Je čas zasít bílou ředkev. Velká, křehká, šťavnatá, chutná a zdravá zelenina vyroste rychle

Podlouhlá japonská ředkev typu daikon se u nás už natrvalo zabydlela. Dosahuje úctyhodných rozměrů, kořen může měřit až 40 cm a mít v průměru až 10 cm! Bílá ředkev je křehká, křupavá, šťavnatá a chutná. Díky svěží a lahodné chuti se stala v poslední době oblíbenou zeleninou, kterou jako exotickou už ani nevnímáme. A navíc je zdravá – pomáhá při nachlazení, podporuje trávení či hubnutí. Pěstování bílé ředkve není nic náročného.

Ředkev setá bílá (Raphanus sativus var. Longipinnatus), bílá podlouhlá ředkev známá i jako daikon, je dobrou zásobárnou vitaminu C, vitaminů skupiny B a cenných minerálů, jako jsou železo, vápník, hořčík a draslík.

 • Hořčičné silice obsažené v bílé ředkvi dezinfikují ústní dutinu a zaručuje svěží dech, stejně tak se uplatní při léčbě chrapotu, nachlazení a zahlenění.
 • Ředkev se osvědčila jako dobrý pomocník při posilování imunity. Je známá jako diuretikum i lék při respiračních problémech.
 • Bílá ředkev se využívá při problémech s ledvinami, močovým měchýřem a žlučníkem, ředkev je dobrá při průjmech a nadýmání, pomáhá vypořádat se s příliš mastnými a smaženými pokrmy.
 • Čerstvý kořen bílé ředkve obsahuje pouhých 20 kalorií na 100 g a díky nízkému obsahu cukrů a spoustě vlákniny je to jedinečný pomocník při hubnutí.

Rady a tipy na pěstování bílé ředkve

 1. Při pěstování zařazujeme ředkev jako následnou plodinu po sklizni raných brambor, rané zeleniny apod.
 2. Protože bílá ředkev tvoří dlouhé bulvy, musí být půda před výsevem řádně prokypřená. Optimální je i pěstování na hrůbcích jako mrkev, petržel a pastinák.
 3. Ředkve potřebují dostatek světla, zcela nevhodné jsou záhony pod stromy.
 4. Během vegetace vyžaduje pravidelnou závlahu. Kvalitu kořenů snižují také výkyvy v zálivce či dlouhodobější sucho. Nadměrná zálivka po delším suchu může být příčinou praskání kořenů.
 5. Pěstování je snadné, nesmíme ale zapomenout, že v podmínkách dlouhého dne nevytváří bulvy, ale přímo vybíhá do květu.
 6. Semena vyséváme ideálně v druhé polovině července, nejlépe do hnízd po 2–3 semenech do sponu 40 x 40 cm. Po vzejití vyjednotíme na jednu rostlinu .
 7. Roste poměrně rychle, sklízet můžeme většinou po dvou měsících od výsevu, zhruba do sedmdesáti dnů.
 8. Ředkve sklidíme před příchodem mrazů. Jsou vhodné pro přímou spotřebu i na zimní skladování ve sklepě při teplotě 2–7°C.

Škůdci bílé ředkve

Problémem při pěstování bílé ředkve jsou květilky. „Larvy květilky tvoří chodbičky v hlavách kořenů a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání a tvoří hořčiny, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Proto je nejlepší pěstovat ředkve pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví,“ doporučuje Jan Prášil.

České odrůdy japonské ředkve

Ne všechny exotické zeleniny se u nás uchytí a začnou se hojněji pěstovat. Japonské ředkve typu daikon si ale našly na našich zahradách svoje místo. Jsou velké, křehké, šťavnaté a chutné. Odrůdy Jarola F1 a Japana F1 mají v rodném listu český původ a rodiště Smržice.

Obří Japana

Japana F1 je první česká odrůda typu daikon. Má středně dlouhé, silně laločnaté listy. Kořeny jsou bílé, dlouhé, válcovité se špičatým, až tupě špičatým zakončením a netrpí houbovatěním. Dorůstají do délky okolo 35 cm, v dobrých půdních podmínkách a na hrůbcích mohou být i podstatně delší. Vegetační doba je 80–90 dní. Vyséváme v červenci a v srpnu, dobře se skladuje po celou zimu.

Celoroční Jarola

Jarola F1 je odrůda bílé ředkve vhodná pro celoroční pěstování, tedy i pro jarní výsevy v dubnu. Je extrémně odolná k předčasnému vybíhání do květu. Kořeny jsou protáhlého tvaru, dlouhé 25 až 30 cm. Intenzivně roste, vyžaduje dostatečnou závlahu a lehké půdy.

Jak se jí bílá japonská ředkev

Jemná japonská ředkev typu daikon je nejlepší syrová. Můžeme ji oloupat, ale mnohem zdravější je se slupkou. Tenká kolečka ředkve na chlebu s máslem jsou výborná svačina, oblíbené jsou různé zeleninové saláty, dají se jíst jako samostatný chod, příloha ke grilovaným masům nebo lehká večeře s pečivem. Strouhaná se hodí do pomazánek. Dá se i tepelně upravovat, např. orestovat na cibulce spolu se slaninou či šunkou, zasypat sýrem a zapéct v troubě nebo na grilu v alobalu. Někde se ředkev pěstuje pro šešule odkvetlých rostlin, které se sbírají a jedí syrové nebo vařené.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, prostreno.czvimcojim.cz


Přečtěte si také