Bydlení

25. června 2018 06:00

redakce Prima Zoom

10 kusů nábytku, které nikdy nekupujte. Máte něco z toho doma?

Na některé věci bychom měli zapomenout. Třeba na obývací stěny nebo čalouněné postele… Podívejte se, jakému vybavení se při nákupech vyhnout a proč.

Nábytkové sestavy

Potřebujete zařídit ložnici a vobchodě uvidíte sestavu, vníž je jedna postel, dvě skříně a dva noční stolky. Cena je přijatelná a jako bonus dostanete zařízenou místnost během jediného nákupu. Jenže místnost vybavená ladícím, ale přece jen až moc jednotvárným nábytkem bude po čase nudná. Místo sestavy si raději pořiďte pořádnou postel, noční stolky a skříně se dají dokoupit časem.

Čalouněné postele

Vložnici ještě chvíli zůstaneme. Nekupujte čalouněné postele. Jednak je mnohem náročnější je čistit (majitelé zvířat by o čalouněných postelích neměli uvažovat ani na moment) a potom zpravidla nevypadají hezky. Zavání devadesátými roky a vesměs uberou vzdušnosti. Ložnice pak bude působit pesimisticky.

Obývací stěny

Pozůstatkem minulosti, který se nepříjemně roztahuje vmnoha českých obývacích, jsou rozhodně obývací stěny. Vesměs nabízejí úložný prostor pro nádobí a pár šuplíků, do nichž se dá schovat cokoli. Jenže jsou robustní, zabírají zbytečně moc místa a podobně jako nábytkové sestavy brzy začnou nudit.

Sedací soupravy skřesly

Dřív to býval sen, dnes je to noční můra. Sedací soupravy skřesly představují podobně jako nábytkové sestavy snadné vyřešení nákupů vybavení, ale jsou vesměs nevkusné a strašně unylé. Navíc jsou jejich ceny vyšroubované do závratných částek. Až budete zařizovat obývací pokoj, kupte si pohovku a následně popřemýšlejte, zda máte ještě dostatek prostoru pro křesla. Mnohdy zjistíte, že vlastně dvě křesla ke gauči nepotřebujete.

Nábytek pro děti

Dětská postýlka je potřeba, ale co vybavení pro školáky nebo puberťáky? Dětské motivy se strašně rychle přežijí. Když nakupujete nábytek pro své ratolesti, myslete na budoucnost. Brzy se jim blankytně modré skříňky nebo princeznovské postele snebesy přestanou líbit.

Historické napodobeniny

Rokoková křesílka nedávno zažila velký návrat. Vesměs ale nábytek inspirovaný historickými slohy vypadá lacině a je bez nápadu. Teď samozřejmě nemluvíme o výtvorech designérů, jako je Phillipe Starck, ale o kopiích starého nábytku bez jakékoli invence, které se dají sehnat ve většině obchodů. Pokud tedy budete chtít sáhnout po historických napodobeninách, vybírejte ty, které jsou nápadité (místo klasického zlatého nátěru mají jinou barvu) nebo se pusťte do oprav originálního nábytku ze starožitnictví. Více o tom, jak na to, se dočtete ZDE.

Příborníky

Pokud se ve vaší kuchyni nedá jezdit na skejtu, pak příborník vynechte. Je sice symbolem lepší společnosti a honosných hostin, ale vmalé kuchyni bude jen překážet, to samé platí o malých jídelnách. Je to navíc kus nábytku, jehož éra skončila, budete ho proto hůře prodávat, když už se vám nebude hodit.

Masivní křesla

Křesla se mohou stát nejhorším kamenem úrazu nejen vobývacím pokoji. Ideálně volte křesla na nožičkách, nekupujte zbytečně masivní křesla, která vypadají jako přilepená kpodlaze. Budou nepříjemným středobodem pozornosti a uberou místnosti prostor i vzdušnost. Pokud chcete velké křeslo, vyberte klasický ušák na nožičkách.

Nábytek spotiskem

Občas se vobchodech snábytkem objeví noční stolky nebo úložné díly se šuplíky, na kterých jsou potisky. Koupit něco takového je vždy krok špatným směrem. Takový kus nábytku se špatně kombinuje, vypadá lacině a brzy ho stejně vyhodíte.

Skleněné stolky

Špatně se udržují čisté. To je asi největší argument proti. Zároveň mohou být nebezpečné pro děti a zvířata. Vesměs ani jejich design nedokáže vyhrát nad jejich nepraktičností. Pokud sháníte konferenční stolek, volte spíše ty, které mají dřevěné desky, ty jsou asi nejméně náchylné na poškrábání (na rozdíl od skla či kovu).

Sdílejte článek

Přečtěte si také