Zahrada

13. listopadu 2024 09:30

Simona Sedláčková

Pěstování bez rytí – to zní lákavě! Tento postup je vhodný jen pro některé zahrady

Každý zahrádkář ví nebo aspoň tuší, že rýč či rycí vidle a motyka patří k základnímu zahradnímu vybavení. Pořádné průběžné kypření půdy a podzimní rytí je důležité, bez provzdušnění a bez organické hmoty to prostě nejde. Ovšem je tu jedno ale… Za správných podmínek můžete rýč zahodit. Záhony bez rytí usnadní nepříjemnou práci, ale nejsou vhodné pro každou půdu.

Proč je důležité rytí a kypření půdy

Asi není mnoho zahrádkářů, kteří by se na každoroční, podzimní či jarní namáhavé rytí záhonů příliš těšili. Zabere to spoustu času, záda trpí, ruce bolí… Ale co se dá dělat. Ano, je to práce namáhavá, ale většina pěstitelů ji považuje za naprosto nezbytnou.

NENECHTE SI UJÍT: Spadané listí v zahradě: Kde ho shrabat a jak s ním naložit. Co s listy ořešáku?

Rytím se prokypří a provzdušní půda do hloubky, zároveň se alespoň částečně zmírní výskyt plevelných rostlin a podpoří se také zadržování srážkové vody v půdě. Současně se do půdy zarývá hnůj nebo speciálně vyseté rostliny, tzv. zelené hnojení.

  • Důležité je i průběžné okopávání a provzdušňování půdy během celé sezony a současné odstraňování plevelů.

Kde můžeme rytí půdy omezit či úplně vynechat

Především si musíme být jisti, že půda v naší zahradě je pro metodu pěstování bez rytí vhodná. Hodí se totiž pouze pro půdy lehké, ideálně písčité nebo i hlinité, ale pouze za předpokladu, že máme v půdě dostatečnou zásobu organické hmoty.

  • Pro půdy jílovité je pravidelné rytí naprosto nezbytné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Vybudujte si přírodní zahradu bez chemie a vysaďte do ní původní rostliny

Záhony bez rytí je potřeba chránit a nevstupovat do nich. Určíme si tedy trvalé cestičky a záhony volíme užší. Povrch půdy pokryjeme vhodným přírodním mulčem, díky kterému zabráníme nadměrnému odparu vody. Můžeme použít posekanou trávu nebo slámu pro užitkové, tedy zeleninové záhony i kolem stromů. Kolem okrasných rostlin zase využijeme spíše štěpku, kůru, případně i drobný štěrk.

Vyvýšené záhony

Pokud se vám opravdu hodně nechce do každoročního rytí záhonů, pak zvažte vybudování záhonů vyvýšených. Jejich výstavba je sice trochu pracná, ale námaha se zúročí v několika dalších letech. Vyvýšené záhony zlepší úrodu, zabrání bolestem zad a ochrání rostliny před slimáky. Můžete na nich pěstovat květiny i zeleninu a nejlépe obojí dohromady.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak udělat vyvýšený záhon ze starého zahradního kolečka. Pěstujte v něm květiny i zeleninu

  • Výška vyvýšeného záhonu se většinou pohybuje mezi 50–70 cm, ale může být samozřejmě i vyšší, zvláště pokud se ze zdravotních důvodů těžko ohýbáte.
  • Šířku volte tak, abyste mohli pohodlně dosáhnout do středu záhonu.
  • Délka je samozřejmě libovolná podle daného prostoru a potřeb.
  • Důležitá je i šířka cestiček mezi záhony, ideálně 60–80 cm. Cestičky můžete vysypat kamínky, zamulčovat nebo zatravnit.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/zahrada-bez-ryti-a-plevele-jde-to-ale-bez-namahy-to-neni-29280.html


Přečtěte si také