Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Fiala šedivá: Začněte včas s jarními výsevy letniček

Fiala šedivá, zvaná také fiala letní, vyžaduje včasný výsev, ale odměnou vám budou bohatě rozkvetlé záhony či truhlíky, kolem kterých se bude šířit omamná vůně.
Vydáno: 07.02.2019
Fiala šedivá: Začněte včas s jarními výsevy letniček
Fiala šedivá: Začněte včas s jarními výsevy letniček Autor: istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)

Bohatě kvetoucí letnička (za příznivých podmínek se dá pěstovat i jako krátkověká trvalka) s pronikavou vůní pochází z jižní Evropy, Malé Asie a severní Afriky, ale u nás zdomácněla už před dávnými časy, patrně v 16. století. Od té doby je ozdobou venkovských zahrad, ale dá se celkem úspěšně pěstovat i v truhlících na balkonech. K tomu se využívají především nižší kultivary ze skupiny „Signa“, které mají výšku jen do 25 cm. Jiné kultivary mohou dorůstat až do výšky 70 cm.

Fiala šedivá
Fiala šedivá
istockphoto.com

Jak vysévat fialy

Fialy se vysévají během února. Semena vysévejte do misky se zahradním substrátem vhodným pro výsevy. Dokud fialy nevzejdou, udržujte teplotu kolem 16–18 °C. Poté, co se objeví rostlinky, je dobré teplotu snížit na 10–12 °C. Sazenicím se při nižší teplotě dobře daří, proto je později, již přepíchané do květináčků, můžete pěstovat i ve studeném pařeništi. Sazenice postupně otužujte a v polovině dubna vysaďte na záhony do zahrady. Nízké formy fialy se sází na vzdálenost 20 cm, polovysoké na vzdálenost 30 cm.

Fiala šedivá
Fiala šedivá
istockphoto.com

V dnešní době se pěstují téměř výhradně plnokvěté kultivary. Poznáte je už ve fázi semenáčků. Budoucí plnokvěté rostliny mají listy světle zelené, rostlinky s jednoduchým květem mají listy šedozelené. Při přepichování proto jednotlivce se šedozelenými listy odstraňte. Ale samozřejmě to není nutné, i tyto květiny krásně kvetou, jen je jejich květenství trochu chudší.

Plnokvěté i jednoduché formy fialy letní v jednom truhlíku
Plnokvěté i jednoduché formy fialy letní v jednom truhlíku
Simona Sedláčková

Péče o fialu šedivou

Rostlina má ráda dobře vyhnojenou, písčitohlinitou, dobře propustnou půdu (hnojit můžete i chlévským hnojem) se zásaditou půdní reakcí a stanoviště s plným slunečním svitem. Fiala pokvete od června do srpna.

Článek je zařazen v: fiala letní , fiala šedivá , Matthiola incana , výsev letniček , jarní výsev , zahrada , letničky na zahradu , letničky do truhlíků , jak na to
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama