Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Encyklopedie

Vilín japonský / Hamamelis japonica

Latinské druhové jméno je odvozeno z řeckých slov hama = současně a mélon = jablko (loňské plody zůstávají na rostlině současně s novými květy). Vilín japonský je populární keř, ačkoli v našich podmínkách se častěji pěstuje vilín prostřední, který je křížencem vilínu japonského a vilínu měkkého. Existují také druhy, které mají domovinu na východním pobřeží Severní Ameriky.
Vydáno: 22.01.2020
Vilín japonský (Hamamelis japonica)
Autor: istockphoto.com Vilín japonský (Hamamelis japonica)

Rozložitý keř, který je obvykle 2 až 3 metry vysoký, některé formy však mohou dorůstat až výšky 5 metrů. zahradu ozdobí zejména díky svým květům, které se na jeho větvích objevují od poloviny zimy, tedy zhruba od poloviny ledna. Odkvétají v březnu.

Květy rostou na hákovitě zahnutých brachyblastech (= zkrácených postranních větvích) dvou a víceletých větví. Jsou 4četné, korunní lístky zkroucené, žluté, s červeným nádechem. Kvete v lednu až březnu.

Jak pěstovat vilín

Vilíny nejsou náročné, ale potřebují specifické podmínky. Nebude se jim dařit na každé zahradě. 

Půda

Mají rády humózní, mírně vlhkou a hlavně dobře propustnou půdu. ideální je kyselejší Ph. Vilíny rozhodně nesázejte do vápenité půdy, jediný druh, který takovou půdu snese, je vilín virginský (Hamamelis virginiana). 

Světlo

Vilíny vyžadují umístění na plném slunci až v mírném polostínu. Ve větším stínu špatně kvetou a na podzim se jim jen málo vybarvují listy, které jsou jinak výrazně vínové.

Řez keře

Není nutný, rostliny řez někdy špatně zvládají, provádí se pouze jarní řez poničených větví. Je proto potřeba počítat s tím, že vilíny bývají velmi rozložité a ani přesazování nezvládají úplně snadno.

Vilín japonský kvete uprostřed zimy!
Autor: istock.com Vilín japonský kvete uprostřed zimy!
Článek je zařazen v: keře , keř , vilín

reklama