reklama

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

zidkovm
20. října 2014
"Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ bylo jedním z hesel rakouského malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera.
reklama

V každém ze svých domovů, ať už na statku v Normandii, v benátské vile, v bývalém chlévě po vepřích na Novém Zélandu či na vesnické samotě v Rakousku, žil slavný architekt a malíř Friedensreich Hundertwasser podle všeho skromně. Přesně takový je i jeho domek Hahnsäge na úvodní fotografii, který najdete 3 km od obce Roiten v dolnorakouském údolí Kamptal. V duchu jeho přesvědčení roubenku zdobí pestré barvy a vlnky. Umělec tu pracoval na více než 40 svých obrazech, z nichž některé tu i dokončil a signoval.

Hundertwasser, původním jménem Stowasser, prosazoval právo člověka stavět si domy bez plánů a nezávisle na architektonických konvencích. Stejně jako Gaudí nesnášel rovné linie. „Každý by měl mít možnost postavit a tím také nést skutečnou zodpovědnost za čtyři stěny, které jej obklopují. Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ prohlašoval a podle své představy i úspěšně stavěl. Jeho styl se dočkal velkého ohlasu a se svou svéráznou architekturou pronikl tento umělec do mnoha zemí světa.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: Nový ZélandRakouskoarchitektmalířstěhováníNormandieFriedensreich HundertwasserKamptal
reklama