Vyrobte si koberce, polštářky i sedáky z barevných bambulek. Je to snadné

Bambule nebo pompony, ať už je nazveme pěkně podomácku nebo světově, v každém případě se z obyčejných bambulek dají vytvářet báječné dekorace a doplňky do bytu. Jejich výroba je velmi jednoduchá a za dlouhých zimních večerů, které máme ještě před sebou, můžeme vytvořit spoustu jednotlivých kuliček z vlny, ze kterých nakonec vyrobíme dekorace, které nám pěkně rozveselí byt. Máme pro vás i návod na jejich výrobu.

Bambulky do vázy

Možná se vám zatím do větších dekorací nechce nebo máte po ruce jen malé zbytky vlny.Zmenšího množství bambulí si můžete vytvořit barevné stylizované květiny do vázy. Stačí jenom hotové bambule nalepit tavnou pistolí na špejle nebo silnější drátky. Špejle i dráty můžete ještě pro větší efekt omotat barevnou vlnou.

Po koberci jako po obláčku

Umíte si představit tu měkkost, když po ránu prvně vystrčíte nohu zpostele a ona se dotkne koberečku vytvořeného ze samých nadýchaných bambulek? Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete se pustit do výroby.

Barevný potah na židli

Zdřevěné židle můžete potahem zbarevných bambulek vytvořit měkoučké křesílko, které vás bude krásně hřát na záda. Všimněte si, že tentokrát jsou bambule navazované na háčkovanou síť zřetízkových ok a dlouhých sloupků.

Bambulkové podnožky

Základem podnožky se může stát dokonce i stará pneumatika, která svým tvarem a velikostí bude přesně vyhovovat. Na spodní stranu podnožky připevněte kolo, vyříznuté zpřekližky a můžete, ale nemusíte, do překližky přišroubovat i dřevěné nožky, které zakoupíte vhobby marketech.

Dekorační polštářky

Měkoučké polštářky zbambulek vytvořte ve svých oblíbených barvách, aby vám pěkně pasovaly do pokoje. Uvidíte, že vám je budou všichni závidět!

Bambulkové věnce na stěnu

Základem bude obyčejný polystyrenový věnec, na který můžete jednoduše navazovat bambule, jednu vedle druhé. Tuhle dekoraci mohou vytvářet i děti, není to nic složitého.

Duhový závěs

Sešla se vám doma celá duhová sbírka barevných klubíček? Tak je využijte na kouzelnou dekoraci. Jednotlivé bambule navazujte na kruh, který seženete ve výtvarných potřebách, použít můžete i klasický kruh zbubínku na vyšívání.

Drobné dekorace zbambulek

Zbylo vám po velkém bambulkovém tvoření doma ještě několik posledních kousků? Využijte je na klíčenky, ozdobné závěsy na kabelky nebo je připevněte kzáložkám do knihy. Fantazii se meze nekladou!

Jak bambule vyrobit?

Výroba bambulek není nijak složitá a vytvořit je zvládnou i větší děti. Výroba barevných dekorací tak může být doslova rodinnou zábavou.

Vystřihněte si dvě stejná kolečka ztvrdého kartonu, použít můžete jakoukoliv starou krabici. Velikost koleček se řídí velikostí zamýšlené bambulky. Uvnitř koleček ještě vystřihněte menší kruhový otvor a na jedné straně ještě vzniklá kolečka rozstřihněte, abyste tudy mohli provlékat vlnu.

Pak začněte namotávat vlnu na obě kolečka zároveň, dokud vám to vnitřní otvor dovolí. Potom nůžkami po obvodu koleček namotanou vlnu prostřihněte. Papírová kolečka od sebe kousek odtáhněte a ve vzniklém prostoru rozstříhaný svazek vlny pevně svažte. Vznikne bambulka, kterou ještě můžete pěkně rozčesat, nejlépe kovovým kartáčem na psy.

Malé bambulky můžete vytvářet i natáčením vlny na obyčejnou vidličku.

Ve výtvarných potřebách nebo vtextilní galanterii můžete zakoupit i plastové šablony na výrobu bambulek. Práce snimi je velmi jednoduchá, ale opravdu vám stačí i to obyčejné kolečko zkartonu.

Jak zbambulek vytvořit kobereček či polštář?

Jednotlivé bambulky navazujte na síť, kterou najdete vdobře zásobených textilních galanteriích. Vpřípadě koberců ji výborně nahradí i pevná perlinka (výztužná, armovací fasádní tkanina), kterou za pár korun zakoupíte ve stavebninách nebo vhobby marketech. Stejně dobře si můžete podložku pro navazování bambulí jednoduše uháčkovat. Bude to sice o dost zdlouhavější, ale máte-li dostatek trpělivosti, můžete se dát do práce!


Přečtěte si také