Bydlení

18. března 2017 06:00

Markéta Zídková

5 triků, jak si rychle připravit boty na jaro, aby zas vypadaly jako nové

Schovejte kozačky, vytáhněte tenisky. Jaro je tu! Je čas na jarní úklid. Uložte zimní věci a připravte ty jarní na novou sezonu, aby vypadaly jako nové.

Sluneční paprsky už získávají na síle, a tak je pomalu čas na výměnu šatníku. Zimní věci je třeba pečlivě uložit, aby příští zimu mohly opět posloužit. Nejprve však nechte udělat drobné opravy, aby byly opět jako nové, a také správně uložit, aby dlouho vydržely.

Obuv, která putuje na dno šatníku, musí být v první řadě čistá a suchá. Jakákoliv vlhkost povede k plísni, která boty naprosto zničí. Proto do nich nejprve nastrkejte zmačkané noviny, které vytáhnou veškerou vlhkost. Tento trik byste ostatně měli dělat pokaždé, když boty navlhnou, předcházíte tak vzniku skvrn a změnám tvaru. A když už jsme u tvaru bot, je dobré obuv při skladování nijak nemačkat. Kozačkám například prospěje, když je uložíte s lahví od vína uvnitř, která jim dodá tvar a zároveň pomůže s odvětráváním.

Až uložíte boty zimní, vybalte obuv na nadcházející zimní sezonu. I ta potřebuje malý zásah, aby se dostala do kondice, dobře se nosila a nedělala vám ostudu.

Vyčistit a tenisky vybělit!

I když jste boty očistili, než jste je uložili do skříně, možná už jsou zase trochu zašlé. Vezměte do ruky starý kartáček na zuby a boty přeleštěte. Zvláštní pozornost si zaslouží zejména bílé tenisky, ale vlastně jakékoliv světlé boty. Základním prostředkem pro jejich mytí je mýdlová voda, s pomocí zubního kartáčku tak odstraníte každodenní skvrny, jako je špína a skvrny od potravin. Nakonec opláchněte.

Pokud mýdlo nestačí, například když plátěné tenisky hyzdí skvrny od trávy, budete potřebovat těžší kalibr. Smíchejte půl šálku teplé vody, jednu lžíci amoniaku a pár kapek prostředku na nádobí. Nasypte na skvrnu jedlou sodu, namočte kartáček do roztoku a vytvořte pastu, kterou skvrny od trávy vydrhnete. Opláchněte vodou a osušte.

Na povrchy, na které amoniak nemůže, použijte ocet. Nejprve opět do skvrny vmasírujte jedlou sodu. Na ni však nalijte trochu bílého octa. Obě látky společně zareagují a skvrny vyčistí. Ocet také zabrání dalšímu růstu bakterií v oblasti.

Lesk dodá slupka od banánů

Nemáte žádný krém na boty? Žádný problém, pokud doma máte banány. Ty totiž obsahují klíčovou ingredienci, která se nachází i v komerčních krémech na boty - draslík. Banán můžete použít na boty, které byste za normálních okolností krémovali, na semiš a nubuk se rozhodně nehodí.

Takže jak dodat botám perfektní lesk?

1) Oloupejte banán (ovoce si schovejte na později jako odměnu) a slupku nevyhazujte.2) Naneste na kůži vnitřní výstelku banánové slupky. Vetřete ji do celé boty, stejně jako byste nanášeli leštidlo.3) Ihned vyleštěte měkkým hadříkem.4) Dejte si banán.

Zbavte se nepříjemného zápachu

Udržujte své boty a skříň voňavé a čisté díky jednoduchému spreji s éterickými oleji, které jsou přirozeně silná antiseptika. Potřebujete jen dvě lžičky vonného oleje (nejlepší je tymián nebo tea tree) a dva šálky vody.

Smíchejte všechny přísady v lahvičce s rozprašovačem a pořádně protřepte, aby se látky spojily. Pokud vám zapáchají nohy, používejte sprej každý den dovnitř bot. Boty lehce vystříkejte, ale nesmí být mokré. Sprej lze použít i na odstranění zápachu ze sportovního vybavení. Tea tree je silná vůně, která se ale přirozeně rozptýlí během několika dnů.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také