návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní

Lenka Valjentová , Vydáno: 16.05.2021
Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní
Autor: iStock Po ledových mužích je správný čas na přímý výsev okurek, cuket a dýní
V druhé polovině května je venku na zahradě nejvíc práce. Po ledových mužích snad už nebezpečí posledních jarních mrazů definitivně pominulo, a tak podle aktuálního počasí můžete na venkovní záhony vysévat i choulostivé teplomilné zeleniny. Poradíme vám, jak vysít semena moderních cuket, tradičních okurek a oblíbených dýní, aby dobře rostly a daly vám bohatou úrodu.

reklama

Jakmile odejdou ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác, nastává venku na zahradě čas na výsadbu teplomilných rajčat a paprik, lilků či patizonů a taky vysévání semen okurek, cuket a dýní, kukuřice nebo fazolí.

Přímý výsev semen na venkovní záhon v druhé polovině května (aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky) je mnohdy efektivnější, protože semena vysetá do teplé půdy vzejdou zhruba za deset dnů a brzy doženou a  často i předběhnou v růstu i vývoji předpěstované rostliny teplomilné zeleniny.

Po ledových mužích nastává venku na zahradě čas na výsadbu teplomilných rajčat a paprik, lilků či patizonů, a taky vysévání semen okurek, cuket a dýní, kukuřice nebo fazolí
Autor: iStock Po ledových mužích nastává venku na zahradě čas na výsadbu teplomilných rajčat a paprik, lilků či patizonů, a taky vysévání semen okurek, cuket a dýní, kukuřice nebo fazolí

Cukety: 5 pravidel přímého výsevu

 1. Cuketa je oblíbená zelenina, byla vyšlechtěna v Itálii a patří do jedné velké rodiny s dýněmi a patizony. Jde o zeleninu poměrně nenáročnou, osvědčené je pěstování cuket z přímého výsevu na venkovní záhon v druhé polovině května.
 2. Cuketám se nejlépe daří na středně těžkých, na humus bohatých půdách, ocení dobře prohnojený záhon i pěstování na kompostu.
 3. Cukety vyžadují stanoviště slunné a chráněné před silným větrem. Potřebují dostatek prostoru.
 4. Do prokypřené půdy s humusem vyhlubte důlky asi 6 cm hluboké a 40 až 50 cm od sebe. Do důlku dejte pro jistotu dvě semínka, po vzejití nechte v hnízdě jen jednu silnou rostlinku, ostatní ještě zasaďte, máte-li místo.
 5. Cuketa je teplomilná, a proto ji raději zpočátku chraňte před rozmary počasí černou netkanou textilií, která pomáhá prohřívat půdu. Doporučuje se také mulčování.
Po ledových mužích je čas na přímý výsev cuket: odrůda Goldline F1 s netradičně zlatožlutě zbarvenými plody, chuťově vynikající, nasládlá, kompaktní, s vyšším obsahem beta karotenu
Autor: SEMO Po ledových mužích je čas na přímý výsev cuket: odrůda Goldline F1 s netradičně zlatožlutě zbarvenými plody, chuťově vynikající, nasládlá, kompaktní, s vyšším obsahem beta karotenu

Cuketové tipy

 • Cuketa se snese prakticky s každou zeleninou, nejvíc jí ale svědčí sousedství s česnekem, cibulí, pórkem, kukuřicí, červenou řepou a keříčkovými fazolemi.
 • Cukety nemají moc rády společnost okurek, dýní, rajčat a brambor.
 • S cuketami si na jednom záhoně výborně rozumí bazalka, pomáhá je chránit před plísněmi a padlím. Ke každé rostlině cukety zasaďte jednu bazalku.
CUKETA: Jak vypěstovat moderní zdravou zeleninu a udělat si cuketové špagety

CUKETA: Jak vypěstovat moderní zeleninu a upéct domácí chleba

Zářivě žluté květy cuket se do kuchyně hodí stejně jako jejich plody, a možná chutnají ještě lépe

Jak připravit cuketové květy? Usmažte je v trojobalu, dejte je do salátů a naplňte je nádivkou

Okurky: 10 pravidel přímého výsevu

 1. Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, a tak potřebují vyšší teploty a dostatek světla. Nespěchejte s jejich výsevem, počkejte až bude půda dostatečně prohřátá.
 2. Optimální čas pro výsev okurek ze semen je až po ledových mužích v druhé polovině května.
 3. Venku okurky prospívají na slunných, teplých a před větrem chráněných místech s úrodnou, propustnou, středně těžkou půdou s dostatkem humusu a živin, vyžadují bohaté hnojení uleželým chlévským hnojem.
 4. Mokré a těžké půdy jsou pro ně nevhodné, protože kořeny rostlin pak trpí houbovými chorobami a uhnívají.
 5. Semena okurek vysévejte do jamek hlubokých asi 4 cm po dvou až třech a do sponu 100–150 × 20–40 cm (podle konkrétní odrůdy, je dobré dbát na doporučení na obalu s osivem). Po vzejíti nechte jen jednu nejsilnější rostlinu, ostatní můžete ještě zkusit vysadit. 
 6. Semínka zakryjte vrstvou prosátého kompostu a vyhrabanou zeminou, důkladně zalijte odstátou vodou. Povrch záhonu uválejte.
 7. Záhon můžete pokrýt bílou nakrývací netkanou textilií, která chrání okurky před nepřízní počasí, a nechte ji až do doby začátku kvetení. Použít se může černá mulčovací netkaná textilie, která udržuje stabilní teplotu, zabraňuje prorůstání plevelů, propouští vodu a plody díky ní ani po deštích neleží na zemi.
 8. Pokud nepoužíváte netkanou textilii, v případě ohlášeného výrazného poklesu nočních teplot rostlinky obložte slámou nebo mulčem.
 9. Okurky jsou velmi citlivé na nachlazení, pokles nočních teplot pod 10 °C jim nesvědčí, objeví se poruchy růstu a při teplotách k nule hynou.
 10. Okurky potřebují vydatnou zálivku, zalévejte je pravidelně každý den, nejlépe ráno ke kořenům.
Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek: velmi výnosná odrůda Dafne F1, okurka nakládačka s hrubou bradavičnatostí, velmi výnosná odrůda
Autor: SEMO Po ledových mužích je čas na přímý výsev okurek: velmi výnosná odrůda Dafne F1, okurka nakládačka s hrubou bradavičnatostí, velmi výnosná odrůda

Okurkové tipy

 • S okurkami na jednom záhonu pěstujte měsíček lékařský, který dezinfikuje půdu a chrání okurky před plísněmi okurky, také odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence, zabraňuje růstu plevelů.
 • Okurkám svědčí sousedství hrachu, fazolí, celeru, mrkve, červené řepy, cibule a česneku.
 • Okurky nepěstuje na záhonu po bramborách, rajčatech a jahodách, protože trpí podobnými chorobami.
OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí zmrzlinu

Jak pěstovat okurky a udělat si domácí okurkovou zmrzlinu

Jak pěstovat okurky nakládačky: okurka s hrubou řídkou bradavičnatostí – hruboostná Anya F1

Pěstujeme okurky nakládačky. Jak vybrat správnou odrůdu a proč se jim daří na síti?

Dýně: 5 pravidel přímého výsevu

 1. Dýně, obecný název nejčastěji pro tykev obecnou, tykev velkoplodou (dýně hokaido), nebo tykev muškátovou (máslová dýně) jsou teplomilné plodiny. S výsevem ven se nevyplatí spěchat, počkejte až bude půda dostatečně prohřátá.
 2. Dýně potřebují středně těžkou půdu dostatečně propustnou a hodně bohatou na živiny. Před výsevem semen (nebo výsadbou předpěstovaných sazenic) zapracujte na záhon vyzrálý kompost, snesou i chlévský hnůj. Dýně mají mohutný kořenový systém a dovedou si obstarat živiny a vláhu z půdy. Svými širokými listy zakryjí půdu, a brání tak růstu plevele.
 3. Dýně jsou rostliny teplomilné, proto jim musíte zajistit teplo a sluneční paprsky.
 4. Dýňová semena vysévejte přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek po dvou do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti až 1,5 metru od sebe podle odrůdy.
 5. Rostlina dýně potřebuje k životu hodně prostoru (většina tykví má plazivý nebo poloplazivý typ růstu, hodně se rozrůstají) a taky nemá moc ráda těsné sousedství jiných plodin, nejlépe se cítí mimo zeleninové záhony. Na pěstování dýní je ideální místo kompost.
Po ledových mužích je čas na přímý výsev dýní: odrůda Shokichi Red F1 je tykev typu mini hokaido, plody jsou ploše kulaté s jasně oranžovou slupkou a tmavě oranžovou dužninou
Autor: SEMO Po ledových mužích je čas na přímý výsev dýní: odrůda Shokichi Red F1 je tykev typu mini hokaido, plody jsou ploše kulaté s jasně oranžovou slupkou a tmavě oranžovou dužninou

Dýňové tipy

 • Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujte dýně poblíž okurek, rajčat a brambor a hlavně ne na záhoně po nich.
 • Protože mladé rostlinky chutnají slimákům, je nutné je před jejich nájezdy chránit. Například pomáhají ohrady kolem celého záhonu či kolem mladých rostlin z měděného plechu s okrajem zahnutým směrem ven ze záhonu. Plech musí být vysoký 15 cm a zahloubený 10 cm. Další rady, jak bojovat proti slimákům a plzákům najdete zde.
 • S dýní je prozíravé pěstovat lichořeřišnici větší, která jednak odpuzuje slimáky, myši a mšice, jednak tykve chrání před padlím.

Mohlo by vás ještě zajímat:

DÝNĚ MÁSLOVÁ Jak vypěstovat tykev muškátovou a upéct super zeleninový koláč

Máslová dýně: Jak vypěstovat tykev muškátovou a upéct super slaný koláč

Dýně jsou zelenina zdravá, dobrá i krásná.Víte, jak se dělá retro kompot à la ananas?

Dýně jsou zelenina zdravá, dobrá i krásná. Víte, jak se dělá retro kompot à la ananas?

DÝNĚ HOKAIDO: Jak vypěstovat oranžový (nejen) podzimní zázrak a uvařit dýňovou polévku

Dýně hokaido: Jak vypěstovat oranžový zázrak posilující imunitu a uvařit dýňovou polévku

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Jak a kdy sklízet rajčata, okurky, papriky a cukety

Rajčata a papriky vysazujeme ven až po ledových mužích

Jakou zeleninu vysazujeme po ledových mužích? Papriky, rajčata a další druhy

reklama

Článek je zařazen v: přímý výsev zeleniny , okurky výsev , cuketa výsev , dýně výsev , Ledoví muži , pěstování zeleniny , cukety , dýně , okurka

reklama

Přečtěte si také