UPCYKLACE: Udělejte ze starého nábytku nový. Jak na to?

Proč recyklovat, když se dá upcyklovat? Věci, které byste museli vyhodit, získají nový účel. Právě v zařizování bytu může upcyklace hrát zásadní roli a přinese vašemu domovu originály, které v obchodě nepořídíte.

Pokud jste někdy našli na půdě starou židli, opatřili ji novým nátěrem a postavili jste si ji do kuchyně ke stolu, upcyklovali jste. To samé se dá udělat s nepoužívanými dekoracemi, zrcadly, obrazy i nádobím. Nemusíte kupovat nové věci, když můžete používat ty staré. Je potřeba je umýt, ošmirglovat, obrousit, znovu natřít, ale odměnou je originální kousek, který u nikoho jiného doma nenajdete. A pokud na tvoření nemáte čas, můžete si upcyklovaný nábytek pořídit. V Česku se na to zaměřuje několik firem.

Recyklace vs upcyklace

Upcyklaci od recyklace dělí to, že nezpracovává obyčejný odpad, ale staré nepoužívané věci, kterým dává nový smysl. Takže zatímco během recyklace se z PET lahví udělá fleecová mikina, při upcyklaci ze staré thonetky vznikne nový neokoukaný kousek nábytku. Vy tak nemusíte chodit do obchodu a kupovat novou židli vyrobenou kdovíkde, ale využijete takovou, jakou vytvořily zlaté české ručičky před sto lety.

Právě na staré židle se specializuje Filip Truhlář, kterému patří obchod Sedíme stylově na pražské Palmovce. Jeho podnik začal proměnou staré thonetky přímo pro byt, který si tehdy s manželkou zařizoval. „Vždy mě lákal interiérový design. A jak je známo mezi designéry a architekty, kvalitní a hezké sezení je základem interiéru. Chtěl jsem zajímavé židle za dostupnou cenu. Jasnou volbou tedy bylo hledání použitých židlí, které bych si opravil. Napadlo mě, že můžu jednu prodat dráž a koupit zase o něco zajímavější,“ vzpomíná Truhlář na své začátky.

Podobně začínali i další průkopníci upcyklace v Česku, třeba Jiří Šíma a Klára Jirková ve svém podniku Odvěci nebo Ondřej a Martina z Keporkak Furniture. „Nechceme se podílet na zahlcování planety dalšími novými produkty, které se valí ze všech stran. Motivací je tedy ubrat plyn produkci a ohlédnout se za již vyrobeným a časem prověřeným. A právě takovým kouskům se pokusit navrátit funkční i estetickou hodnotu,“ vysvětluje Jiří Šíma, proč se do oprav starého nábytku pustil. V Odvěci se specializují na nábytek z první poloviny dvacátého století a v nabídce mají i stoly, kola nebo hodiny.

Psací stůl nemusí být jen praktický, může vypadat takhle krásně, Foto: Odvěci

Práce Ondřeje a Martiny z Keporkaku se zase vyznačují výraznými barvami i vzory. „Skříň na obrázku jsme si přivezli jako špinavou chudinku o třech nohách. Zaujala nás netradičním tvarem a rozhodli jsme se ji oživit něčím novým. Namalovali jsme na její dveře geometrický vzor a vnitřek jsme doplnili policemi a háčky,“ říká Martina Doležalová o svém nejoblíbenějším kousku, který si rychle našel nové majitele.

Skříň před a po, Foto: Keporkak Furniture

Kde se starý nábytek shání?

Ne každý má doma půdu, nebo sklep. A ani tyhle dvě pokladnice nemusejí být bezedné. Starý nábytek se dá sehnat na internetu a nebo pomocí inzerátů. V Odvěci se také dívají po bleších trzích, kde se dají sehnat zejména menší kousky.

Podívejte se na upcyklované stolky z nabídky Odvěci:

V Keporkak Furniture a Sedíme stylově spoléhají také na kontakty. „Čas od času nám něco nabídnou či darují naši fanoušci, což nás velice těší,“ říká Filip Truhlář. „Lidé, kteří pravidelně sledují naši práci, nám často sami píší, jestli nemáme zájem právě o jejich starý nábytek,“ vysvětluje Martina Doležalová z Keporkaku s tím, že se ale může stát, že nabízený nábytek práci designérů nevyhovuje.

Martina a Ondřej z Keporkak Furniture, Foto: Keporkak Furniture

Cesta k novému originálu

Vše záleží na tom, kolik nohou židli zbylo, zda skříň potřebuje nahradit nějakou chybějící část nebo jaké bude čalounění křesla. „Většinou pracujeme na několika projektech najednou a každý týden se snažíme mít alespoň jednu novinku,“ říká Martina Doležalová z Keporkak Furniture.

Na upcyklovaný nábytek z dílny Keporkak Furniture se mrkněte v galerii:

„Staré nátěry se odstraní a povrchy pečlivě zbrousí. Následuje nanášení jednotlivých vrstev, což chce čas a trpělivost, jelikož nátěry musí být dobře vyschlé, aby bylo možně nanášet další. Finální úprava pak následuje po cca 3 až 4 dnech, je to však velmi proměnné,“ popisuje svou práci Jiří Šíma z Odvěci.

Stolek jako dekorace, Foto: Odvěci

To v Sedíme stylově může úprava jedné židle zabrat i méně času, vždy pochopitelně záleží na stavu nábytku a na tom, zda má vypadat jako úplně nový, nebo má stavět na odiv svou patinu. „Zpracování může trvat 20 minut, ale klidně i dva dny,“ říká Truhlář.

Podívejte se na upcyklované kousky od Sedíme stylově:

Proč se upcykluje

Designéři se shodují v tom, že zájem o upcyklaci roste. Důvodem je hledání předmětů s příběhem a pátrání po originalitě, kterou masová výroba nabídnout nedokáže. „Vnímáme, že si každý chce opravit ten svůj kousek po babičce,“ říká Jiří Šíma z Odvěci.

Pro malé kuchyně i do obývacího pokoje, Foto: Odvěci

V Keporkaku si také všímají rostoucího počtu lidí, kteří se o upcyklaci zajímají. „Naši zákazníci více přemýšlí nad vybavením svého interiéru. Většinou mají doma nábytek a doplňky, ke kterým je pojí vlastní vzpomínky a příběhy,“ říká Martina Doležalová.

V českých domovech se najde spoustu krásných starých kousků nábytku, Foto: Sedíme stylově

Zájem o český design má na vyhledávání starých opravených kousků také vliv. Po Česku se pořád schovává dost starých židlí, stolů nebo třeba skříněk, které čekají na to, až je někdo objeví. „Vždy se snažíme mít v nabídce model židle číslo 14 od Thonetu, která se vyrábí už 159 let,“ popisuje Filip Truhlář ze Sedíme stylově a dodává, že zájem je i o nábytek z období úspěšného EXPO 58.

Takhle vypadají hotové židle před prodejnou Sedíme stylově na pražské Palmovce, Foto: Sedíme stylově

Další články:


Přečtěte si také