Trendy

18. května 2020 16:35

redakce Prima Zoom

CNN Prima NEWS má nejmodernější studio ve střední Evropě. Co v něm najdete?

Robotické stativy s kamerami, které mohou zaznamenat každý kout studia, 63 m2 LCD obrazovek nebo speciální podsvícení pro opravdu sytě červenou barvu. Nové studio CNN Prima NEWS, kde se natáčí většina pořadů, je plné moderních technologií a zároveň nabízí ve dvou patrech přes 400 m2 prostoru.

Studio najdete v novém sídle skupiny Prima v pražských Strašnicích. Budova prošla kompletní rekonstrukcí, aby vyhovovala potřebám televize. Jsou tu celkem tři televizní studia a šest rozhlasových. Pro případ výpadku proudu má budova k dispozici tři náhradní zdroje, které udrží vysílání v chodu.

Jak studio vypadá?

Prostor je rozdělený do dvou pater, kteráspojuje točité schodiště. Každý schod je podsvícený LED diodami, které mění barvu podle potřeby. Ačkoli je druhé patro o polovinu menší, v nejširším bodě má čtyři metry. Je ve výšce 3,5 metru. Dominantu studia tvořízpravodajský pult, jehož deska je z plexiskla a noha z umělého kamene. Nad pultem, který byl vyroben na míru, visí lustr o průměru pět metrů, který lze spustit do potřebné výšky.

Co ve studiu najdete?

Výsadou studia je takzvaný digitální horizont splochou přes 202 m2, což odpovídá rozměrům plátna v kinech. Vyspělou technologii tvoří 3 940 LED panelů, které přenášejí obraz přes velkoplošné plátno. To vytváří dojem, že obraz zabírá takřka celou stěnu studia, které je koncipované pro režim 360o. Kamery mohou zabírat jakékoli místo a nevznikne prostor, který by divák nemohl vidět.

Boční stěny jsou prosklené avedou do newsroomu i vstupní chodby. Návštěvník tak jasně vidí, že se nachází v budově televize, kde se připravuje zpravodajství. Plocha prosklených stěn přesahuje 160 m2. Sklo tvoří tři vrstvy, aby materiál dostatečně zvukově odizoloval studio od okolního ruchu.

Ve studiu jsou čtyři robotické stativy Telemetrics, osazené kamerami Sony a objektivy Fujinon. Dva znich dokážou po podlaze samy jezdit po předem definovaných drahách, nebo je může obsluha ovládat na dálku či přímo ve studiu. Doplňuje je kamera umístěná na kolejnici u stropu a kamerový jeřáb Jimmy Jib řízený obsluhou ve studiu. K dispozici jsou čtyři čtecí zařízení.

Zajímavosti o studiu

  1. První patro má plochu 287 m2, druhé 127 m2. Celková plocha je 414 m2
  2. Výška studia je 7 metrů
  3. Jedná se jedno z největších zpravodajských studií ve střední Evropě
  4. LCD obrazovky mají celkovou plochu 63 m2
  5. Studio je protkané pásy tvořenými víc než 84 tisíci LED diodami a dlouhými 1,4 kilometru, které umí zobrazovat i video
  6. Studio díky LED diodám dokáže během okamžiku kompletně změnit barevné schéma i náladu scény
  7. Klíčovou barvou CNN je červená. Obvykle je problém dosáhnout dostatečné sytosti této barvy. Na pokrytí pásů diod je proto použit inovativní černý materiál speciálně vyvinutý pro LED podsvícení, který dokáže perfektně podat červenou
Sdílejte článek
Štítky CNN

Přečtěte si také