reklama

Hledíkovka: Kouzelná letnička, která váš balkon vymaluje pestrými barvami

Simona Sedláčková
8. června 2021
Málokterá květina dokáže nabídnout tak pestrou paletu barev jako hledíkovka. A to se některé kultivary dokonce pyšní hned dvěma barevnými odstíny najednou! Když si k tomu přičtete snadné pěstování a malé nároky téhle krasavice, vyjde vám hledíkovka jako ideální balkonová květina. Jenom na déšť si zrovna moc nepotrpí.
reklama

Hledíkovka (Nemesia)

Barevná letnička si rychle získává oblibu u všech pěstitelů balkonovek. Pochází zjižní Afriky, kde roste asi 20 druhů téhle krásky, některé jako drobné rostlinky, jiné jako vzrostlé keře. Vnašich podmínkách se pěstují jejich kříženci.

Jak jméno napovídá, hledíkovka je velmi podobná jiné, mnohem známější letničce, která je na našich zahradách jako doma. Ano, snadno si ji na první pohled spletete smnohem robustnějším hledíkem. Hledíkovka má podobnou stavbu květu i drobné a úzké listy.

Hledíkovky se na záhony nehodí, raději na balkon

Hledíkovky jsou hodně křehké a snadno je při manipulaci polámete. Jakmile se ale pohodlně usadí vtruhlíku, spokojí se jen smalou péčí a pokvetou po celé léto.

Hledíkovky nejsou vhodné na záhony i pro jejich špatnou snášenlivost deštivého počasí. Nesnášejí přemokřenou půdu, ve které přestanou kvést a někdy i zajdou. Proto je lepší, pěstovat je na krytých balkonech, tedy lodžiích, typických především pro panelové domy.

Jak pěstovat hledíkovky

Hledíkovky si můžete vypěstovat i sami ze semen, ale musíte začít brzy zjara. Semena se vysévají vbřeznu, nejpozději vdubnu ve vytápěném skleníku nebo doma za oknem do výsevního substrátu, později se mladé rostlinky přesazují do substrátu pro surfinie, který je obohacen železem. Po výsadbě rostlinky jen opatrně zalévejte, jejich odpor kpřemokření je opravdu značný. Nehodí se proto ani pro pěstování vsamozavlažovacích truhlících. Jednou za týden hledíkovky přihnojujte tekutým hnojivem.

Vzrostlé hledíkovky se vysazují na balkony od druhé poloviny května, ale klidně i později, vzhledem kjejich rychlému růstu. Vyžadují umístění na slunci, ale bez poledního úpalu. Nejlépe se proto hodí pro balkony, orientované na východní nebo západní stranu.

Hledíkovky kvetou vytrvale po celé léto. Vpřestávce mezi kvetením můžete rostliny i sestřihnout, podpoříte tak jejich větvení a novou násadu květů.

Vyberte si na svůj balkon ty nejkrásnější květiny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: AfrikaskleníkkvětinybalkónzáhonkeřkvětyhnojivobalkonletničkatruhlíksubstrátbarevnéHledíkovka (Nemesia)jednoletá rostlina
reklama