reklama

Jak chránit květiny před listokazem zahradním? Krásný brouk dokáže pěkně uškodit

Simona Sedláčková
14. června 2020
Zelenomodrý brouk s hnědočervenými krovkami, listokaz zahradní, patří mezi hojně rozšířený hmyz. Dokáže škodit na listech, květech, a dokonce i na kořenech rostlin. Vzhledem k mírné zimě se jich letos objevilo v zahradách nebývalé množství.
reklama

Listokaz zahradní (Phyllopertha horticollaL.)

Roztomilý brouček, dlouhý asi 8–12 mm, skovově zeleným štítkem a hnědočervenými krovkami, se vzahradách objevuje pravidelně každý rokběhem května až července. Bohuželi když je to brouk na první pohled krásný, jeho působení na rostliny nám velkou radost nedělá. Dokáže škodit dospělý brouk i jeho larvy.

Listokaz nejvíce škodí růžím, jabloním, hrušním, třešním, ostružinám, lískám a vinné révě. Vykusuje listy i plody. Vzhledem kletošnímu velkému výskytu se dají očekávat značné škody. Začátkem léta kladou samice listokazů vajíčka do půdy. Zvajíček se vylíhnou larvy (ponravy). Ponravy listokazů zase žijí na kořenech obilnin, travin a jetele, které okusují a mohou způsobit až úhyn rostliny. Bohužel se občas pustí i do kořenů jahodníků. Ponravy vzemi přezimují, na jaře se zakuklí a zkukly vyleze dospělec, brouk.

Listokaze zahradního si zahrádkáři občas pletou smnohem větším chroustem. Vyskytuje se vcelé Evropě i vAsii, až po Mongolsko.

Jak si poradit slistokazem na zahradě

Pokud není listokaz příliš přemnožen, dokážou jeho populaci účinně korigovat ptáci a žádný lidský zásah není nutný.

Při přemnožení larev listokazů vtrávníku můžete použít biologickou ochranu a nasadit parazitická háďátka (přípravky na této bázi jsou k dispozici pod označením PlantaCur® Nemagreen®). Parazitická háďátka však napadají jen larvy listokaze zahradního, proto je před aplikací nutné přesné určení škůdce.Působení larev vtrávníku poznáte podle nepravidelného odumírání rostlin. Háďátka se aplikují na jaře, je nutná teplota půdy alespoň 12 °C. Pro rostliny a živočichy jsou háďátka absolutně neškodná.

Ponravy listokazů vpůdě můžete také celkem úspěšně hubit kainitem (draselné hnojivo shořčíkem) a dusíkatým amonným vápnem.

V případě přemnožení dospělých brouků můžete použít insekticidyktomu určené. Počítejte ale s tím, že pravidelné postřiky brouky pouze odpuzují,nehubí je. Pokud se chemickým přípravkům chcete vyhnout, můžete brouky jednoduše ručně sbírat. Doporučuje se sbírat je brzy ráno, protože bývají přes noc na listech a pupenech rostlin zkřehlí. Stačí postavit nádobu pod větev, zatřást sní a brouky pak můžete dát sezobat slepicím.

Na zahradě můžete potkat spoustu různého hmyzu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama