátce vněm namočte kosmetické tamponky, které přiložte zhruba na 20 minut na oči. Hodí se také na omývání ran a postižené pokožky a jako hojivý obklad při kožních problémech a proti lupům.

Bylinková koupel na oteklé kotníky

Ingredience

Příprava

Chrpu, růži a měsíček smíchejte (buď obě bylinky sušené, nebo čerstvé) , ze směsi odeberte 100 g sušených nebo 160 g čerstvých květů, dejte do do 2 litrů studené vody a přiveďte k varu. Vařte zhruba 15 minut, pak sejměte a nechte zchladnout na vám příjemnou teplotu.

Použití

Do lázně ponořte oteklé nohy na 15 minut, pak je zabalte do ručníku a na nejméně na půl hodiny si lehněte.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedie.org


Přečtěte si také