Jak na to

1. října 2014 15:26

Iva Kropáčková

Kuchyně jako srdce domova: Nechte v ní proudit energii, ale levně

Náklady na elektřinu a plyn ukusují z rodinných rozpočtů stále větší díl. Například v kuchyni se spotřebovává velké množství energie a můžete zde také hodně energie ušetřit. Jak? To se dozvíte v článku.

Kuchyň je po topení a ohřevu vody třetím největším žroutem energie ve vašem domě nebo bytě. Spotřebujete zde dvakrát až třikrát tolik energie než na svícení. Na rozdíl od svícení je však dosažení výrazných úspor obtížnější. Nemůžete přestat vařit, ledničku na noc vypínat nebo nemýt nádobí v myčce (pozor: odnést myčku do garáže a mýt zase klasicky je špatně, mytí v myčce je úspornější). Prostor pro větší úspory máte jen v případě, že máte staré spotřebiče. Moderní lednice, mrazáky, myčky, elektrické trouby a varné desky mají výrazně nižší spotřebu než ty deset, patnáct let staré.

Lednice jede ve dne v noci

Tady není pochyb o tom, že například koupě nové lednice (nebo kombinované lednice s mrazákem) je velmi výhodná. Přestože se různá srovnání z různých zdrojů liší, platí, že moderní lednice o objemu kolem 200 až 300 litrů vám za dobu své životnosti ušetří na elektřině oproti staré lednici více, než kolik sama stála (pokud se spokojíte s lednicí do 20 tisíc korun).

Daleko obtížnější rozhodnutí je, v jaké úsporné třídě si novou lednici koupit. Existují sice lednice v úsporné třídě B a C, ale pravděpodobně je už neseženete, protože je nikdo nekupuje, a tudíž nikdo rozumný nenabízí. Budete muset vybírat mezi lednicemi v třídě A +, A++, A +++ a A++++. Jistě platí, že lednice s jedním + spotřebuje více elektřiny, než lednice se čtyřmi +, ale zároveň se ceny těchto lednic liší, někdy již významně, takže se může stát, že úspora díky nižší spotřebě elektřiny bude stejná jako rozdíl mezi cenou obou lednic.

Takže: pokud si koupíte lednici s nejvyšším hodnocením úspornosti A ++++, nejspíše neproděláte a ušetříte životní prostředí (elektřinu, kterou nespotřebujete, není třeba vyrobit). Pokud na čtyři áčka nemáte, nemusíte se tím však trápit.

I vařit lze úsporně

Druhým spotřebičem, kde můžete dosáhnout významnějších úspor, je elektrická varná deska. Nové typy uspoří oproti starším typům 20–30 % energie. Sklokeramické varné desky s ohřevem typu Hi-light nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 %. U indukční, jednoznačně nejmodernější a neúspornější varné desky však musíte dát pozor na to, zda máte vhodné nádobí, tedy nádobí z kovových vodivých materiálů. Jiné se indukcí neohřejí. Pokud ne, musíte si k investici do varné desky připočítat investici do nádobí. V tomto případě sice snížíte spotřebu elektřiny na vaření, nicméně peníze pravděpodobně neušetříte, protože celková investice do varné desky a nového nádobí nižší účet za elektřinu převáží.

A ještě rada, kterou nejspíš víte, ale stojí za to ji zopakovat: vodu na čaj ani na polévku neohřívejte na sporáku, ale ve varné konvici. A když už nemáte varnou konvici, tak hrnec s vodou na plotýnce přikryjte pokličkou.

U elektrické trouby platí, že ty nové jsou jistě úspornější než ty staré, ale rozdíl není tak výrazný, jako u varných desek. Naopak spotřebu lze u nich významně snížit, pokud se nebudete dopouštět několika základních chyb. Tady jsou:

  • Nepředehřívejte troubu na potřebnou teplotu, pokud to není v receptu výslovně uvedeno.
  • Neotevírejte troubu častěji, než je nezbytně nutné, při každém otevření klesne teplota o 20 až 40 stupňů.
  • Neohřívejte v troubě jídlo, které můžete ohřát v troubě mikrovlnné. Ta to dokáže s výrazně nižší spotřebou elektřiny.

Pračka, sušička a žehlička

Vzhledem k tomu, že řada lidí má v kuchyni i pračku, podíváme se ještě, jak ušetřit elektřinu při praní, sušení a žehlení. První rada zní: nekupujte si sušičku na prádlo, pokud se bez ní opravdu neobejdete. Pokud můžete prádlo usušit na zahrádce, balkoně nebo v ložnici, ušetříte za nákup sušičky, za elektřinu, kterou by spotřebovala, za opraváře a nakonec za recyklační poplatek, až byste ji vyhazovali. Pokud bydlíte v paneláku, je zvlhčování vzduchu sušením prádla v místnosti velmi žádoucí. Navíc, jak jsme uvedli v prvním dílu poradny: zvýšíte-li vlhkost vzduchu v bytě, může snížit teplotu, na kterou vytápíte.

Pokud už sušičku na prádlo máte nebo musíte mít, nedávejte do ní prádlo mokré, ale zásadně dobře odstředěné. Významně tím zkrátíte dobu sušení (a snížíte spotřebu).

U praček opět platí, že ty moderní mají významně nižší spotřebu elektřiny i vody. Oproti těm opravdu letitým je to až o 60 % méně elektřiny a o tři čtvrtiny méně vody. Vzhledem k tomu, že nejvíce energie spotřebuje pračka na ohřev vody, platí, že pokud můžete, perte prádlo při nižší teplotě.

Na závěr další dobrá, nicméně asi obtížně realizovatelná rada: prádlo nežehlete příliš mokré. Spotřebujete až o 40 % víc elektřiny, než když má prádlo optimální vlhkost. Nežehlete ani prádlo přeschlé, budete jej opět žehlit déle.

Zdroj: http://bohemia-energy.webnode.cz/jak-usetrit-za-energie-3

Sdílejte článek

Přečtěte si také