návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Receptář pro mileniály background

Receptář pro milenialy

receptář pro mileniály úvod
Autor: istock.com receptář pro mileniály úvod
Naučte se pěstovat zeleninu i bylinky a pak je lákavě zpracovat. Ukážeme vám, jak se starat o užitečné plodiny od semínka až po sklizeň a nakonec vám řekneme, jak výpěstky využít v kuchyni i domácnosti.

Se vším vám poradí zkušená zahrádkářka Lenka Valjentová, která už roky pěstuje vlastní zeleninu, ovoce, bylinky i květiny, takže už vychytala, jak uchránit rostliny před slimáky nebo plísněmi. A o své zkušenosti se s vámi ráda podělí.

Co v článcích najdete

Lenka vám vysvětlí, k čemu jsou jednotlivé plodiny dobré, jaké látky a vitamíny obsahují. Následně vám poradí, kdy a jak rostlinu pěstovat a kterou odrůdu vybrat. Upozorní vás na nejčastější chyby, kvůli kterým mohou bylinky vadnout a zelenina žloutnout. Nakonec vám vysvětlí, co s plody a bylinkami v kuchyni a domácnosti. V každém článku najdete recepty z Prima Fresh.

Nespoléhejte se na supermarkety a začněte pěstovat na zahradě i balkonu co nejdřív, podrobné návody pro začátečníky (ale nejen je), najdete níže...

Staňte se zdatnými zahrádkáři. To ale nepůjde bez rad, které vám pomohou. Poslouží začátečníkům i zkušenějším pěstitelům.

Bylinky

Pěstujte bylinky ze semínek. Stačí vám balkón, ale poslouží i obývák. Čerstvé domácí bylinky mají výraznou chuť a použijete je nejen v kuchyni. Pomohou při různých zdravotních obtížích. Takový tymián dáváme pod maso, ale můžeme z něj vyrobit i léčivou mast, které pomáhá při bolestech svalů a artritidě. Ze šalvěje zase můžeme připravit sirup proti kašli, který skvěle odstraňuje zahlenění. Máta nám poslouží pro přípravu oleje, který bojuje s atopickým ekzémem a migrénami. Ve článcích, které bylinkám věnujeme, tak najdete nejen, jak rostlinky pěstovat, ale také jak je prakticky využít v domácnosti. Máta tak nemusí skončit jenom v mojitu, ale dokonce i ve vaší lékárničce!

Bylinky a koření se hodí nejen do kuchyně
Autor: unsplash.com Bylinky a koření se hodí nejen do kuchyně

Abyste nemuseli medvědí česnek jen kupovat či na něj chodit do lesa, naučíme vás, jak ho vypěstovat doma. Semena se musí sázet na podzim, takže pokud chcete na jaře sklízet, musíte semínka dát do květináčů už během září až listopadu. Vyplatí se to, protože medvědí česnek podporuje imunitu, nejen skvěle chutná. Obsáhlý článek vám poradí, jak medvědí česnek pěstovat i zpracovat.

Netradiční zelenina

Vaše pěstování nemusí skončit u mrkve, ředkviček a okurek. Zkuste pěstovat i netradiční zeleninu, která do naší kuchyně ještě nenašla cestu, nebo jsme na ni naopak zapomněli. Věděli jste, že mangold byl jedním z nejčastějších druhů zeleniny pěstovaných v novověku? Pak ho nahradil špenát. Podobně se zapomnělo i na tuřín nebo pastinák. Takže vám ukážeme, co potřebuje, který hravě nahradí brambory. Pastinák se pěstuje podobně jako mrkev nebo petržel, působí proti nadýmání a je to i přírodní afrodiziakum. Mezi druhy zeleniny, které k nám teprve přicházejí, jsou třeba japonské dýně hokkaido nebo cuketa oblíbená zejména na jihu Evropy. Cuketu i hokkaido můžete směle pěstovat na kompostu, bude se jim tam dařit!

Dýně hokkaido
Autor: istock.com Dýně hokkaido

Zahrádkářské rady

Zasazením to nekončí. Všechno začíná. Abyste dokázali ze svých záhonků a skleníků vytěžit co nejvíc, poradíme vám, jak hnojit a také jak se bránit před škůdci. Takoví slimáci představují jednu z největších hrozeb jak pro užitkovou tak okrasnou zahradu. Existuje ale naštěstí množství způsobů, jak slimákům zabránit, aby se dostali k vaší úrodě, případně se jich rovnou zbavit. Některé triky jsou mírné, jiné poněkud drastičtější, v našem článku jich najdete rovnou 23, abyste měli z čeho vybírat.

Slimáci jsou postrach zahrad
Autor: istock.com Slimáci jsou postrach zahrad

Používat chemická hnojiva by se nemělo. Ukážeme vám, jak hnojit přírodními cestami. Vyrobit jíchu není nijak složité a rostliny v zahradě to jedině ocení. Proti plísním můžete bojovat odvarem z heřmánku a podpořit růst můžete jíchou z pampelišek.