Jak na to

20. června 2020 08:00

Lenka Valjentová

Jak přitlouct hřebík a připevnit obraz na zeď? Tipy pro začínající kutily

Potřebujete zatlouct hřebík nebo připevnit obrázek na stěnu a protože nejste zrovna zkušený domácí kutil, tak máte obavy, že si nebudete vědět rady nebo se uhodíte do prstů a zraníte se? Pak zkuste k přidržení hřebíku některý z našich tipů a triků, jak na to, abyste vždycky přesně trefili hřebík na hlavičku - a pak už i připevnění obrázků na zeď bude hračka. On totiž nikdo učený z nebe nespadl, tak se snad amatérským kutilům naše rady budou hodit.

Základní zásada, kterou byste se při zatloukání hřebíků měli řídit zní: při zatloukání hřebíků je nejdůležitější dívat se na hřebík a nikoli na kladívko!

7 rad, tipů a triků, jak přitlouct hřebík

 1. Kzatloukání hřebíků se používá truhlářské kladívko, které by mělo být tak akorát. Na malé hřebíčky je ideální 100g kladívko, na hřebíky od 15 do 50 mm je nejlepší použít 300g kladivo.
 2. Nejdříve hřebík lehkým poklepem upevněte do dřeva, stěna apod., a pak několika dobře mířenými, silnými ranami přitlučte.
 3. Nejste-li zrovna zdatný a zkušený domácí kutil, možná máte obavy, že se při zatloukání hřebíčku uhodíte kladívkem do prstů, kterými hřebík přidržujete. Ano, může se to stát. Čím je hřebík menší, tím je přidržování obtížnější a riziko úrazu vyšší. Abyste této bolestivé zkušenosti předešli, držte přitloukaný hřebík něčím jiným než prsty: vezměte si starý hřeben a hřebík vložte mezi dva zuby, podobně poslouží kolíček na prádlo nebo přidržte hřebík špičatými kleštěmi a uvidíte, že je téměř nemožné kladivem trefit prst.
 4. Malé hřebíčky si můžete přidržovat pomocí proužku zlepenky zhruba 1,5 x 5 cm – hřebík vsuňte do přední části proužku a držte jej pevně za zadní část. Jakmile hřebík drží, proužek škubnutím do strany odstraňte. Pokud lepenka nepůjde snadno odtrhnout, odstraňte ji nůžkami.
 5. Jestliže zatloukáte více hřebíčků, je dobré mít je všechny po ruce a drobné hřebíčky se snadno rozkutálí. Položíte-li je přímo na prkno, do kterého je hodláte zatlouct, začnou s každou ránou létat po okolí, takže je musíte hledat a sbírat. Ke zdržování dochází i tehdy, kdyžhřebíky zatloukáte do svislé stěny. Dát si hřebíky do ústmezi rty není zrovna ideální řešení, jednak nemůžete komunikovat s okolím a taky chuť není nic moc, pokud hřebíčky dáte do kapsy, můžete se popíchat. Nejlepší je použít malý magnet.
 6. Když magnet přilepíte na konec topůrka kladívka, získáte skvělý držák na hřebíčky.
 7. Magnet také můžete vložit do náprsní kapsy trička či košile Aby vám magnet nevypadl, můžete ho přichytit kapkou lepidla a zvenčí k němu hřebíčky na kapsu přiložit. Nepopícháte se, ani nepotrháte oblečení.

Návod krok za krokem, jak připevnit obraz na zeď

 1. Označte si střed horního rámu obrazu tužkou, případně použijte metr. Na zdi udělejte malou tečku v místě, kam budete chtít zatlouci hřebík.
 2. Rozhodněte se, zda použijete obyčejný hřebík, vrut, skobičku nebo tradiční háček. Všechny tyto možnosti jsou vhodné pro obrazy, které váží méně než 10 kg.
 3. Položte obraz na rovný povrch lícem dolů. Změřte si vzdálenost od horního rámu obrazu k závěsnému drátu nebo závěsné příčce. Tuto vzdálenost použijete k určení místa, do kterého budete zabíjet hřebík nebo zavrtávat šroub.
 4. Změřte si vzdálenost mezi značkou na zdi a příčkou nebo drátem a udělejte si druhou značku. V tomto místě bude váš hřebík nebo skobička.
 5. Silnější hřebík umístěte na značku a přibijte ho do zdi v úhlu 45 stupňů, aby toho unesl více, než kdyby byl zatlučený rovně.
 6. Pokud používáte vrtačku a vrut, vyvrtejte si díru v místě značky, kterou jste si udělali tužkou. Natěsno zaklepněte hmoždinku a zašroubujte vrut. Stejně postupujte, pokud použijete závěsný háček.
 7. Opatrně zavěste obraz. Ujistěte se, že visí pevně a potom ho pusťte.
 8. Použijte vodováhu a zjistěte, zda máte obraz pověšený rovně.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také