reklama

Myslete na včely a čmeláky. Vysejte pro ně medonosné dvouletky

Simona Sedláčková
15. června 2020
Bez opylovačů se v zahradě nemůžete těšit na bohatou úrodu. Proto pokud chcete dopřát včelám a čmelákům v příštím roce bohatou hostinu, neměly by na vašich záhonech chybět některé dvouletky s velkým množstvím nektaru v květech. Na jejich výsev je právě teď čas.
reklama

Vpolovině června je nejlepší termín pro výsevy dvouletých rostlin. Na jejich květy si sice musíte počkat až do příštího jara, ale uvidíte, že to bude stát za to. A ocení je i užitečný hmyz, tedy včely a čmeláci, ale samozřejmě i motýli.

Hadinec, užanka i pilát jsou dvouletky, které patří všechny do čeledě brutnákovitých, kam řadíme i jednoleté rostliny jako je svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) nebobrutnák lékařský (Borago officinalis). Chejr vonný zase patří do čeledi brukvovitých spolu shořčicí setou (Sinapis alba). Všechny tyto rostliny jsou nadšeněopyloványhmyzem, zejménavčelami,čmeláky amotýly, sbírajícímipyla nektar.

Hadinec obecný (Echium vulgare)

Dvouletá, někdy dokonce krátkověká vytrvalá bylina zčeledi brutnákovitých. Roste téměř vcelé Evropě, na slunných loukách a stráních i na rumištích, vsuchých lesích.

Vprvním roce vytváří listovou růžici a teprve vdruhém roce dorůstá do výšky až 100 cm. Vykvétá od května do října zvonkovitými, modrofialovými květy.

Kořen dosahuje do hloubky až 250 cm, proto nepotřebuje téměř žádnou zálivku a vodu si dokáže opatřit sám.

Vysévá se během června a teprve vdalším roce vykvétá.

Hadinec je výborná nektarodárná rostlina svysokou cukernatostí, velmi oblíbená včelami i čmeláky.

Užanka lékařská (Cynoglossum officinale)

Původní evropský druh, užanka lékařská, je dvouletka zčeledi brutnákovitých. Roste na okrajích polí a polních cest, na suchých trávnících, pasekách nebo rumištích.

Vprvním roce vytváří pouze listovou růžici a teprve druhým rokem vykvétá na přímé, větvené lodyze. Je vysoká až 60 cm a kvete červenými nebo fialovými květy, většinou během května až července. Přitahuje nejčastěji motýly zširokého okolí.

Množí se pouze semeny, kterých jedna rostlina vytvoří až dva tisíce. Přímo na záhony se vysévá vpolovině června do hloubky přibližně 1 cm. Hlouběji vyseté semeno již nevyklíčí. Užanka má ráda vlhčí půdu.

Celá rostlina je toxická pro lidi i pro zvířata, která si jí však na pastvě většinou nevšímají, protože má chlupaté listy. Užanka je považována za invazivní druh, proto byste ji neměli nechat šířit ze své zahrady do volné přírody.

Chejr vonný (Erysimum cheiri)

Chejr vonný, zvaný také fiala zimní, lidově i žlutá fiala, hořčičník nebo trýzel vonný, je dvouletka nebo krátkověká trvalka zčeledi brukvovitých. Je původním evropským druhem, pochází zjižní Evropy.

Má rád umístění na slunci a dobře propustnou půdu. Vysévá se vpolovině června, pouze na povrch půdy, teplota pro klíčení musí být minimálně 18 °C. Vprvním roce rostlina vytvoří přízemní růžici listů a vdruhém roce vykvétá silně vonnými, žlutými, rezavými nebo vínovými květy. Vykvétá už na konci dubna a kvete až do srpna.

Chejr vonný můžete pěstovat i na balkoně vtruhlíku, dorůstá do výšky 25~70 cm.

Pilát lékařský (Anchusa officinalis)

Dvouletá rostlina zčeledi brutnákovitých je původním evropským druhem, její území pokrývá velkou část Evropy. Roste vhlinitopísčitých půdách na suchých loukách, na okrajích polí a polních cest. Má rád slunce a propustnou půdu.

Pilát lékařský se vysévá vpolovině června, vprvním roce vytvoří listovou růžici a vdruhém roce vykvétá modrými až fialovými květy. Kvete od května do září.

Naše pomoc užitečnému hmyzu je velmi důležitá. Vysévejte a vysazujte ty správné rostliny a postavte hmyzákům domek!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama