Bydlení

5. ledna 2017 12:37

Markéta Zídková

5 trendů v bydlení, které budou in v roce 2017… A tři, které už jsou totálně mimo

5 trendů v bydlení, které budou in v roce 2017… A tři, které už jsou totálně mimo

Pro všechny, kteří se rádi orientují v nejnovějších bytových trendech, tu máme pár tipů. Dozvíte se, co bude v nadcházejícím roce v módě a co byste naopak měli ze svého bytu co nejrychleji vystěhovat. Pokud byl rok 2016 trochu nepředvídatelný, co se interiéru týká, v roce 2017 se budou do popředí tlačit doposud opomíjené styly. Redaktoři z webu goodhousekeeping.com oslovili řadu světových designérů, aby se zeptali, jaké prvky budou důležité v roce 2017 a jaké tři styly už byste domů neměli pouštět.

MIMO: Čistě historizující (starožitný) interiér

Pro nadcházející rok zapomeňte na shromažďování starožitností ze stejného období. "Žádný profesionální bytový designér nebude chtít navrhnout celý pokoj, natož dům, v jednom období,“ tvrdí designer ze San Francisca Warren Sheets. Podle něj je mnohem zajímavější vytvořit interiér, v němž se snoubí různé prvky z minulosti a budoucnosti, než takový, kde hraje prim jeden prvek a vše ostatní se mu podřizuje.

MIMO: Obrovský nábytek

„Prostor je vždy v každém bytě prémie, které si lidé velmi cení. Proto je kreativní a funkční využití místa tak důležité,“ uvádí Sheets. Proto tvrdí, že velkoformátový nábytek neslouží k většímu pohodlí, ale stal se jen neefektivním využitím prostoru. „Takže pokud opravdu potřebujete víc nábytku, měli byste jej v ideálním případě upravit tak, aby se do prostoru ideálně hodil, nebo si jej nechat vyrobit na míru,“ dodává.

MIMO: Lesklý kov

„Průmyslově vypadající nebo leštěný kov už má své nejlepší období dávno za sebou,“ uvádí americký designér. V novém roce byste podle něj měli pustit do svého interiéru kovy, jako je zlato nebo bronz. Tedy takové, které vyzařují teplo. Sheets tvrdí, že tak dodáte prostoru eleganci.

IN: Matné spotřebiče

Potřebujete dát své kuchyni nový vzhled, ale nechcete ji přebudovat celou od začátku? V tom případě vsaďte na nové spotřebiče s matnou povrchovou úpravou. „Je natolik nezvyklé, když v místech, kde čekáte lesk a odraz světla, se objeví mat, že to vaši pozornost upoutá a odvede od jiných věcí,“ uvádí další americký designér Bobby Berk, který má vlastní obchod s trendovým vybavením domácností. Matné spotřebiče podle něj dodají hloubku celkové kompozici kuchyně.

IN: Mramor

Ať už brouzdáte na Pinterestu, nebo si rádi prohlížíte návrhy renomovaných designérů, možná jste si všimli dalšího trendu, který bude in v nadcházejícím roce. Mramor se stává velkým trendem. „Přirozeně se objevil ve všech oblastech našeho průmyslu,“ tvrdí známá bytová designérka Laura Michaelsová, která zároveň uvedla, že mramorové dlaždice jednoznačně dominovaly na průmyslových výstavách krytin, a to zejména v případě, kdy je doplňovalo dřevo a kov. „Mramorování se objevuje i na kobercích a látkách. Neexistuje nic, čeho by se nedotkl tento dominantní design!“

IN: Kartáčované neboli drásané dřevo

Technika, která zvýrazňuje jedinečnou kresbu dřeva a dává mu nový rozměr. „Tento trend se objevuje již delší dobu, ale v nadcházejícím roce se konečně dostane do popředí,“ vysvětluje Michaelsová. Dostane prostor nejen na skříních, ale i na dalších kusech nábytku, jako jsou stoly, židle, lavice…

IN: Výrazné barevné tóny

Rozlučte se s nudnými barvami, jako je béžová či bílá. V novém roce se dostanou ke slovu barvy, které připomínají drahé kameny, jako je smaragdově zelená nebo ametystová, ale také pastelové přírodní odstíny. Barevné trendy přesahují obvyklé možnosti, a tak se neobjevují jen na čalounění sedacích souprav, ale dokonce i na základových deskách svítidel. Někteří návrháři dokonce používají barevné hřebíky, a tak vytvoří nový vzor na nábytku.

IN: Barevné tóny

„Dalším trendem, který jistě není nový, ale dostane v novém roce větší prostor, jsou dlaždice jako z metra či podchodu. Zdá se, že tento prvek je naší generaci i generaci mladých lidí blízký, je to klasika, cenově dostupná a funguje se všemi druhy stylů,“ tvrdí Bobby Berk. Návrhář použil tento typ dlaždic do velké kuchyně na statku a doplnil ji tmavou spárovací hmotou, což způsobí, že na dlaždičkách nebudou vidět nečistoty. Podle Berka jsou tyto dlaždice ideální volbou pro všechny, kdo chtějí estetický domov a přitom nemohou vyhodit jmění za novou kuchyň.


Přečtěte si také