návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak chránit květiny před listokazem zahradním? Krásný brouk dokáže pěkně uškodit

Simona Sedláčková , Vydáno: 14.06.2020
Listokaz zahradní
Autor: istockphoto.com Listokaz zahradní
Zelenomodrý brouk s hnědočervenými krovkami, listokaz zahradní, patří mezi hojně rozšířený hmyz. Dokáže škodit na listech, květech, a dokonce i na kořenech rostlin. Vzhledem k mírné zimě se jich letos objevilo v zahradách nebývalé množství.

reklama

Listokaz zahradní (Phyllopertha horticolla L.)

Roztomilý brouček, dlouhý asi 8–12 mm, s kovově zeleným štítkem a hnědočervenými krovkami, se v zahradách objevuje pravidelně každý rok během května až července. Bohužel i když je to brouk na první pohled krásný, jeho působení na rostliny nám velkou radost nedělá. Dokáže škodit dospělý brouk i jeho larvy.

Listokaz zahradní
Autor: istockphoto.com Listokaz zahradní

Listokaz nejvíce škodí růžím, jabloním, hrušním, třešním, ostružinám, lískám a vinné révě. Vykusuje listy i plody. Vzhledem k letošnímu velkému výskytu se dají očekávat značné škody. Začátkem léta kladou samice listokazů vajíčka do půdy. Z vajíček se vylíhnou larvy (ponravy). Ponravy listokazů zase žijí na kořenech obilnin, travin a jetele, které okusují a mohou způsobit až úhyn rostliny. Bohužel se občas pustí i do kořenů jahodníků. Ponravy v zemi přezimují, na jaře se zakuklí a z kukly vyleze dospělec, brouk.

Listokaze zahradního si zahrádkáři občas pletou s mnohem větším chroustem. Vyskytuje se v celé Evropě i v Asii, až po Mongolsko.

Listokaz zahradní
Autor: istockphoto.com Listokaz zahradní

Jak si poradit s listokazem na zahradě

Pokud není listokaz příliš přemnožen, dokážou jeho populaci účinně korigovat ptáci a žádný lidský zásah není nutný.

Při přemnožení larev listokazů v trávníku můžete použít biologickou ochranu a nasadit parazitická háďátka (přípravky na této bázi jsou k dispozici pod označením PlantaCur® Nemagreen®). Parazitická háďátka však napadají jen larvy listokaze zahradního, proto je před aplikací nutné přesné určení škůdce. Působení larev v trávníku poznáte podle nepravidelného odumírání rostlin. Háďátka se aplikují na jaře, je nutná teplota půdy alespoň 12 °C. Pro rostliny a živočichy jsou háďátka absolutně neškodná.

Listokaz zahradní
Autor: istockphoto.com Listokaz zahradní

Ponravy listokazů v půdě můžete také celkem úspěšně hubit kainitem (draselné hnojivo s hořčíkem) a dusíkatým amonným vápnem.

V případě přemnožení dospělých brouků můžete použít insekticidy k tomu určené. Počítejte ale s tím, že pravidelné postřiky brouky pouze odpuzují, nehubí je. Pokud se chemickým přípravkům chcete vyhnout, můžete brouky jednoduše ručně sbírat. Doporučuje se sbírat je brzy ráno, protože bývají přes noc na listech a pupenech rostlin zkřehlí. Stačí postavit nádobu pod větev, zatřást s ní a brouky pak můžete dát sezobat slepicím.

Listokaz zahradní
Autor: istockphoto.com Listokaz zahradní

Na zahradě můžete potkat spoustu různého hmyzu:

Bylinky, které komárům nevoní

Bylinky, které komárům nevoní: levandule, kozlík, bazalka, meduňka a šalvěj

ruměnice pospolná

Ploštice odpuzují komáry a rostlinám neškodí. Ze zahrady je nevyhánějte

Mandelinka bramborová: Jak se zbavit obávaného pruhovaného škůdce brambor

Mandelinka bramborová: Jak se zbavit obávaného pruhovaného škůdce brambor

Slunéčko sedmitečné

Slunéčko sedmitečné je skvělý pomocník v zahradě. Ochrání květiny i zeleninu

reklama

Článek je zařazen v: listokaz zahradní , růže , hroznové víno , trávník , jahody , jak ochránit , jak se zbavit

reklama

Přečtěte si také