návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pivoňky nesnášejí přesazování. Teď je na to však ideální doba

zidkovm , Vydáno: 20.08.2014
Pivoňka se může dožít až 80 let
Autor: Thinkstock Pivoňka se může dožít až 80 let
Pivoňky patří k nejkrásnějším, ale také k nejvoňavějším trvalkám našich zahrad. Pivoňky přesazujeme na přelomu srpna a září.

reklama

Podle dochovaných písemných záznamů rostou pivoňky v čínské císařské zahradě na stejném místě více než 250 let. Pravdou je, že tyto květiny přesazování vysloveně nesnášejí. Ale čas od času je třeba rozdělit příliš husté trsy.

Blíží se konec srpna, a tak nastává nejvhodnější období pro přesazování pivoněk. Tyto nádherné ozdoby zahrad zhruba před čtyřmi pěti týdny odkvetly a nyní sice mají zelené listy, ale když se podíváte na jejich kořeny, tak uvidíte spící očka připravená na příští rok. Nyní se mohou rozdělit, vyndat ze země a přesadit na jiné místo.

Pivoňky vyžadují slunnou polohu a místo s dobrou půdou. Přidejte i kompost, na jednom místě přece budou růst řadu let. Vždy je sázejte mělce, pokud je dáte příliš hluboko, nepokvetou. Je důležité, aby rozdělená rostlina nebyla sázena hlouběji než na původním stanovišti. Často se stává, že pivoňka nekvete a pěstitel ve snaze jí pomoci, zahrne výhony kompostem. Tím udělá rostlince "medvědí službu" a květů se možná nikdy nedočká. Pivoňky se tak definitivně "utopí" a odmítnou kvést.

Rostlina přesazovaná v této době pokvete nejpozději do dvou let. Má také ráda klid a potřebuje být alespoň sedm let na stejném slunném stanovišti bohatém na výživu a vláhu. Pozor, rostlina nesnáší trvale zamokřenou půdu! Bude-li ve vlhku, zahyne.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

 

Kosatce jsou oblíbenými trvalkami

Srpen je ideální měsíc pro přesazování kosatců

Jak zasadit a pěstovat jiřiny, tradiční květiny českých zahrad: jiřinka třepenitá neboli fimbra kultivar Show n Tell

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Sluníčko si můžete koupit i v květináči

Krása slunečnic. Základní rady, jak se o ně starat

reklama

reklama

Přečtěte si také