Bydlení

26. června 2018 06:00

redakce Prima Zoom

7 faktů o pavoucích v domácnosti. Proč je nesmíme zabíjet?

Utíkáte před nimi, nebo věříte, že nosí štěstí? Pavouci s námi doma žijí už od nepaměti. Líbí se jim u nás. Podívejte se na fakta, která provázejí život lidí a pavouků.

Jen 5 % pavouků bylo venku

Když vyhazujeme pavouka zpátky do přírody, je to něco podobného, jako bychom ho zašlápli. Naprostá většina pavouků se vylíhne u nás doma a ven se nepodívá. Nejsou na život venku připravení, a tak hynou.

Žízeň je jim osudná

Vnašich domech je málo vody. Alespoň pro pavouky. Ti si nenatočí vodu zkohoutku, když ji potřebují. Ztoho důvodu je často najdeme ve vanách nebo umyvadlech, kde hledají vodu. To se jim může stát osudným, protože se jich pak snadno zbavíme.

Jsou přírodním insekticidem

Kromě jednoho guatemalského druhu jsou pavouci dravci. Vjejich sítích tak může uvíznout většina nežádoucího hmyzu, který snámi sdílí domácnost. Pavouci nejsou vybíraví a spořádají mouchy stejně jako komáry. Pomáhají nám tak snížit množství hmyzu vbytě.

Mají jed, ale nám to může být jedno

Většina pavouků žijících vČesku je jedovatá. Jejich chelicery ale nejsou schopné prokousnout lidskou kůži. Může se jim to podařit, ale je to dost nepravděpodobné. I tak pavouci běžně žijící vČeské republice nejsou tak jedovatí, aby nám jejich kousnutí způsobilo fatální potíže.

Vnoci je nespolkneme

Existuje populární fáma o tom, že během spánku sníme několik pavouků ročně. Čísla se liší, ale pravdou je, že naše ústa pro pavouky nepředstavují místo, kam by se dobrovolně vydali. Takže reálně jich sníme nula kusů za rok. Nemusíme se tak bát ani pavouků, kteří se usídlí vrozích našich ložnic. Zůstanou tam a budou lovit hmyz. Více o tématu najdete ZDE.

Pavouků je prakticky nemožné se zbavit

Můžeme omezit jejich počty vymetáním sítí nebo tím, že přestavíme nábytek tak, aby za ním nevznikala špatně dostupná místa ideální pro pavoučí život. Faktem ale je, že snámi pavouci stejně žít budou. Dělají to už hezkou řádku let a nemají důvod, aby své chování měnili. Možná je už neuvidíme, ale někde se schovávat budou. Zobýváku se nejspíše přesunou do sklepů, garáží nebo na půdu.

Rostou sklimatickými změnami

Aragog nebo Odula znich nebudou, ale se zvyšující se teplotou mohou pavouci trochu povyrůst. Zvláště ve městech, kde mají pavouci dostatek potravy, můžeme narazit na větší kousky. Podle britské specialistky na pavouky žijící ve městech Lizzy Lowe se ale nemusíme větších pavouků bát. Nikdy nevyrostou moc, budování sítí i dýchání by pak pro ně bylo složitější.

Sdílejte článek

Přečtěte si také