Kuchyně

20. června 2017 08:00

Iva Kropáčková

Okno nad kuchyňskou linkou. Inspirace, jak si pohrát s prostorem kolem

Okno v kuchyni je výhra. Navíc, pokud světlo dopadá přímo na pracovní desku, je to ideální. Jak potom vyřešit zařízení kuchyně, aby vypadala co nejlíp a byla zároveň praktická?

Světlo a k tomu ten výhled a přehled, co se kde děje.Okno v kuchyni je fajn a pokud investoři můžou, často a už několik let, se k takovému řešení uchylují. Přesto má své mouchy. Jak třeba vyřešit dostatek úložných prostor, když velkou část místa nad linkou pojme okno? Zvlášť, když je kuchyně menší? Nebo je-li okno nad dřezem, může být často pocákané. I tak je ale okno nad linkou podle mnohých hospodyněk spíš výhoda a rozhodně by neměnily. A vypadá to hezky. Jak ale pak všechno kolem vyřešit? Možností je samozřejmě hodně, záleží, jak je okno velké, jak je usazené, jestli je jen nad pracovní deskou nebo i nad dřezem, kolik potřebujete úložného prostoru, kde má být digestoř...a hlavně, co se vám líbí a co právě vám vyhovuje. A také jaké máte finanční možnosti. Pojďme se podívat zblízka, co se s takovým prostorem dá udělat a jak to může ve výsledku vypadat.

Styl podle okna

Klasicky velké okno zajistí hodně světla, nicméně nad něj už nedáte snadno žádné úložné prostory. Ani by to už kuchyni moc neslušelo. Kuchyňská linka, nad níž je standardní okno, vypadá nejlíp, když žádné skříňky ani nad sebou nemá, případně jen decentní velikosti, nebo třeba jen na jedné straně okna.Dobře vypadají například ale poličky.

Nicméně i vhodně obestavěné okno masivní kuchyňskou sestavou může být dobré řešení, prostor už ale nepůsobí tak vzdušně.

Klasika. Okno se malinko ztrácí..., Foto: pixabay.com

Dlouhé a úzké okno je možná nejlepší variantou, pokud potřebujete hodně místa, kam uložit nádobí a nemáte příliš velkou kuchyni. Propustí dostatek světla, zároveň nabídne možnost umístit na stěnu i horní skříňky. Takové řešení ale sluší víc moderně pojatým kuchyním než například těm ve stylu vintage.

Úzké okno nahrazuje běžné obložení stěny nad linkou. Nad ním klasické skříňky, v nichž je zabudovaná i digestoř..., Foto: iStock

Okno nahrazující stěnu. Vypadá to náramně. Úložné prostory jsou pravděpodobně řešeny komorou nebo stěnou naproti lince..., Foto: iStock

Velká prosklená „stěna“. Toto je méně obvyklé řešení a pravděpodobně se nejčastěji nachází v luxusních bytech či domech. Tady nezbývá nic jiného než počítat s úložným prostorem pod linkou, případně u ostatních stěn. Popravdě ale v takových případech není o prostor v kuchyni asi nouze.

Parapet jako další odkládací zóna. Ale jen zčásti

Parapet u okna nad linkou má tu výhodu, že na něj můžete odkládat například často používané věci (dózu s vařečkami, koření apod.), nebo ho ozdobit několika květináči s bylinkami. To vypadá moc dobře. A je to praktické. Jen nemůžete využít celou délku okna, abyste při větrání nemuseli všechno složitě sundavat a pak zase skládat zpátky. S tím je třeba počítat...

Parapet může sloužit jako další odkládací místo..., Foto: iStock

Některé kuchyňské linky s oknem nad sebou jsou nicméně realizovány i tak, že volně přechází v parapet, respektive ho nahrazují. Vznikne tak v kuchyni pod oknem větší a plynulá pracovní plocha. I takové řešení má své výhody a nevýhody. Pokud například chcete otevřít okno, musí zmizet z linky všechno v jeho blízkosti. Je tak třeba na to myslet při odkládání nádobí a podobně.

Máte nebo plánujete mít okno nad kuchyňskou linkou? Můžete se nechat inspirovat nejrůznějšími realizacemi v galerii:

-iks-


Přečtěte si také