reklama

Jak připravit cuketové květy? Usmažte je v trojobalu, dejte je do salátů a naplňte je nádivkou

Lenka Valjentová
28. června 2020
Zářivě žluté květy cuket se do kuchyně hodí stejně jako jejich plody, a možná chutnají ještě lépe. Jestli jste cuketové květy ještě neochutnali, tak byste to měli letos zkusit. Nevíte-li, jak na to, poradíme vám, jak s cuketovými květy zacházet a co z nich uvařit. Takže pokud jste kolem nich na zahradě nebo na tržišti chodili bez povšimnutí, už to pravděpodobně neuděláte.
reklama

Velké žluté květy cuket fungují jako lákadlo pro opylovače a obsahují velké množstvíaromatických i chuťových látek. Jsou významným zdrojem vitaminů C a A, z minerálů a stopových prvků zejména draslíku. Cuketové květy mají lehce projímavé účinky, jsou vhodné k pročištění těla, pomáhají vyloučit toxiny a přebytečnou vodu zorganismu, a proto jsou vhodné pro lidi, kteří trpí dnou, revmatismem a bolestmi kloubů.

Pěstování jedlých cuketových květů

Pokud sklízíte pouze květy samčí s dlouhou stopkou, o plody se nepřipravíte, ale je dobré jich pár na rostlině nechat na opylení samičích květů. Máte-li na zahradě dostatek opylovačů, nebude sopylením problém. Květy samičí trhejte vdobě, kdy se pod nimi tvoří malý plod, ale to se o velké cukety ošidíte. Chcete-licukety pěstovat pro květy extra, měli byste se zaměřit na kolekci Jedlé květy, směs odrůd Soray, Verte Noire Maraichere a Zuboda. Tyto odrůdy totiž tvoří větší množství samčích květů žluté a žlutooranžové barvy stypicky cuketovouchutí. Květy se doporučuje pravidelně sklízet, podpoříte tak zakládání dalších květů.Pěstování se nijak neliší od pěstování jiných cuket.

7 tipů, jak s květy cukety pracovat

 1. Ke konzumaci sbírejte jen květy zdravé, které nejsou viditelně napadeny škůdci a houbovými chorobami, vyhněte se květům z rostlin, které jsou ošetřeny fungicidy nebo insekticidy. Také květy povadlé, poškozené nebo ještě neotevřená poupata netrhejte.
 2. Na rostlinách cuket naleznete dvojí květy - samčí (ty na dlouhé stopce) a samičí (to jsou ty, co už mají za sebou malý plod). Ze samčích květů je vždy třeba odstranit hořký zelený květní kalich. Pokud to jde, vylomte z květů pestíky a tyčinky, mohou být hořké.
 3. Květy cukety se snažte zpracovat okamžitě, nejpozději do druhého dne po uříznutí, aby zůstaly krásné a pevné. Skvětem se musí zacházet velmi opatrně, je křehký.
 4. Čerstvé květy opláchněte a ponořte do mírně osolené vody sledem. Abyste zachovali kvalitu květů, pracujte snimi při teplotě od 1 do 4 °C, zvlhčujte je.
 5. Čerstvé cuketové květy jsou vhodné kpřímé konzumaci, využívají se jako atraktivní ozdoba letních salátů, obložených chlebíčků, sendvičů apod.
 6. Jako ozdobu a do zeleninových salátů se zálivkou květy přidávejte až těsně před podáváním.
 7. Skvělé jsou plněné masovými, rybími či sýrovými nádivkami a upečené v troubě nebo usmažené vtrojobalu. Podávat je můžete teplé s přílohou nebo i studené.

Cuketové květy se sýrem

Ingredience

 1. 12 – 14 cuketových květů
 2. 3 vejce
 3. 120 g jemně nastrouhaného sýru Gran Moravia nebo parmezánu
 4. 2 lžíce bílého vína nebo mléka
 5. pepř
 6. sůl
 7. strouhanka

Připrava

Předehřejte troubu na 200 °C. Jedno vejce rozšlehejte s nastrouhaným sýrem, vínem nebo mlékem a podle chuti opepřete. Směsí opatrně naplňte květycukety. Rozkvedlejte zbylá vejce se špetkou soli, prosijte strouhanku. Plněné květy opatrně obalte ve vejcích a ve strouhance. Květy naskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Pečte vpředehřáté troubě přibližně 15 minut. Nebo plněné a obalené cuketové květymůžete osmažit na rozehřátém oleji. Podávejte teplé.

Cuketové květy po italsku

Ingredience

 • 4– 5 cuketových květů
 • 140 g ricotty
 • 40 g strouhaného parmezánu + na posypání
 • 1 lžička piniových oříšků
 • sůl
 • pepř
 • máslo na vymazání

Příprava

Pinie opražíme na suché pánvi. Smícháme dohromady ricottu s parmezánem a přidáme pražené oříšky. Osolíme a opepříme. Směsí naplníme cuketové květy a opatrně zavineme. Dáme do pekáčku nebo zapékací misky vymazaném máslem a posypeme sýrem. Pečeme v troubě předehřáté na 190 °C asi 10 minut.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama