Kuchyně

4. května 2017 10:09

Markéta Zídková

Majiteli se podařilo vměstnat celý domov do 27,46 m2. Omezený prostor garsonky prokoukl k nepoznání

Vměstnat do garsonky o rozloze 27,46 m2 celý svůj život není zrovna snadné. Avšak rozhodně ne nemožné. Majitel by rád namísto malého a neútulného bydlení získal moderní, harmonické a vzdušné, kde se bude cítit pohodlně a příjemně. Podařilo se? Posuďte sami.

Garsonka v panelovém domě v Brně disponuje jedním pokojem, kuchyňkou v oddělené nice, koupelnou s odděleným WC, předsíní a komorou. Klient ji koupil od předchozí majitelky s přáním, že obytný prostor postupně zvelebí. Avšak poté, co se obrátil na interiérovou návrhářku Hedviku Novotnou, garsonka prokoukla.

Koupelna se jevila jako neřešitelný problém, zato teď září

Prvně se začalo s přeměnou stávající mini koupelny, kde byla zásadním problémem otázka prostorového řešení místnosti, aby v ní našly své místo jak sprchový kout, tak pračka, a také aby bylo možné otevírat dveře k samostatné toaletě. Díky pořízení vhodného modelu automatické pračky s vrchním plněním a šířkou 40 cm bylo náhle o starost méně. A když nahlédnete do koupelny, je více než patrné, že problém byl vyřešen slušivě a také prakticky.

Zaujala vás nevšední textura i barva podlahy? Jedná se o PVC na betonové stěrce. Rádi byste si pořídili stejnou skříňku pod umyvadlo, jakou má pan Jaroslav? To půjde jen stěží, sám si ji totiž vyrobil na míru.

Tady vaří muž

Pan Jaroslav, referent nákupního oddělení v soukromé společnosti, si přál zařídit kuchyň v moderním a komfortním duchu. Nechybí proto stylová lesklá kuchyňská linka v černé barvě. (Skalní fanoušci možná poznají, že se jedná o kuchyň značky IKEA). A i když se může jevit lesklá varianta na údržbu víc než náročná, není tomu tak. Díky přirozeně nižší koncentraci denního světla spolu s důmyslným nasvícením kuchyňské linky není potřeba bojovat s hadříkem každou chvíli.

Design, co oku lahodí

Bílé stěny se skříňkami a s černými bytovými doplňky dokonale rozbíjejí nudu a stereotyp. Napravo vidíme barový pult, který může být využit nejenom jako jídelní stůl, ale také společenský koutek, když se zastaví přátelé na kus řeči a skleničku. Pohovku dánské značky Innovation lze také rozkládat, z tohoto důvodu plní funkci nejenom gauče, ale také postele.

Slovo interiérové designérky Hedviky Novotné z Novodesign.cz

„Vzhledem k tomu, že se s klientem znám již odmalička, spolupráce probíhala bezproblémově. Jarda věděl, co ode mě může čekat. Je vystudovaný nábytkář, i když se tím neživí. Má rád design, takže v průběhu zařizování jsme byli na stejné vlně. Trošku jsem ho musela přemlouvat, aby černé dveře do komory (šatny) byly v černém matu, i když původně chtěl dveře v černém lesku. Mat vyhrál a Jarda je za to rád. Jsou však dvě věci, ke kterým jsem Jardu, zarytého minimalistu, nedonutila. Chtěla jsem mu tam umístit větší zelenou rostlinu ve větším květináči a také nějaký zajímavý kusový koberec k pohovce. Toto mi neprošlo. Jarda argumentoval, že by mu kusový koberec překážel při chlapském rychloúklidu a navíc se mu ta podlaha, kterou jsme společně vybrali, natolik líbí, že ji nechtěl ničím přikrývat,“ vzpomíná interiérová designérka Hedvika Novotná.

Tímto ještě jednou moc děkuji paní Hedvice Novotné za možnost nahlédnutí do jejího designerského umění.

FOTO: Alena Nováková, archiv NOVOdesign

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také