návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hledíkovka: Kouzelná letnička, která váš balkon vymaluje pestrými barvami

Simona Sedláčková , Vydáno: 08.06.2021
Málokterá květina dokáže nabídnout tak pestrou paletu barev jako hledíkovka. A to se některé kultivary dokonce pyšní hned dvěma barevnými odstíny najednou! Když si k tomu přičtete snadné pěstování a malé nároky téhle krasavice, vyjde vám hledíkovka jako ideální balkonová květina. Jenom na déšť si zrovna moc nepotrpí.

reklama

Hledíkovka (Nemesia)

Barevná letnička si rychle získává oblibu u všech pěstitelů balkonovek. Pochází z jižní Afriky, kde roste asi 20 druhů téhle krásky, některé jako drobné rostlinky, jiné jako vzrostlé keře. V našich podmínkách se pěstují jejich kříženci.

Hledíkovka (Nemesia)
Autor: iStock Hledíkovka (Nemesia)

Jak jméno napovídá, hledíkovka je velmi podobná jiné, mnohem známější letničce, která je na našich zahradách jako doma. Ano, snadno si ji na první pohled spletete s mnohem robustnějším hledíkem. Hledíkovka má podobnou stavbu květu i drobné a úzké listy.

Hledíkovky se na záhony nehodí, raději na balkon

Hledíkovky jsou hodně křehké a snadno je při manipulaci polámete. Jakmile se ale pohodlně usadí v truhlíku, spokojí se jen s malou péčí a pokvetou po celé léto.

Hledíkovky nejsou vhodné na záhony i pro jejich špatnou snášenlivost deštivého počasí. Nesnášejí přemokřenou půdu, ve které přestanou kvést a někdy i zajdou. Proto je lepší, pěstovat je na krytých balkonech, tedy lodžiích, typických především pro panelové domy.

Hledíkovka (Nemesia)
Autor: iStock Hledíkovka (Nemesia)

Jak pěstovat hledíkovky

Hledíkovky si můžete vypěstovat i sami ze semen, ale musíte začít brzy z jara. Semena se vysévají v březnu, nejpozději v dubnu ve vytápěném skleníku nebo doma za oknem do výsevního substrátu, později se mladé rostlinky přesazují do substrátu pro surfinie, který je obohacen železem. Po výsadbě rostlinky jen opatrně zalévejte, jejich odpor k přemokření je opravdu značný. Nehodí se proto ani pro pěstování v samozavlažovacích truhlících. Jednou za týden hledíkovky přihnojujte tekutým hnojivem.

Vzrostlé hledíkovky se vysazují na balkony od druhé poloviny května, ale klidně i později, vzhledem k jejich rychlému růstu. Vyžadují umístění na slunci, ale bez poledního úpalu. Nejlépe se proto hodí pro balkony, orientované na východní nebo západní stranu.

Hledíkovka (Nemesia)
Autor: iStock Hledíkovka (Nemesia)

Hledíkovky kvetou vytrvale po celé léto. V přestávce mezi kvetením můžete rostliny i sestřihnout, podpoříte tak jejich větvení a novou násadu květů.

Vyberte si na svůj balkon ty nejkrásnější květiny:

Osaďte závěsný koš letničkami

Osaďte závěsný koš letničkami: Tahle dekorace nebude na balkoně překážet

Sporýš zkřížený, známá balkonová květina

Verbena, známá balkonová květina, se snadno pěstuje a má i několik zajímavých příbuzných

Lobelky: Jak ze semínek vypěstovat záplavu barevných květů

Jak pěstovat romantické lobelky: Semínka zasejte v únoru a pak se těšte na záplavu barevných květů

Ostruhatka (Diascia)

Ostruhatky vám pokvetou až do zámrazu. Přišel čas jejich výsadby

Krásnoočka patří mezi oblíbené trvalky, ale i letničky

Krásnoočko můžete pěstovat na zahradě a roste i na louce. Ve váze vydrží až osm dní

Základní pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

Nejdůležitější pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

reklama

Článek je zařazen v: Hledíkovka (Nemesia) , letnička , balkón , truhlík , barevné , květy

reklama

Přečtěte si také