Jak na to

12. července 2021 08:46

Denisa Nováková

Žárovka na míru: Jak si vybrat správné osvětlení do interiéru

Na vaši náladu i produktivitu má velký vliv osvětlení, kterým se obklopujete. Jak si správně vybrat žárovku s vhodnou teplotou barvy a proč je důležité nezaměňovat různé typy svítidel? Poradíme vám i s osvětlením do jednotlivých místností.

Pro každý účel jiný typ světla

Osvětlení se vyrábí vmnoha podobách, které bývají přizpůsobené danému účelu – určitě není vhodné nahrazovat stolní pracovní lampu atmosférickou lampičkou nebo do místnosti umístit pouze centrální svítidlo a vynechat ta doplňková. Dostatek správného světla vmístnosti vám mohou zajistit vhodné žárovky, které se vyrábějí vmnoha typech.

Při výběru správného svítidla sledujte technické informace:

  • Teplota světla má vliv na vaši produktivitu. Při teplejším odstínu dožluta mozek relaxuje, zatímco při těch chladnějších domodra vykazuje vyšší aktivitu. Teplota teplých odstínů se pohybuje kolem 2000 K, studených bílých odstínů podobných dennímu světlu od 4000 K, teplota těch chladných pak dosahuje 5000 – 10000 K.
  • Světelný tok (intenzita světla) se udává vlumenech (lm) a je veličinou „svítivosti“ žárovky. Do centrálního svítidla postačí žárovky snižším světelným tokem kolem 1 000 lm, pro intenzivní osvit plochy (třeba na stole nebo na kuchyňské lince) volte světla se svitem až 1500 lm.
  • Index podání barev (CRI) bude zajímat hlavně ty, kteří potřebují vidět materiály vnezkreslených barvách (umělci, grafici apod.). Jeho hodnota se vyjadřuje na stupnici 0–100 Ra, čím je Ra vyšší, tím jsou barvy přirozenější.

Jaké světlo použít do jednotlivých místností?

Do obývacího pokoje volte svítidla steplejším odstínem, který navozuje relaxaci (cca 3000 – 3500 K). Všechny temné kouty by měly být osvětleny dekorativními svítidly, na čtení si pořiďte silnější lampu smožností polohování. Podobná světla vybírejte i do ložnice.

Kuchyně steplejším centrálním světlem potřebuje i silný zdroj svitu na pracovní plochu. Vybírejte mezi světly sdenní bílou barvou (4000 – 6000 K) a sco nejvyšším indexem podání barev.

Při umisťování světel do koupelny se ujistěte, že jsou patřičně vodotěsná (mají stupeň krytí minimálně IP44). Teplá bílá barva centrálního svítidla (kolem 3000 K) a osvětlení zrcadla studenějším odstínem (4000 – 6000 K) ve vyšší intenzitě dobře poslouží připečlivé ranní hygieně i během nanášení make-upu.

Do pracovny volte osvětlení schladnějším odstínem (kolem 5000 K). Pracovní lampa na stůl by měla být polohovatelná a sdlouhou a výkonnou zářivkou (více než 1000 lm), aby osvítila co největší plochu.

Dětský pokoj by měl disponovat centrálním svítidlem poskytujícím teplý odstín světla a doplňkovými svítidly dle účelu (lampa na stůl, nástěnná světla vmístech pro hraní, lampička na čtení u postele apod.).

Sdílejte článek
Štítky žárovka osvětlení svítidlo

Přečtěte si také