návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Žárovka na míru: Jak si vybrat správné osvětlení do interiéru

novakod , Vydáno: 12.07.2021
Žárovka na míru
Autor: Joel Henry/Unsplash Žárovka na míru
Na vaši náladu i produktivitu má velký vliv osvětlení, kterým se obklopujete. Jak si správně vybrat žárovku s vhodnou teplotou barvy a proč je důležité nezaměňovat různé typy svítidel? Poradíme vám i s osvětlením do jednotlivých místností.

reklama

Pro každý účel jiný typ světla

Osvětlení se vyrábí v mnoha podobách, které bývají přizpůsobené danému účelu – určitě není vhodné nahrazovat stolní pracovní lampu atmosférickou lampičkou nebo do místnosti umístit pouze centrální svítidlo a vynechat ta doplňková. Dostatek správného světla v místnosti vám mohou zajistit vhodné žárovky, které se vyrábějí v mnoha typech.

Při výběru správného svítidla sledujte technické informace:

  • Teplota světla má vliv na vaši produktivitu. Při teplejším odstínu dožluta mozek relaxuje, zatímco při těch chladnějších domodra vykazuje vyšší aktivitu. Teplota teplých odstínů se pohybuje kolem 2 000 K, studených bílých odstínů podobných dennímu světlu od 4 000 K, teplota těch chladných pak dosahuje 5 000 – 10 000 K.
  • Světelný tok (intenzita světla) se udává v lumenech (lm) a je veličinou „svítivosti“ žárovky. Do centrálního svítidla postačí žárovky s nižším světelným tokem kolem 1 000 lm, pro intenzivní osvit plochy (třeba na stole nebo na kuchyňské lince) volte světla se svitem až 1 500 lm.
  • Index podání barev (CRI) bude zajímat hlavně ty, kteří potřebují vidět materiály v nezkreslených barvách (umělci, grafici apod.). Jeho hodnota se vyjadřuje na stupnici 0–100 Ra, čím je Ra vyšší, tím jsou barvy přirozenější.

Jaké světlo použít do jednotlivých místností?

Do obývacího pokoje volte svítidla s teplejším odstínem, který navozuje relaxaci (cca 3 000 – 3 500 K). Všechny temné kouty by měly být osvětleny dekorativními svítidly, na čtení si pořiďte silnější lampu s možností polohování. Podobná světla vybírejte i do ložnice.

Kuchyně s teplejším centrálním světlem potřebuje i silný zdroj svitu na pracovní plochu. Vybírejte mezi světly s denní bílou barvou (4 000 – 6 000 K) a s co nejvyšším indexem podání barev.

Při umisťování světel do koupelny se ujistěte, že jsou patřičně vodotěsná (mají stupeň krytí minimálně IP44). Teplá bílá barva centrálního svítidla (kolem 3 000 K) a osvětlení zrcadla studenějším odstínem (4 000 – 6 000 K) ve vyšší intenzitě dobře poslouží při pečlivé ranní hygieně i během nanášení make-upu.

Do pracovny volte osvětlení s chladnějším odstínem (kolem 5 000 K). Pracovní lampa na stůl by měla být polohovatelná a s dlouhou a výkonnou zářivkou (více než 1 000 lm), aby osvítila co největší plochu.

Dětský pokoj by měl disponovat centrálním svítidlem poskytujícím teplý odstín světla a doplňkovými svítidly dle účelu (lampa na stůl, nástěnná světla v místech pro hraní, lampička na čtení u postele apod.).

reklama

reklama

Přečtěte si také