Bydlení

1. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Architektka zachránila pražský developerský byt před tuctovostí

Zařídit tento byt v developerské novostavbě na pražských Hřebenkách nebylo jednoduché.

Architektka Dagmar Štěpánová z ateliéru Formafatal kvůli komplikovaným dispozicím přinášela jedno atypické řešení za druhým. Nejdřív ovšem musela zabránit dodávce toho standardního.

Celkem architektka pro tento byt navrhla 44 atypů, které doplnila o pár ikonických stylových kousků převážně z 50. let minulého století. Byt s plochou 85 m2, k němuž ještě patří padesátimetrová terasa s pěkným výhledem, je laděný v industriálním stylu. Výtah jeho obyvatele vozí přímo dovnitř. Architektka se k zakázce dostala relativně včas, a tak se jí podařilo zrušit dodávku veškerého standardního vybavení, které prodejce nabízel. Nic z toho totiž nezapadalo do konceptu interiéru, jak jej navrhli architekti.

Omítky šly pryč

Ti se nevyhnuli ani drobným stavebním úpravám (rozvody elektroinstalací, úpravy velikosti stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, drobné přizdívky atd.).

Nejprve odstranili sádrové omítky na stropech obytných místností a na stěnách v kuchyni. Odkryté betonové dílce dodávají celkové atmosféře bytu na jakési surovosti a podtrhují industriální charakter návrhu. Na podlahách jsou v celém prostoru industriální cementové stěrky. Prosklené dveře v ocelových rámech jsou vyrobeny na zakázku dle autorského návrhu architektky a plné dveře se skrytou zárubní na sebe naopak nemají strhávat pozornost, na stěnách se téměř ztrácejí.

Celý interiér architektka navrhovala až do nejmenších doplňků a dekorací včetně návrhu polštářů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také