Hledíkovka: Kouzelná letnička, která váš balkon vymaluje pestrými barvami

Málokterá květina dokáže nabídnout tak pestrou paletu barev jako hledíkovka. A to se některé kultivary dokonce pyšní hned dvěma barevnými odstíny najednou! Když si k tomu přičtete snadné pěstování a malé nároky téhle krasavice, vyjde vám hledíkovka jako ideální balkonová květina. Jenom na déšť si zrovna moc nepotrpí.

Hledíkovka (Nemesia)

Barevná letnička si rychle získává oblibu u všech pěstitelů balkonovek. Pochází z jižní Afriky, kde roste asi 20 druhů téhle krásky, některé jako drobné rostlinky, jiné jako vzrostlé keře. V našich podmínkách se pěstují jejich kříženci.

Jak jméno napovídá, hledíkovka je velmi podobná jiné, mnohem známější letničce, která je na našich zahradách jako doma. Ano, snadno si ji na první pohled spletete s mnohem robustnějším hledíkem. Hledíkovka má podobnou stavbu květu i drobné a úzké listy.

Hledíkovky se na záhony nehodí, raději na balkon

Hledíkovky jsou hodně křehké a snadno je při manipulaci polámete. Jakmile se ale pohodlně usadí v truhlíku, spokojí se jen s malou péčí a pokvetou po celé léto.

Hledíkovky nejsou vhodné na záhony i pro jejich špatnou snášenlivost deštivého počasí. Nesnášejí přemokřenou půdu, ve které přestanou kvést a někdy i zajdou. Proto je lepší pěstovat je na krytých balkonech, tedy lodžiích, typických především pro panelové domy.

Jak pěstovat hledíkovky

Hledíkovky si můžete vypěstovat i sami ze semen, ale musíte začít brzy na jaře. Semena se vysévají v březnu, nejpozději v dubnu ve vytápěném skleníku nebo doma za oknem do výsevního substrátu, později se mladé rostlinky přesazují do substrátu pro surfinie, který je obohacen železem. Po výsadbě rostlinky jen opatrně zalévejte, jejich odpor k přemokření je opravdu značný. Nehodí se proto ani pro pěstování v samozavlažovacích truhlících. Jednou za týden hledíkovky přihnojujte tekutým hnojivem.

Vzrostlé hledíkovky se vysazují na balkony od druhé poloviny května, ale klidně i později – vzhledem k jejich rychlému růstu. Vyžadují umístění na slunci, ale bez poledního úpalu. Nejlépe se proto hodí pro balkony orientované na východní nebo západní stranu.

Hledíkovky kvetou vytrvale po celé léto. V přestávce mezi kvetením můžete rostliny i sestřihnout, podpoříte tak jejich větvení a novou násadu květů.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také