návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

OSTRUŽINY: Jak pěstovat chutné ovoce a udělat z něj přírodní lék pro muže

Aktualizováno: 11.08.2021
OSTRUŽINY: Jak pěstovat černé ovoce a používat ho jako sladký přírodní lék
Autor: istock.com OSTRUŽINY: Jak pěstovat černé ovoce a používat ho jako sladký přírodní lék
Ostružiny, černofialové sladce pikantní plody ostružiníku křovitého, jsou především lesním ovocem, ale dnes je najdeme takřka na každé zahradě. Jak přírodní lék se používají plody a listy, účinnější jsou z planých, divoce rostoucích rostlin, ale i ostružiny ze zahrady jsou zdravé. Plody se uplatní při hubnutí, revmatismu, chřipce i angíně, zvyšují potenci a pomáhají při poruchách erekce. Ostružiníkové listy léči paradentózu, kašel a poradí si s kožními problémy. Poradíme, jak ostružiník křovinatý pěstovat na zahradě a jaké odrůdy si vybrat. A pokud nevíte, co s ostružinami v kuchyni, máme pro vás zajímavé recepty – třeba na omáčku nebo koláč.

reklama

Ostružiny, černofialové plody ostružiníku křovitého (Rubus fruticosus), rychle doplní energii a tekutiny, obsahují snadno stravitelné cukry, vlákninu, až 80 procent vody, ve 100 g je jen zhruba 200 kJ. Proto jsou ideální potravinou při hubnutí. Pomáhají nám ale daleko víc. Ostružiny jsou významným zdrojem vitaminů C, skupiny B a K, z minerálů obsahují hlavně draslík, železo, hořčík, fosfor, zinek, selen, vápník.

Zralou ostružinu poznáme podle barvy – dobře vyzrálé plody ostružiníku křovitého jsou téměř černé
Autor: istock.com Zralou ostružinu poznáme podle barvy – dobře vyzrálé plody ostružiníku křovitého jsou téměř černé

Unikátní složkou v ostružinách jsou flavonoidy a antokyany, které mají antioxidační, protizánětlivé, a dokonce i protinádorové účinky. Zpomalují stárnutí buněk, regenerují sliznice, působí detoxikačně a protizánětlivě. Skvěle působí proti průjmu, bolesti v krku, podpoří léčbu chřipky, angíny či kašle. Plod se skládá z jadérek, která obsahují éterické oleje a salicyláty, proto pomáhají při dně, revmatismu a vysokém krevním tlaku.

Maliníkové i ostružinové listy je nejlepší sbírat těsně před tím, než keře rozkvetou. Vybírejte mladé, čerstvé lístky

Nasušte si listy maliníku a ostružiníku. Proti nachlazení či průjmu

Ostružiník/Rubus fruticosus

Jezte ostružiny a přestanete stárnout. Zdravé ovoce pěstujte na zahradě

Recept: nápoj z ostružin na zvýšení potence

Ostružiny pomáhají mužům při poruchách erekce a zvyšují potenci.

Ingredience

 • 3 vrchovaté lžíce zralých ostružin
 • 1 l vody

Příprava

Omyté ostružiny zalijeme studenou vody, přikryjeme, necháme nejméně hodinu macerovat, pak pomalu přivedeme k varu, sejmeme z plotýnky, přikryjeme a necháme 30 až 45  minut vyluhovat. Můžeme rozmixovat.

Užívání

Toto množství by měli pánové popíjet během celého dne po doušcích, nemá se vypít najednou. Užívá se jednou až dvakrát ročně jako kúra po dobu šesti týdnů.

Ostružiny pomáhají mužům při poruchách erekce a zvyšují potenci
Autor: Pixabay Ostružiny pomáhají mužům při poruchách erekce a zvyšují potenci

Ostružiníkové listy jako lék

Ostružiníkové listy z divoce rostoucích keřů se sbírají od května do konce září. Sušíme je na suchém a vzdušném místě v tenkých vrstvách. Listy mají mít po usušení zelenou barvu. Listy obsahují organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny, pektiny a minerální látky. Mají antibakteriální, fungicidní a detoxikační účinky, působí močopudně a dezinfikují močové a trávicí ústrojí. Nálev z  listů působí především proti průjmům a obecně zažívacím potížím, podporuje vykašlávání a používá se jako prevence paradentózy.

 • Nálev z listů: 2 lžičky sušených listů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme. Nálev pijeme vlažný dvakrát denně.
 • Odvar z listů: 4 lžíce sušených listů zalijeme 1 litrem studené vody, přivedeme k varu, 1 minutu povaříme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Odvar z listů je prostředkem na léčbu kožních nemocí, lze ho použít jako kloktadlo při chorobách z nachlazení, jako obklad nebo zábal pomáhá léčit špatně se hojící rány, ekzémy a kožní záněty.
Ostružiníkové listy z planě rostoucích keřů se sbírají od května do konce září.
Autor: pixabay.com Ostružiníkové listy z planě rostoucích keřů se sbírají od května do konce září.

10 pravidel pěstování ostružiníku křovitého

 1. Ostružiník křovitý není na pěstování přehnaně náročný. Plodí zpravidla jednou ročně, plody postupně dozrávají i dva měsíce, většinou od srpna do konce září. Ostružiny sbíráme v srpnu a září.
 2. Pro pěstování ostružiníku křovitého je vhodné slunné místo chráněné před mrazem a větrem.
 3. Nejlépe prospívá v propustných, nepřemokřených humózních půdách, ale poroste dobře na každé středně těžké půdě, spíše mírně kyselé  (pH 6–7). 
 4. Ostružiník vysazujeme buď na podzim, nebo na jaře. Záhon před výsadbou s dostatečným předstihem nakypříme a pohnojíme například uleželým chlévským hnojem nebo kompostem.
 5. Nové sazenice sázíme tak hluboko, aby kořeny byly  zhruba 10 cm hluboko, protože musí pevně držet v zemi. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 1 m, u plazivých odrůd až 3 m. Ostružiníky plazivé je vhodné pěstovat na opoře.
 6. Vysazujeme jednoleté rostliny se 2–3 pupeny, které vyrůstají z podzemní části oddenku. Z těchto pupenů na jaře vyrostou výhony, které budou plodit dalším rokem.
 7. Ostružiník se nejčastěji množí hřížením. Jednoleté výhony ohneme k zemi, přichytíme háčkem nebo zatížíme a necháme zakořenit. Po vyrašení silný výhon oddělíme od mateřské rostliny a přesadíme na nové místo. Nebo si koupíme kvalitní sazenice v zahradnictví.
 8. Aby ostružiníky stále dobře plodily a odolávaly škůdcům a chorobám, potřebují  pravidelný řez, který zvyšuje násadu plodů, bez něj by vznikalo husté, téměř neproniknutelné a málo plodící houští. Mladé pruty sestřihujeme po vysazení na délku asi 25 cm. Z kořenů pak necháváme vyrůst každoročně šest mladých silných výhonů, ostatní odstraníme. Šlahouny z paždí listů v létě zkrátíme na dva až tři pupeny.
 9. Ostružiny dozrávají postupně celé léto, někde až do konce září i v říjnu. Stačí, když je budeme sklízet jednou týdně. Zralou ostružinu poznáme podle barvy – dobře vyzrálé plody ostružiníku křovinatého jsou téměř černé, jsou příjemně pikantní a šťavnaté. Ostružiny velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě. Chceme-li si je nechat déle čerstvé, odstřihneme plody i s celým výhonem. Ale ani tak nevydrží svěží déle než dva až tři dny.
 10. Po sklizni posledních ostružin keře ostružiníku ostříháme. Odstraníme především odplozené větévky a nově vyrostlé výhony zkrátíme zhruba o jednu třetinu délky. Ostříháním starších prutů se rostlině před zimou ulehčí, snáze přezimuje a na jaře půjde většina živin do ponechaných jednoletých výhonů.
Ostružiny jsou černofialové plody ostružiníku křovitého (Rubus fruticosus)
Autor: istock.com Ostružiny jsou černofialové plody ostružiníku křovitého (Rubus fruticosus)

Co asi děláme špatně, že nám ostružiník chřadne

Podivné boule či puchýře na větvích

Za deformací stonků a bobulovitými útvary, kterým se říká hálky, stojí hmyz jménem bejlomorka ostružiníková (Lasioptera rubi). Dospělci, podobající se drobným komárům, létají od května do července, samička bejlomorky naklade na ostružiník vajíčka, vylíhlé larvy se zavrtají do dřeně výhonů, vytvoří se hálka, ve které přezimují. V dubnu až počátkem května se larvy kuklí. Hálky bejlomorky ostružiníkové jsou na povrchu drsné a rozpraskané. Rostlinu bejlomorka vysiluje a oslabuje, takže se vyvíjí pomaleji, má méně plodů, je náchylnější k chorobám, výhony se lámou. Jakmile hálku objevíme, musíme odstranit celou větev a okamžitě ji spálit, rozhodně nepatří na kompost! Jako prevence se vyplatí v zimním a předjarním čase věnovat pozornost všem nápadným útvarům na větvích, protože právě v nich se vyvíjí nová generace bejlomorky ostružiníkové. Napadené výhony musíme zlikvidovat.

Aby ostružiníky stále dobře plodily a odolávaly škůdcům a chorobám, potřebují pravidelný řez
Autor: istock.com Aby ostružiníky stále dobře plodily a odolávaly škůdcům a chorobám, potřebují pravidelný řez

Ostružiny v kuchyni

Černé, příjemně pikantní a šťavnaté ostružiny jsou nejchutnější syrové a čerstvě utržené. Pokud zralé plody ihned po utržení nesníme a hodláme je uchovat na později, je nutné je rychle tepelně zpracovat, usušit nebo zamrazit. Ostružiny totiž velmi snadno podléhají zkáze.

Udělejte gumové medvídky doma. Zkuste jahodové, hruškové i netradiční lipové

Udělejte si gumové medvídky doma. Zkuste jahodové či netradiční lipové

Lesní ovoce: Vzhůru do lesa na maliny, borůvky a ostružiny!

Z lesního ovoce uděláte omáčku i pečený čaj. Zkuste recepty z borůvek, ostružin, jahod a malin

Čerstvé ostružiny se hodí do ovocných salátů a nepečených moučníků. Jsou vítanou ozdobou letních nápojů, koktejlů, dezertů, zákusků, zmrzlinových pohárů, pudinků, nákypů, lívanců či palačinek. V teplé kuchyni patří především do ovocných knedlíků, koláčů, bublanin, rolád, dortů i bábovek. Plody se používají na výrobu kompotů, sirupů, džemů (vyzkoušejte ostružinový džem s levandulí), rosolů, domácích vín a likérů. Neměly by chybět v domácí zmrzlině, sorbetu či limonádě. Ostružiny se uplatní i při přípravě studených polévek, ovocných omáček a smoothie.

Ostružiny se používají na výrobu kompotů, sirupů, džemů a rosolů
Autor: archiv Dr.Oetker Ostružiny se používají na výrobu kompotů, sirupů, džemů a rosolů

Ostružinová omáčka 

Ingredience

 • 1 kg zralých ostružin
 • 400 ml vody
 • 1 balíček Gelfix Klasik
 • 1 kg cukru 

Příprava

Očištěné, omyté a osušené ostružiny rozmixujeme ponorným mixérem a propasírujeme přes sítko. Dáme do většího hrnce a zalijeme vodou. Obsah balíčku Gelfix Klasik smícháme se 2 lžícemi cukru a přidáme k ovoci. Za stálého míchání vaříme asi 1 minutu. Přidáme zbylý cukr  a přivedeme k varu. Povaříme minimálně 5 minut. Plníme až po okraj do připravených sklenic (4–5 po 250 ml). Sklenice uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru. Necháme stát asi 15 minut.

Použití

Toping použijeme na přelití zmrzlin, moučníků apod. Ostružinová omáčka je také výborná ke zvěřině.

Ostružiny mají uplatnění ve studené i teplé kuchyni; zkuste recept na ostružinový toping
Autor: archiv Dr.Oetker Ostružiny mají uplatnění ve studené i teplé kuchyni; zkuste recept na ostružinový toping

Doporučené odrůdy ostružiníku křovitého pro pěstování na zahradě

Thornless

Beztrnný ostružiník vyžaduje chráněné, slunné stanoviště. Odrůda odolná proti mrazu a chorobám. Plody kuželovitého tvaru jsou středně velké, lesklé, černofialové. Chuťově jsou plody sladkokyselé a aromatické, sbíráme je od začátku srpna do konce září.

Black Satin

Beztrnný ostružiník se vyznačuje velmi vysokými výnosy plodů, půdní nároky jsou minimální. Odrůda je nenáročná, ale světlé a teplé stanoviště zaručí lepší úrodu. Plody jsou velké, měkké, černě zbarvené. Chuťově aromatické s mírně nakyslou chutí. Sklízíme od konce července do konce září.

Čačanská beztrnná

Středně raná, polovzpřímená odrůda pocházející ze Srbska. Lesklé, velmi velké plody mají aromatickou sladkou chuť a začínají zrát zhruba v polovině srpna. Ostružiník nepotřebuje díky polovzpřímenému růstu oporu.

Loch Ness

Beztrnný ostružiník je rezistentní vůči mrazu a vyznačuje se vysokou plodností i ve vyšších polohách. Plody postupně zrají v průběhu 4 týdnů od srpna do září. Velmi velké leskle černé, pevné plody jsou dobře oddělitelné od stopky. Chuťově jsou příjemně aromatické.

Doporučené odrůdy ostružiníku křovitého pro pěstování na zahradě
Autor: archiv redakce Doporučené odrůdy ostružiníku křovitého pro pěstování na zahradě

Mohlo by vás ještě zajímat:

Využijte léčivou sílu ovoce na maximum a jezte ho podle dne narození

Jezte ovoce podle dne svého narození. Někomu pomohou jablka, někomu jahody

13 tipů, jak správně zamrazit české sezonní ovoce

13 tipů, jak správně zamrazit sezonní ovoce

Proč jíst maliny: maliny patří k nejchutnějšímu a nejvoňavějšímu ovoci, které u nás v létě dozrává

7 dobrých důvodů, proč jíst maliny a udělat z nich dort nebo džem

Zinek a antioxidanty, to je oč tu běží

Drobné ovoce – maliny, rybíz i jahody zvyšují chuť na sex. Pokud je tedy sníte celé

reklama

Článek je zařazen v: Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus) , ostružiny pěstování , ostružiník křovitý odrůdy , ostružiníkové listy , ostružiny v kuchyni , ostružiny recepty

reklama

Přečtěte si také