Zahrada

13. června 2023 13:00

Simona Sedláčková

Myslete na včely a čmeláky. Vysejte pro ně medonosné dvouletky

Bez opylovačů se v zahradě nemůžete těšit na bohatou úrodu. Proto pokud chcete dopřát včelám a čmelákům v příštím roce bohatou hostinu, neměly by na vašich záhonech chybět některé dvouletky s velkým množstvím nektaru v květech. Na jejich výsev je právě teď čas.

V polovině června je nejlepší termín pro výsevy dvouletých rostlin. Na jejich květy si sice musíte počkat až do příštího jara, ale uvidíte, že to bude stát za to. A ocení je i užitečný hmyz, tedy včely a čmeláci, ale samozřejmě i motýli.

Hadinec, užanka i pilát jsou dvouletky, které patří všechny do čeledě brutnákovitých, kam řadíme i jednoleté rostliny jako je svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) nebo brutnák lékařský (Borago officinalis). Chejr vonný zase patří do čeledi brukvovitých spolu s hořčicí setou (Sinapis alba). Všechny tyto rostliny jsou nadšeně opylovány hmyzem, zejména včelami, čmeláky a motýly, sbírajícími pyl a nektar.

Hadinec obecný (Echium vulgare)

Dvouletá, někdy dokonce krátkověká vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých. Roste téměř v celé Evropě, na slunných loukách a stráních i na rumištích, v suchých lesích.

V prvním roce vytváří listovou růžici a teprve v druhém roce dorůstá do výšky až 100 cm. Vykvétá od května do října zvonkovitými, modrofialovými květy.

Kořen dosahuje do hloubky až 250 cm, proto nepotřebuje téměř žádnou zálivku a vodu si dokáže opatřit sám.

Vysévá se během června a teprve v dalším roce vykvétá.

Hadinec je výborná nektarodárná rostlina s vysokou cukernatostí, velmi oblíbená včelami i čmeláky.

Užanka lékařská (Cynoglossum officinale)

Původní evropský druh, užanka lékařská, je dvouletka z čeledi brutnákovitých. Roste na okrajích polí a polních cest, na suchých trávnících, pasekách nebo rumištích.

V prvním roce vytváří pouze listovou růžici a teprve druhým rokem vykvétá na přímé, větvené lodyze. Je vysoká až 60 cm a kvete červenými nebo fialovými květy, většinou během května až července. Přitahuje nejčastěji motýly z širokého okolí.

Množí se pouze semeny, kterých jedna rostlina vytvoří až dva tisíce. Přímo na záhony se vysévá v polovině června do hloubky přibližně 1 cm. Hlouběji vyseté semeno již nevyklíčí. Užanka má ráda vlhčí půdu.

Celá rostlina je toxická pro lidi i pro zvířata, která si jí však na pastvě většinou nevšímají, protože má chlupaté listy. Užanka je považována za invazivní druh, proto byste ji neměli nechat šířit ze své zahrady do volné přírody.

Chejr vonný (Erysimum cheiri)

Chejr vonný, zvaný také fiala zimní, lidově i žlutá fiala, hořčičník nebo trýzel vonný, je dvouletka nebo krátkověká trvalka z čeledi brukvovitých. Je původním evropským druhem, pochází z jižní Evropy.

Má rád umístění na slunci a dobře propustnou půdu. Vysévá se v polovině června, pouze na povrch půdy, teplota pro klíčení musí být minimálně 18 °C. V prvním roce rostlina vytvoří přízemní růžici listů a v druhém roce vykvétá silně vonnými žlutými, rezavými nebo vínovými květy. Vykvétá už na konci dubna a kvete až do srpna.

Chejr vonný můžete pěstovat i na balkoně v truhlíku, dorůstá do výšky 25–70 cm.

Pilát lékařský (Anchusa officinalis)

Dvouletá rostlina z čeledi brutnákovitých je původním evropským druhem, její území pokrývá velkou část Evropy. Roste v hlinitopísčitých půdách na suchých loukách, na okrajích polí a polních cest. Má rád slunce a propustnou půdu.

Pilát lékařský se vysévá v polovině června, v prvním roce vytvoří listovou růžici a v druhém roce vykvétá modrými až fialovými květy. Kvete od května do září.

Naše pomoc užitečnému hmyzu je velmi důležitá. Vysévejte a vysazujte ty správné rostliny a postavte hmyzákům domek!

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také