návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak vypadá hrad Windsor, kde zemřel princ Philip? Po Pražském hradě je druhý největší

matoušhartman , Vydáno: 09.04.2021
Hrad Windsor stojí třicet kilometrů západně od Londýna a je jedním z nejdéle obývaných hradů světa. Po Pražském hradě je druhým největším na světě a britští monarchové ho využívají jako jednu ze svých rezidencí. Začal se stavět koncem 11. století.

reklama

Goticky vyhlížející hrad prošel za svou 900letou historii mnoha stavebními úpravami a postupně se rozrostl do obřích rozměrů. Dnes zabírá plochu 45 tisíc metrů čtverečních. Pro srovnání Pražský hrad má rozlohu 73 tisíc metrů čtverečních.

Staletí anglických dějin

Hrad stojí na vrchu nad řekou Temží, což mu propůjčuje strategickou obrannou pozici. Začal ho stavět slavný král Vilém I. Dobyvatel v roce 1070, na přelomu 15. a 16. století přibyla kaple sv. Jiří, jedna z nejlepších ukázek pozdní gotiky v Anglii. Ačkoli se svatostánku říká kaple, vejde se do něj 800 lidí.

Kaple sv. Jiří
Autor: iStock Kaple sv. Jiří

Protože se hrad vyvíjel staletí, najdeme v něm mnoho různorodých staveb včetně kláštera. Jeho dominantou je Kruhová věž v centrální části. Je to také nejstarší stavba komplexu. Hrad využívalo mnoho anglických a britských vládců včetně známé královny Viktorie, která si hrad velice oblíbila.

Ráno 9. dubna 2021 zde zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II.

reklama

Článek je zařazen v: Velká Británie , Anglie , Alžběta II. , Princ Phillip

reklama

Přečtěte si také