Bydlení

5. října 2015 05:15

Klára Beščecová

Alchymie s výběrem doplňků ve stylu Taupe

Styl Taupe, původně nazvaný podle barvy kožíšku krtka, dnes představuje jeden z nejmodernějších trendů v bydlení. Uklidňující dojem a jednoduchost použitých barev uchvacuje každého bez rozdílu.

Preferovány jsou především neutrální odstíny, jejichž spektrum sahá od šedé přes tóny fialové až po tmavě hnědou. Styl Taupe vsobě ale skrývá daleko více. Možnost kombinovat v interiéru různé materiály je neocenitelná. Dřevěné nebo skleněné doplňky? Vše je správně.

Platí zlaté pravidlo, že bychom při zařizování interiéru měli věnovat pozornost zejména stavebním prvkům, které už jen tak lehce nezměníme. Nový potah na polštář nebo výmalba je proti výměně oken či dveří hračka. „Dveře se tak stávají důležitým prvkem každého interiéru a dotvářejí jeho celkový vzhled. U stylu Taupe to platí dvojnásob. Samotné použití typických barev se vněkterých případech může zdát trochu mdlé a nudné. Šedohnědou, hnědavou šedou nebo jemně fialovohnědou můžete oživit například originálním výběrem dýhovaných dveří, které mohou být vkontrastu se zbylými doplňky,“ vysvětluje architekt Karel Smejkal.

Široká škála vhodných materiálů

Kombinujte hladké a drsné povrchy, neprůhledné sprůsvitnými nebo matné slesklými. Kontrast je tím, co ve stylu Taupe opravdu nejlépe vynikne. Interiér zaručeně oživí čisté sklo, které dodá domácnosti potřebný lesk a vzdušnost. Nemusíme se bát i výběru matných prvků nebo kouřových odstínů.

Na své si přijdou také milovníci dřeva. Styl Taupe nabízí vtéto oblasti spoustu řešení. Dveře zpřírodních materiálů do tohoto stylu zapadnou. Pro Taupe je trefou do černého dýha vdekoru ořech a švestka, chybu však neuděláte ani sexotickými dřevinami. „Dýha představuje obrovský trend dnešní doby. Její naturální vlastnosti se hodí i do těch nejmodernějších interiérů," vysvětluje Aleš Ullmann, designér ze společnosti SAPELI.

Vyvarujte se žlutých odstínů

Při výběru jednotlivých barev dbejte na to, aby buď dokonale ladily sinteriérem, nebo stály vbarevném či materiálovém kontrastu. „Volba jednotlivých odstínů je sice široká, nicméně vněkterých případech musíme být při výběru velmi opatrní. Taupe má především působit neutrálně, tak aby byly zachovány jeho příjemné a uklidňující vlastnosti. Je třeba se tak vyvarovat žlutému zabarvení ve všech podobách,“ doplňuje Karel Smejkal. Nedoporučuje se zlatavá barva dřeva, jako je dub, nebo krémové či máslové odstíny.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také