návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 dobrých rad, jak pěstovat mrkev a petržel: Podzim je čas sklizně i výsevu

Vydáno: 08.10.2020
Pár dobrých rad, jak pěstovat mrkev a petržel: Na podzim kořenovou zeleninu sklízíme i vyséváme!
Autor: istock.com Pár dobrých rad, jak pěstovat mrkev a petržel: Na podzim kořenovou zeleninu sklízíme i vyséváme!
Na podzim se kořenová zelenina sklízí, to asi není potřeba připomínat. Ovšem že bychom měli mrkev a hlavně petržel zároveň vysévat, to už za připomenutí stojí. Pádným důvodem je fakt, že mrkev a hlavně petržel klíčí pomalu a zkušenému zahrádkáři se občas při jejich pěstování nezadaří. Na klíčení petržele a mrkve má každý pěstitel svůj recept. Jeden zalévá, druhý nezalévá, další zakryje výsev netkanou textilií, jiný položí na vysetý řádek desku a nechá ji tam, až pokud se neobjeví první klíčky. My pro vás sice zázračný a stoprocentní recept na pěstování či uskladnění mrkve a petržele nemáme, ale pár dobrých rad ano.

reklama

Mrkev obecná (Daucus carota), ale zejména petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum) často neklíčí tak rychle, jak bychom si představovali. Příčinou jsou kumariny obsažené v semenech. Tyto přírodní látky, když se uvolní do půdy, brání klíčení jiných druhů rostlin včetně plevelů. Rostlina si tím zajišťuje životní prostor pro růst a vývoj. Pro nás zahrádkáře to v praxi znamená, že záhonek s petrželí a mrkví nevyžaduje tolik odplevelování jako záhonky sousední. Kumariny se v procesu klíčení postupně ze semen odbourávají, což ale vyžaduje určitý čas, a proto nám tyhle kořenové zeleniny (je to typické hlavně pro petržel) nevyklíčí okamžitě ani v případě, že je na jaře vysejeme za optimálních vlhkostních podmínek do dostatečně vyhřáté půdy. Petržel i mrkev dlouho klíčí a v době klíčení jsou citlivé na přísušky a škraloup na povrchu půdy. A právě podzimní výsev je dobrou alternativou setí jarního. Podobně můžeme postupovat i při pěstování petrželky, tedy petržele zahradní naťové hladkolisté a kadeřavé.

Mrkev obecná (Daucus carota) a petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum)
Autor: istock.com Mrkev obecná (Daucus carota) a petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum)

7 dobrých rad, jak a proč zasít mrkev a petržel na podzim

  1. Lepší vzejití, využití jarní vláhy a ranější sklizeň – to jsou zásadní profity podzimního výsevu mrkve obecné a petržele zahradní kořenové i naťové.
  2. Záhon uvolněný po sklizni letních zelenin (salátů, hrášku, fazolí, cibuli, česneku) si připravíme v průběhu října. Zryjeme, rozdrtíme hroudy, uhrabeme a půdu necháme slehnout.
  3. S výsevem bychom neměli spěchat! Doporučujeme semínka vysévat až těsně před příchodem mrazů v listopadu nebo i v prosinci podle aktuálního počasí, aby již semena letos nevyklíčila. Semena petržele a mrkve vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy.
  4. Mrkev a petržel vyséváme přímo na záhon. Jde o zeleniny druhé tratě, které potřebují záhon vydatně pohnojený rok či dva před výsadbou. Živiny během pěstování nedoplňujeme.
  5. Mrkev a petržel nepěstujeme nejméně dva, ideálně tři roky po sobě na stejném místě.
  6. Kořenová zelenina vyžaduje kvalitní hlinitopísčitou půdu s dostatkem humusu. Jak mrkev, tak petržel dobře rostou i v lehkých písčitých zeminách, když jim zajistíme dostatečnou závlahu. Na těžkých jílovitých nebo kamenitých půdách se jim dařit nebude.
  7. Semena vyséváme do řádků od sebe vzdálených 30 až 40 centimetrů. Po vzejití vyjednotíme rostliny na 4 až 7 centimetrů od sebe. Většinou platí, že čím déle necháváme kořenovou zeleninu na záhonu, tím více místa potřebuje. 
Petržel pěstovaná na hrůbcích
Autor: Jan Prášil Petržel pěstovaná na hrůbcích

Podzimní výsevy mrkve a petržele na hrůbcích

Podzimní výsevy je vhodné kombinovat s výsevem na hrůbcích. Kdo má na zahradě těžší půdy, má problémy s deformací kořenů mrkví a petržele. Příčinou je to, že se meristém kořenové špičky poškodí, když se dostane na nepropustné podloží nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku. Poškození růstového vrcholu vede k deformaci a rozvětvení kořenu. A hrůbky v tomto případě většinou pomohou. Hrůbky vytvoříme přihrnutím zeminy do výšky přibližně 15 cm, široké mají být 50 až 60 centimetrů s rovnou horní částí. Do připraveného hrůbku vysejeme dvojřádek petržele či mrkve. Kořeny obou plodin budou hezčí a vyrovnanější, výrazně snadněji se budou sklízet. Hrůbky si připravíme předem, ale semena vyséváme tak pozdě, jak to jen jde.

Mrkev pěstovaná na hrůbcích
Autor: Jan Prášil Mrkev pěstovaná na hrůbcích

3 dobré rady, jak na zimu uskladnit mrkev a petržel 

  1. Zdravé a nepoškozené kořeny mrkve a petržele uložíme do lísky nebo dřevěné bedýnky s pískem či drcenou kůrou. Umístíme ji do tmavého a nevytápěného, tedy velmi chladného sklepa.
  2. Kořenovou zeleninu je možné nechat až do jara na záhonu. Uřežeme zelené natě a celý záhonek přikryjeme jemným pletivem, zakryjeme vrstvou suchého listí nebo slámy a dobře zatížíme.
  3. Mrkev a petržel se dobře suší. Očištěné kořeny nakrájíme na kolečka silná 4 až 5 mm a asi 5 minut povaříme. Ihned je zchladíme, scedíme a rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Sušíme v pootevřené troubě při 60–70 °C. Usušenou zeleninu vložíme do bavlněného či lněného pytlíku a necháme ještě doschnout na suchém a vzdušném místě. Pak přendáme do hermeticky uzavíratelné dózy. Samozřejmě můžeme použít sušičku na ovoce a zeleninu.
Mrkev a petržel si můžeme na zimu usušit
Autor: istock.com Mrkev a petržel si můžeme na zimu usušit

Doporučené odrůdy kořenové petržele pro podzimní výsevy

Petržel zahradní kořenová Orbis

Jedna z nejoblíbenějších českých odrůd kořenové petržele. Vyznačuje se velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým výnosem. Hladký, středně dlouhý kořen je vyrovnaně bílý na povrchu i v dužině. Orbis má vysokou tmavě zelenou nať a můžeme jej s úspěchem pěstovat i na těžších půdách.

Petržel zahradní kořenová: odrůda Orbis
Autor: Jan Prášil Petržel zahradní kořenová: odrůda Orbis

Petržel zahradní kořenová Atika

Raná odrůda se středně vysokou, tmavě zelenou natí, která se vyznačuje vyšší odolností vůči padlí. Kořeny jsou robustní, dlouhé, trojúhelníkového tvaru. Vzhledem k rychlosti růstu kořenů lze sklízet pro přímý konzum dříve než ostatní odrůdy. Je také dobře skladovatelná.

Petržel zahradní kořenová: odrůda Atika
Autor: Jan Prášil Petržel zahradní kořenová: odrůda Atika

Doporučené odrůdy mrkve pro podzimní výsevy

Mrkev obecná Maxima F1

Extra velká, pozdní skladovatelná mrkev. Kónický kořen je dlouhý 25–30 cm. Odrůda vyniká vysokým výnosem a uniformitou, má vysoký obsah sušiny a zdravé nezelenající vrcholy. I navzdory svojí velikosti má lahodnou a sladkou dužinu.

Mrkev obecná: odrůda Maxima F1
Autor: Jan Prášil Mrkev obecná: odrůda Maxima F1

Mrkev obecná Jitka F1

Polopozdní a vyrovnaná karotka typu Berlikumer. Kořen je 18 až 22 cm dlouhý, mohutný, má válcovitý tvar a tupé zakončení. Odrůda je vhodná pro přímý konzum, skladování i zpracování. Při pozdějším sběru nepraská a dále dorůstá.

Mrkev obecná: odrůda Jitka F1
Autor: Jan Prášil Mrkev obecná: odrůda Jitka F1

O pěstování zeleniny by vás ještě mohlo zajímat:

KEDLUBNY: Jak vypěstovat křehkou zeleninu a udělat si kedlubnové zelí

KEDLUBNY: Jak vypěstovat křehkou zeleninu a udělat kedlubnové zelí

Zelí: Jak vypěstovat bílé i červené hlávky a uvařit si třeba zelňačku

ZELÍ: Jak vypěstovat bílé i červené hlávky a uvařit si zelňačku

Řapíkatý celer, křupavá záruka dobrého zdraví a štíhlé linie

Řapíkatý celer obsahuje víc vitaminu C než citron. Jak ho pěstovat?

PASTINÁK: Jak vypěstovat staročeskou zeleninu a udělat si smaženky

PASTINÁK: Jak vypěstovat staročeskou zeleninu a udělat si pikantní smaženky

MRKEV: Jak vypěstovat hvězdu kořenové zeleniny a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček

Jak vypěstovat mrkev a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček?

Kořenová zelenina je báječná

Jak správně vysít a pěstovat mrkev, pastinák a petržel

reklama

Článek je zařazen v: mrkev , Mrkev obecná (Daucus carota) , petržel , petržel zahradní kořenová (Petroselinum crispum) , mrkev pěstování , kořenová petržel pěstování , rady a tipy , Kořenová zelenina , rady a nápady , mrkev skladovaní , petržel skladování

reklama

Přečtěte si také