Zahrada

23. května 2014 06:06

Markéta Zídková

Muškáty k nám cestují z Keni

Muškát stále patří k nejoblíbenějším rostlinám.

Tušili jste, že když si na jaře jdete do zahradnictví koupit rostlinu muškátu, s největší pravděpodobností k vám někdy v lednu přicestovala letadlem z Keni či Izraele?

Muškáty neboli pelargonie jsou trvalky, které pořád řada lidí nechává přezimovat někde v chladu chodby či ve sklepě, a na jaře je s náležitou péčí opět připraví na novou sezonu. Nicméně se ukazuje, že mnohem lépe se osvědčují rostliny, které vyrostly ze řízků dovezených z jihu. Proto řada lidí pěstuje muškáty jako letničky.

Seznamte se. Podívejte se na video, kde vám tabák představí Jakub Urner ze Zahradnictví Urner v Praze:

Muškáty se zpravidla prodávají ve čtyřech základních druzích: převislé, vzpřímené, polopřevislé a velkokvěté. Nejoblíbenější a nejprodávanější jsou stále podle Jakuba Urnera ze zahradnictví Urner pelargonie páskatá (Pelargonium zonale) a pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum) známá také jako převislý muškát.

Spektrum barev muškátů je široké, od stále nejoblíbenější klasické červené barvy přes různé odstíny růžové, květy s červeným okem po sytě červené až po fialové a bílé.

Za ty roky, co se muškáty pěstují, se vyšlechtilo mnoho nových odrůd, které jsou s odolnější stavbou těla, efektnějším, kompaktnějším květem, netrpí tolik na lámání větrem a vyvracení.

Podívejte se s námi na video, kde se kráse muškátů věnujeme:

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jaro Izrael Keňa trvalka zahradnictví pelargónie (muškáty)

Přečtěte si také