Bydlení

23. července 2015 05:20

Klára Beščecová

Když dovolená pod stanem, tak v koruně stromu

Letní čas přímo vybízí k cestování a poznávání nových míst. Dáváte-li při tom přednost volnosti před pohodlím hotelu, zřejmě občas trávíte svou dovolenou pod stanem. Napadlo by vás však někdy, že stanovat můžete nejen pod stromy, ale přímo na nich?

Právě k tomu slouží novinka Dom'Up, která vznikla za spolupráce holandského pěstitele stromů Bruno de Grunnea a architekta Nicolase d'Ursela z Trees and People. Nejjednodušeji by se Dom'Up dal popsat jako lehký přístřešek šetrně zavěšený na kmeny dvou stromů, který z dálky vypadá jako vznášející se stan.

Původní myšlenkou bylo navrhnout příbytek podobný dětským domečkům na stromech, jenž by se dal využít k ubytování, poskytl by pěkný výhled a na okolních stromech by nezanechal žádné negativní stopy. Idea převedená do reality má tvar dřevěného osmiúhelníku, který tvoří základ, v podstatě jde o podlahu stanu o rozloze 16 m². Na tomto základě je upevněna lehká konstrukce z galvanizované oceli. Přes ni je napnuta dvojitá plachta z odolné nepromokavé látky. Přístup do stanu je možný pouze po žebříku.

Na úplně klasické kempování se ale tento stan příliš nehodí. Podle jeho autorů trvá instalace Dom'Up stanu dva dny. Na své místě by pak měl vydržet bez problémů a především bez negativních následků pro stromy, na nichž je upevněn, celé tři roky. Konstrukce byla navržena tak, aby byla co nejlehčí a snadno přemístitelná. Trvanlivost stanu se odhaduje na 10 let, přičemž provazy a řemeny, jimiž je konstrukce připevněna ke stromům, by se měly každých 5 let obměnit.

Stromový stan je možné zakoupit on-line. Připravte si ale nemalou částku, Dom'Up se aktuálně prodává za 25 000 Eur.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také