Cuketové květy jsou delikasa! Smažte je v trojobalu, dejte do salátů, plňte nádivkou

Zářivě žluté květy cuket se do kuchyně hodí stejně jako jejich plody, a možná chutnají ještě lépe. Jestli jste cuketové květy ještě neochutnali, tak byste to měli letos zkusit. Nevíte-li, jak na to, poradíme vám, jak s cuketovými květy zacházet a co z nich uvařit. Takže pokud jste kolem nich na zahradě nebo na tržišti chodili bez povšimnutí, už to pravděpodobně neuděláte.

Velké žluté květy cuket fungují jako lákadlo pro opylovače a obsahují velké množství aromatických i chuťových látek. Jsou významným zdrojem vitaminů C a A, z minerálů a stopových prvků zejména draslíku. Cuketové květy mají podobně jako plody lehce projímavé účinky, jsou vhodné k pročištění těla, pomáhají vyloučit toxiny a přebytečnou vodu z organismu, a proto jsou vhodné pro lidi, kteří trpí dnou, revmatismem a bolestmi kloubů.

Pěstování cuketových květů

Pokud sklízíte pouze květy samčí s dlouhou stopkou, o plody se nepřipravíte, ale je dobré jich pár na rostlině nechat na opylení samičích květů. Máte-li na zahradě dostatek opylovačů, nebude s opylením problém. Květy samičí trhejte v době, kdy se pod nimi tvoří malý plod, ale to se o velké cukety ošidíte.

Chcete-li cukety pěstovat extra pro květy, měli byste se zaměřit na kolekci Jedlé květy, směs odrůd Soray, Verte Noire Maraichere a Zuboda. Tyto odrůdy totiž tvoří větší množství samčích květů žluté a žlutooranžové barvy s typicky cuketovou chutí. Květy se doporučuje pravidelně sklízet, podpoříte tak zakládání dalších a dalších květů, doporučuje šlechtitel a pěstitel Jan Prášil.

7 rad, jak s květy cukety správně pracovat

  1. Ke konzumaci sbírejte jen květy zdravé, které nejsou viditelně napadeny škůdci a houbovými chorobami, vyhněte se květům z rostlin, které jsou ošetřeny fungicidy nebo insekticidy. Také květy povadlé, poškozené nebo ještě neotevřená poupata netrhejte.
  2. Na rostlinách cuket naleznete dvojí květy  samčí (ty na dlouhé stopce) a samičí (to jsou ty, co už mají za sebou malý plod). Ze samčích květů je vždy třeba odstranit hořký zelený květní kalich. Pokud to jde, vylomte z květů pestíky a tyčinky, mohou být hořké.
  3. Květy cukety se snažte zpracovat okamžitě, nejpozději do druhého dne po uříznutí, aby zůstaly krásné a pevné. S květem se musí zacházet velmi opatrně, je křehký.
  4. Čerstvé květy opláchněte a ponořte do mírně osolené vody sledem. Abyste zachovali kvalitu květů, pracujte s nimi při teplotě od 1 do 4 °C, zvlhčujte je.
  5. Čerstvé cuketové květy jsou vhodné k přímé konzumaci, využívají se jako atraktivní ozdoba letních salátů, obložených chlebíčků, sendvičů apod.
  6. Jako ozdobu a do zeleninových salátů se zálivkou květy přidávejte až těsně před podáváním.
  7. Skvělé jsou plněné masovými, rybími či sýrovými nádivkami a upečené v troubě nebo usmažené v trojobalu. Podávat je můžete teplé s přílohou nebo i studené.

Cuketové květy plněné sýrem

Ingredience

  • 12–14 cuketových květů
  • 3 vejce
  • 120 g jemně nastrouhaného parmazánu
  • 2 lžíce bílého vína nebo mléka
  • pepř
  • sůl
  • strouhanka

Připrava

Předehřejte troubu na 200 °C. Jedno vejce rozšlehejte s nastrouhaným sýrem, vínem nebo mlékem a podle chuti opepřete. Směsí opatrně naplňte květy cukety. Rozkvedlejte zbylá vejce se špetkou soli, prosejte strouhanku. Plněné květy opatrně obalte ve vejcích a ve strouhance. Květy naskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v předehřáté troubě přibližně 15 minut. Nebo plněné a obalené cuketové květy můžete osmažit na rozehřátém oleji. Podávejte teplé.

Cuketové květy po italsku

Ingredience

  • 4–5 cuketových květů
  • 140 g ricotty
  • 40 g strouhaného parmazánu + na posypání
  • 1 lžička piniových oříšků
  • sůl
  • pepř
  • máslo na vymazání

Příprava

Pinie opražíme na suché pánvi. Smícháme dohromady ricottu s parmazánem a přidáme pražené oříšky. Osolíme a opepříme. Směsí naplníme cuketové květy a opatrně zavineme. Dáme do pekáčku nebo zapékací misky vymazané máslem a posypeme sýrem. Pečeme v troubě předehřáté na zhruba 190 °C asi 10 minut.

Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, apetitonline.czgardeningknowhow.com


Přečtěte si také