reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak se naši předci chránili před bouřkou? Pomoct měli pavouci, chleba i sekyra

Lenka Valjentová , Vydáno: 06.06.2020
Co a jak dělat při letní bouřce podle starých lidových tradic, pověr a rituálů
Autor: pixabay.com Co a jak dělat při letní bouřce podle starých lidových tradic, pověr a rituálů
Bouřky patří k létu stejně jako koupání a opalování, s tím nic neuděláme. Dříve lidé věřili, že blesk a hrom vyjadřují boží hněv, a i když dnes víme, že bouřka je přírodní jev a že je lepší hromosvod na střeše než chleba na stole, přesto není na škodu si některé dávné lidové tradice, pověry, rituály a protibouřková opatření připomenout. Blesk je v podstatě koncentrovaná elektřina a jako takový může být neškodný, ale i velmi nebezpečný, a tak pro vás máme i současné obecná pravidla, jak se chovat, kam se ukrýt a co při letní bouřce nedělat.

reklama

Bouřku přivolá rozrazil rezekvítek

V lidových pověrách tuto moc přivolat hromy a blesky něžná kytička s modrými kvítky zvaná bouřka, která roste od jara do podzimu, a když ji někdo utrhne, brzy přijde boží dopuštění. Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) je nejznámější a nejčastější z rozrazilů, roste hojně na zahradě, na louce, na mezích, na pasekách a v křovinách. Co z toho pro nás plyne? Když chceme přivolat bouřku, natrháme si rozrazil rezekvítek a hned ho využijeme jako léčivou bylinu, protože je skvělý na průdušky (záněty, katary), astma, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a léčí i pokožku, má močopudné účinky a zlepšuje zažívání. A když se bouřky bojíme, tak se mu obloukem vyhýbáme a děláme, že bouřkově modré kvítky nevidíme.

Letní bouřka: rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) neboli bouřka
Autor: istock.com Letní bouřka: rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) neboli bouřka

Hromničky ochrání dům před hromy a blesky

Naši předkové věřili, že bouřka je vyjádřením božího hněvu. Když sjede blesk z oblohy a do někoho uhodí, tak se jedná o ztělesnění božího trestu. A stejné je to s místem, do kterého blesk uhodí. Aby od sebe lidé odvrátili nebezpečí, zapalovali svíce, tzv. hromničky, a v modlitbách si vyprošovali ochranu před ničivou silou blesků. Mnohde dávali lidé hromničky během bouřek zapálené do oken, aby tak dali najevo kolemjdoucím, že v domě někdo je a poskytne jim úkryt. Na letní bouřky se ale musí myslet už s předstihem, protože hromničky se žehnají na Hromnice, což je 2. února. To shrnuje jedna z lidových moudrostí: Kde se na Hromnice světí hromničky a jimi se za bouřky svítí, tam blesk a hrom neuškodí. Je fakt, že i dnes se hodí mít před bouřkou připravené svíčky a sirky, pro případ, že vypnou proud.

Letní bouřka: i dnes se hodí mít před bouřkou připravené svíčky
Autor: istock.com Letní bouřka: i dnes se hodí mít před bouřkou připravené svíčky

Pověry, rituály a další protibouřková opatření

Existuje mnoho rituálů, které se dělaly (a dělají) při bouřce. Tak třeba když byla bouřka, stačilo dát na stůl vedle rozsvícené hromničky chléb, boží dar,  zabalený do bílého lněného ubrousku; někde se přidával ke chlebu ještě med, jinde sůl. Nebezpečí tak bylo zažehnáno. A když zrovna nemáme doma chleba, obrátíme stůl vzhůru nohama a do našeho domu neuhodí blesk. Můžeme také zkusit do dveří zatnout sekerku nebo zabodnout velký nůž tím směrem, odkud bouřka přichází, a ona se otočí. Dům i nás před bouřkou ochrání pavouk křižák, ale musí být s námi v místnosti. Tomu se prý hromy a blesky raději vyhnou. Prastarým protibouřkovým opatřením je také koště, které musíme postavit ven přede dveře. Je hlášeno krupobití? I proti krupobití měli předkové zaručený plán: první devět krup rychle sebrat a hodit do kamen. Krupobití odvrátíme předpovědi počasí navzdory.

Letní bouřka: chléb je boží dar a chrání dům před blesky
Autor: istock.com Letní bouřka: chléb je boží dar a chrání dům před blesky

Hromové kameny a třísky = talismany pro štěstí

Doma bychom měli mít talismany, která mají chránit lidi, domy i zvířata před bouřkou. Jde o tzv. hromové kameny nebo hromové třísky. O co jde? Hromový kámen při bouřce spadne z nebe spolu s bleskem. Čím je blesk mohutnější, tím je větší i hromový kámen a tím hlouběji se zarývá do země. Menší se objeví za devět hodin, další za devět dní, jiný za devět měsíců a ten největší za devět let. Takže je potřeba důsledně sledovat blesky a po bouřce jít hledat na místech jejich dopadu kámen buď na povrchu, nebo pod kořeny bleskem roztrhaného stromu. A když už tam budeme, určitě  nesmíme zapomenout vzít z bleskem ohořelého stromu hromovou třísku. Ta sice nemá tak široké možnosti využití jako kámen, ale i tak je to super věc proti bouřce.

Kdo měl hromový kámen či třísku při sobě, byl chráněný proti zasažení bleskem. Ochrana se vztahovala také na dům, dokonce i na celé příbuzenstvo. Kromě toho také tyhle talismany přinášely štěstí a zdraví. Hromový kámen se dával dětem do kolébky, protože léčil psotník, křeče, kašel, záchvat a kýlu. Věřilo se, že ženám usnadňuje porod, dával se jim do dlaně a šestinedělkám do postele. Pomáhal také při chorobách dýchacích cest, revmatismu a bolestech zad a hlavy. Mít při sobě hromový kámen nebo třísku se tedy rozhodně vyplatí!

Letní bouřka: hromové kameny nebo hromové třísky jsou talismany proti bouřce i pro štěstí
Autor: pixabay.com Letní bouřka: hromové kameny nebo hromové třísky jsou talismany proti bouřce i pro štěstí

Hromy a blesky probouzejí vášeň

Traduje se, že nejvíce dětí je počatých při žhavých letních bouřkách. Vypadá to, že blesky a hromy vyvolávají v milencích touhu a zvláště ženy a dívky jsou prý divočejší a vášnivější než obvykle. Možná je to proto, že když se venku všichni čerti žení mají větší potřebu se tulit v bezpečné náruči svých mužů. Možná není od věci při první bouřce prubnout, jestli to opravdu funguje...

 Letní bouřka vyvolává v milencích touhu...
Autor: pixabay.com Letní bouřka vyvolává v milencích touhu...

Bouřka v lidových pranostikách

K bouřkám se vážou také mnohé lidové pranostiky, kterými naši předkové předpovídali počasí. Například:

 1. Kolik mlh v březnu, tolik bouří v červnu. Bouřky před sv. Jiřím (24. dubna) věští rok studený, po sv. Jiří teplý.
 2. Jak dlouho před sv. Jiřím bouří, tak dlouho po něm bude ještě zima.
 3. Bouřky v dubnu zvěstují mokré léto.
 4. V dubnu hrom – nebojí se mrazu strom.
 5. Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá.
 6. Na Markétu obyčejně těžké bouřky přicházejí.
 7. Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.
 8. Jsou-li pozdě na podzim bouřky, nebudou brzy mrazy.
 9. Když po bouřce nebo po dešti nenastalo občerstvující chladno, další déšť se očekává.
Letní bouřka: 10 pravidel, jak přežít bouřku v přírodě ve zdraví
Autor: pixabay.com Letní bouřka: 10 pravidel, jak přežít bouřku v přírodě ve zdraví

10 současných pravidel, jak přežít bouřku ve zdraví

 1. Při pobytu ve volné přírodě platí: neutíkat a neschovávat se pod stromem, protože v obou případech by vás mohl blesk zasáhnout. Překvapí-li nás bouřka na rozlehlé holé pláni, je nejlépe přečkat ji v podřepu s nohama u sebe.
 2. Přepadne-li nás bouřka venku, optimální je co nejrychleji vyhledat spolehlivý úkryt. Obzvláště nebezpečný je pobyt ve volné přírodě na horách a na otevřených a vyvýšených místech.
 3. Nebezpečné je i koupání či plavba v loďce. Vyhněme se raději i telefonování či práci s elektrickými a plynovými spotřebiči. A přestože za bouřky duje příznivý vítr, není vhodné ani pouštění draků…
 4. Nemáme-li možnost se ukrýt v budově, nezůstáváme na kopcích a holých pláních, neschováváváme se pod osamělými stromy či pod převisy nízkých skal. Naopak husté lesy a háje, úzká údolí, úpatí vysokých skalních stěn, jeskyně nebo městské ulice lze považovat za poměrně bezpečná místa.
 5. Pokud nás zastihne bouřka v autě, nemusíme se blesku příliš obávat. Jestliže necháme okna i dveře zavřené, poskytne nám spolehlivou ochranu.
 6. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí a obecně veškeré stavby dobře chráněné hromosvodem, popřípadě i velké prostorné budovy bez hromosvodu.
 7. Za bouřky se uvnitř budov zdržujeme raději na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek.
 8. Nezapomeneme zavřít okna a vypnout televizor a všechny další přístroje, jejichž součástí je obrazovka. Během bouřky pozor na vodu a všechny látky, které snadno vedou proud.
 9. Když přece jen dojde k nehodě, první pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách.
 10. Není vhodné pobývat během bouřky v malých staveních bez hromosvodu, třeba v kůlně nebo zahradní chatce. Příliš bezpečí neskýtají ani velká stavení s porušenou statikou (např. zpustlé polorozpadlé kostely), kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a zřícení.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Medard 3

Když na Medarda prší, čeká nás deštivé léto. Proč?

Na Hromnice o hodinu více aneb Jak oslavit první svátek jara

Na Hromnice o hodinu více aneb Jak oslavit první svátek jara

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Dožínky

Jak se slavily dožínky? Pletly se věnce z obilí a pekly všelijaké dobroty

 


 

reklama

Článek je zařazen v: bouřka , letní bouřka tradice a rituály , co dělat při bouřce , Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys) , hromové kameny a třísky , hromnička , chléb boží dar

reklama

Přečtěte si také