Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Svatební přípravy: Co zvládnete sami a co raději přenechat profíkům?

Svatba je sama o sobě krásnou událostí, ale dokáže také pořádně vystresovat. Skoro nikdo nemá neomezený rozpočet, měli byste proto dobře promyslet, co si dokážete zařídit sami a co naopak svěříte do rukou odborníků.
Vydáno: 26.06.2019
Na co povolat odborníky a co si udělat podomácku?
Autor: istock.com Na co povolat odborníky a co si udělat podomácku?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pozvánky

Na svatbu zvete své nejbližší. Ti jistě ocení, když dostanou pozvánku, která vás oba charakterizuje, je pro vás typická. Vyrobte si ji samy! Můžete například upravit nějakou fotku, vložit do ní nápis, nebo něco namalovat, ozdobit krajkou apod. Případně pokud nemáte dostatek času nebo si moc nevěříte, oslovte některého ze svých přátel nebo příbuzných, aby vám pozvánku navrhli. Nemá cenu hledat pomoc u svatebních salónů. Vesměs vám nabídnou jen standardizované pozvánky, dost často kýčovité. 

Verdikt: Udělejte si sami.

Pozvánky si můžete vyrobit sami. Ozdobte je podle svých přání
Autor: istock.com Pozvánky si můžete vyrobit sami. Ozdobte je podle svých přání

Lekce tance

Klasika jako valčík nebo polka se už tolik netančí. Většinou hosté stojí v kruhu a pohupují se do rytmu, nebo si „jedou to svoje“. Pokud máte ale obavy z tance novomanželů, najděte si na YouTube taneční hodiny a učte se podle nich. Těch pár minut pak jistě zvládnete. Místo toho, abyste utráceli za lekce tance, investujte tyto peníze do svatební party.

Verdikt: Udělejte si sami.

Květiny a květinová výzdoba

Služby floristy mohou vyjít na pořádně tučnou částku, zvlášť pokud se jedná o svatební květinovou výzdobu. 

S trochou kreativity a pomocí přátel si můžete vytvořit svou vlastní květinovou výzdobu, a to za zlomek ceny. Stačí nakombinovat vaše oblíbené květiny a svázat je motouzem. V kyticích se navíc projeví vaše osobnost. Určitě se nenajde hosta, který by vás za to nepochválil. Jenom nezapomeňte na vázy. Vtipnou a vkusnou alternativou mohou být i lahve od vína, hodit se mohou také svíčky.

Verdikt: Udělejte si sami.

Netoužíte-li po monstrózních květnových kreací, zvládnete si udělat květinovou výzdobu sami. Nezapomeňte na romantiku v podobě svíček.
Autor: istock.com Netoužíte-li po monstrózních květnových kreací, zvládnete si udělat květinovou výzdobu sami. Nezapomeňte na romantiku v podobě svíček.

Nápoje

Pokud máte možnost připravit si drinky sami a nejste v žádné restauraci, kde si za sklenici vody účtují 40 korun, udělejte to úplně jednoduše. Pořiďte si několik lahodných šumivých vín, které jsou k dispozici za zlomek nákladů šampaňského. Kupte dostatek piv a vín. Na značky moc nehleďte, v jednu ráno určitě nebude nikdo řešit, co zrovna pije. Nezapomeňte ani na tvrdý alkohol, ideálně na ty dobře kombinovatelné i s nealkem (vodka, rum, gin), aby si mohli hosté míchat drinky podle libosti. Pořiďte také dostatek vody, nějaké džusy a limonády.

Verdikt: Udělejte si sami.

Plánování a celková organizace

Jistě chcete mít všechno na své svatbě pod kontrolou. Navíc máte přátele a příbuzné, kteří určitě slíbili, že vám s čímkoliv pomohou. Oslovit svatebního koordinátora vám ale může pomoci docílit toho, aby váš velký den působil příjemně a organizovaně. Svatbu byste si měli užít, měla by vás co nejméně stresovat.

Verdikt: Přenechte profesionálům.

Fotografování

Kdo dneska nefotí, jako by nebyl. Než ale kamarádce odsouhlasíte, aby vám svatbu nafotila mobilním telefonem, popřemýšlejte, zda je to rozumné řešení. Profesionální fotograf totiž ví, kde je nejlepší světlo, a jistě má mnoho zkušeností s focením svateb. Proto může přidat pár zajímavých postřehů a námětů na snímky. Navíc má od všeho odstup, citově se nijak neangažuje, díky čemuž je schopný zachytit skutečně největší okamžiky vašeho velkého dne. Je-li ovšem váš blízký přítel fotograf profesionál, samozřejmě můžete oslovit i jeho.

Verdikt: Přenechte profesionálům.

Pokud máte mezi přátele fotografa, zkuste ho oslovit. Může vám dát přátelskou cenu nebo focení coby svatební dar. V opačném případě kontaktujte profesionála
Autor: istock.com Pokud máte mezi přátele fotografa, zkuste ho oslovit. Může vám dát přátelskou cenu nebo focení coby svatební dar. V opačném případě kontaktujte profesionála

Jídlo

Když jdou lidé na svatbu nebo jakoukoliv jinou party, očekávají chutné občerstvení. Jídlo a pití jsou na svatbách jednou z nejdůležitějších věcí. Jestliže nemají hosté co jíst a pít, jsou nevrlí a tolik se nebaví. Ano, pokrmy si určitě můžete objednat od dobré přítelkyně, v případě zájmu zapojit i maminku a tchyni, ale určitě neuděláte krok vedle, když si najdete nějakého zkušeného kuchaře. Před samotnou akcí si všechno předem můžete ochutnat a vybrat si, čím ostatní pohostíte.

Verdikt: Můžete si udělat sami, ale raději přenechte profesionálům.

Hudba

Určitě je lákavé sestavit si svůj vlastní playlist, který vás bude provázet celým dnem. Zkuste se ovšem poptat přátel, kteří to takto udělali, zda byli s touto hudební variantou spokojeni. Nejspíše by se shodli, že by byl lepší DJ nebo nějaká kapela, kteří svatbu oživí, protože dokáží dobře reagovat na potřeby hostů. Zvolní nebo zrychlí, podle toho, na co mají svatebčané náladu.

Verdikt: Přenechte profesionálům.

Přestože můžete ušetřit za DJ nebo kapelu a udělat si vlastní playlist, vyplatí se investovat do profíků. Díky nim se budete mnohem více bavit
Autor: istock.com Přestože můžete ušetřit za DJ nebo kapelu a udělat si vlastní playlist, vyplatí se investovat do profíků. Díky nim se budete mnohem více bavit

ŠP

Článek je zařazen v: svatba , šetření , rozpočet
Reklama