Trendy

5. ledna 2021 14:00

Matouš Hartman

Postel, která zachrání lidi při zemětřesení, se sama zavře. Uvnitř jsou zásoby

Co když zemětřesení přijde v noci, kdy člověk spí? Nemá tolik času, aby se mohl ukrýt do bezpečí. Pokud ovšem nespí v posteli, která ho dokáže zachránit. Vymyslel ji ruský inženýr Dagir Semenov.

Když senzory zaznamenají otřesy, postel se během krátké chvíle zavře, člověk sklouzne do bezpečného prostoru, kde jsou navíc připraveny zásoby jídla, balené vody, léků a dokonce j tu i plynová maska. Pak už je jen potřeba vyčkat na záchranáře, kteří postel z trosek vyprostí.

Postel by měla odolat i zřícení celé budovy. Na světě už vzniklo několik prototypů takových postelí, testovaly se například před osmi lety v Číně. Ruský inženýr navrhl hned několik verzí, které ukazují, jak by se taková postel mohla uzavírat, aby zachránila lidi a zároveň jim neublížila.

Finální návrh si Rus nechal patentovat. Určitě se bude hodit do míst s častým výskytem zemětřesení, jako jsou Chile nebo Japonsko, ale jak ukázalo nedávné zemětřesení v Chorvatsku, postele mohou posloužit i na ne v tak seizmicky aktivních oblastech (například lisabonské zemětřesení bylo cítit až v Čechách)

Další články o zemětřesení:

Sdílejte článek

Přečtěte si také