Jak na to

21. června 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Ukliďte, než umřete. Jak se konečně zbavit nepořádku?

Hromadíme věci a většinu z nich ani nepotřebujeme. Nakonec po nás zbude jen nepořádek. Abychom tomu předešli, můžeme uklízet jako Švédové. Pomůžeme svým příbuzným a ještě se naučíme rozpoznat, co je opravdu důležité a co ne.

Švédka Margareta Magnussonvzbudila rozruch sknihou, která vČesku vyšla pod názvem Životní úklid. Její koncept úklidu se stal hitem, protože pořádně šokuje. Když uklízíte, máte myslet na to, že umřete.

Učí nás to, že většina věcí je pomíjivá a že nepotřebujeme všechno, co přineseme domů. Ušetříme tak své příbuzné, kteří nebudou muset uklízet za nás a rozhodovat, co vyhodí a co si nechají. Při úklidu podle Magnusson bychom se měli zbavovat věcí, které jsou navíc. Nemusíme ale udělat jeden generální úklid, stejně bychom harampádí zase nastřádali.

Její styl úklidu představuje proces. Máme začít uklízet místa, kde se snadno hromadí nepoužívané věci (půda, sklep, garáž), a pak pokračovat dál. Pokud máme více kusů od jedné věci, vyberme jen ten, který si opravdu chceme nechat, zbytek odstraňme. Neznamená to ale, že bychom měli naplnit popelnice odpadem. Spousta věcí se dá recyklovat nebo věnovat.

Rada je tedy prostá. Snažte se vyžít smálem a používat jen to, co opravdu potřebujete. Méně věcí znamená větší klid a méně rozhodování, což je vdnešní době opravdu důležité. Svůj čas a energii tak můžeme věnovat sobě samotným a ne našim věcem, kterých máme až až.

Sdílejte článek

Přečtěte si také