Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Anglická zahrada: Romantická nedbalost plná růží, vůní a nespoutané krásy

Anglická zahrada je snem všech romantických duší, které se chtějí obdivovat nespoutané kráse rostlin a stromů, která má ovšem svá pravidla!
Vydáno: 21.07.2018
Rostliny klidně mohou sahat až k okenicím.
Rostliny klidně mohou sahat až k okenicím. Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I když se traduje, že se tradiční anglická zahrada vyvinula z francouzských předloh (a něco na tom bude), historie upravených anglických pozemků sahá až hluboko do ostrovní historie, a to dokonce do dob římské nadvlády. Pak se, pravda, středověké anglické zahradnictví moc nepočítá, ale zato od 18. a 19. století začaly být zahrady a parky v anglickém stylu nesmírným hitem po celé Evropě.

Dnes si pod pojmem “anglická zahrada” představíme divoce rozkvetlou, vesnickou zahradu překypující květinami, barvami a kamennými zídkami. Anglická zahrada se napojuje na okolní krajinu a skýtá krásné výhledy, neomezují ji zbytečné stěny a hradby. Celá zahrada je součástí krajiny a navzájem se doplňují.

Pokud po zahradě v anglickém stylu toužíte, nenechte se brzdit! Ačkoli jsou v Británii přeci jenom trochu odlišné klimatické podmínky, věřte, že i u nás to půjde. Stačí si vybrat tradiční prvky, které se dají pěstovat i v našem podnebí, které je, na rozdíl od ostrovního, v zimě chladné a v létě horké. A které to jsou?

Perfektní trávník

Perfektní anglický trávník, toť základ anglické zahrady! Krásná, až dokonalá zelená plocha se dá už dnes vypěstovat i v našich podmínkách. Mírnou zimu a časté anglické deště sice nemáme, ale technologie pokročily, a když trochu zabojujete se závlahou a plevelem, hezký trávník se podaří. Nezapomeňte provzdušňovat, hnojit, často sekat a hlavně - zalévat!

Trávník je klasikou anglických zahrad
Trávník je klasikou anglických zahrad
istock.com

Žádné ploty

To samozřejmě trochu přeháníme, ale fakt je, že anglické zahrady rozhodně nejsou obehnané pletivem, naopak kráčí vstříc okolní krajině. U některých britských zahrad prostě ploty neexistují. Má se za to, že by pozemky opticky zmenšovaly nebo bránily pohledům do zahrady nebo naopak z nich do volné krajiny nebo do města. Máte-li možnosti, zkuste to také tak. Nebo se spokojte s ohraničením pozemku živými ploty a vegetací.

Květinové záhony a tajuplné cestičky k anglické zahradě patří.
Květinové záhony a tajuplné cestičky k anglické zahradě patří.
istock.com

Květinové záhony

Bujné, barevné, nespoutané. Žádné chudinky, ale trsy kvetoucích trvalek, které se střídají s keři a jsou barevně pořádně neskromné. Ovšem tento strhující květinový chaos má svá jasná pravidla. Je třeba kombinovat druhy tak, aby na sebe navazovaly dobou květu a záhony pak hrají barvami po dlouhou dobu. Promyšlené jsou i druhy a barvy doplňující zeleně! Aby zahrada byla krásná v každém období roku.

Nezapomeňte zahradu dostatečně zavlažovat.
Nezapomeňte zahradu dostatečně zavlažovat.
istock.com

Louky, potoky, branky

Je nám jasné, že pravděpodobně nedisponujete plochou viktoriánského panství, ale právě plochy jsou ve světě anglických zahrad a parků klíčové. I proto se do zahrad komponují malé louky s divokým lučním kvítím, které dokreslují oceňovaný venkovský ráz zahrad. Takže trochu té divočiny nechat!

Vodní plochy mohou působit i neudržovaným dojmem
Vodní plochy mohou působit i neudržovaným dojmem
istock.com

Růže

Co by byla anglická zahrada bez růží! Vždyť v Británii se dokonce pořádají i soutěže pěstitelů a Angličané jsou na své růže nesmírně hrdí. A právem! Pokud přemýšlíte o inspiraci typickou anglickou zahradou, rozhodně v ní musíte mít růže a ne jeden druh! V tomto ohledu buďte opravdu neskromní a kombinujte popínavé druhy se stromkovými a nízkými, ať je na co se dívat, až budete pít čaj o páté.

Růže v anglické zahradě nesmí chybět!
Růže v anglické zahradě nesmí chybět!
istock.com

(ku)

Článek je zařazen v: zahrada , anglická zahrada , růže , vůně , léto , květiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama