Bydlení

2. prosince 2016 12:44

Markéta Zídková

Důchodce předělal panelák v Kyjevě na barokní palác

Štukařina neboli umění štuku je dovedností, kterou dnes ovládá jen hrstka lidí. Vladimir Čajka z Kyjeva se jí naučil sám a teď ji realizuje na chodbách svého paneláku, který proměňuje v barokní palác.

Vstupní prostory, chodby a schodiště jsou achillovou patou nejednoho bytového domu. Můžete mít sebevymazlenější byteček, když do něj ale vstupujete přes zanedbané prostory, okamžitě to vašemu bydlení sráží body.

To naopak společné prostory panelového domu v ulici Rajdužna 11a v Kyjevě nenaznačují, že se nacházíte v paneláku, ale uvádějí vás do barokního paláce. Důchodce Vladimir Čajka je totiž proměňuje v interiér ve stylu Versailles. Chodby a schodiště devítipatrového paneláku pokryl štuky, pseudohistorickými portréty a fotografickými tapetami s palmami, labutěmi a fontánami. Zatím má hotová jen dvě patra, ale pokračuje dál.

Pětašedesátiletý důchodce se to naučil sám, původně pracoval jako údržbář a zedník, historie a umění byly jeho vášní. Při jedné příležitosti se naučil dělat štuky. V důchodu už má možnost věnovat se svému koníčku, na štucích ve svém domě pracuje posledních patnáct let. Sám kupuje sádru i zlatou barvu, sám si odlévá dekorativní sošky.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také