Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hundertwasser dokázal proměnit i roubenku v pestrý klenot

"Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ bylo jedním z hesel rakouského malíře a architekta Friedensreicha Hundertwassera.
Vydáno: 20.10.2014
Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp
Hundertwasserův dům v dolním Rakousku najdete 3 km od obce Roiten v údolí Kamptal nazvaném podle řeky Kamp Autor: rappottenstein.riskommunal.net
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V každém ze svých domovů, ať už na statku v Normandii, v benátské vile, v bývalém chlévě po vepřích na Novém Zélandu či na vesnické samotě v Rakousku, žil slavný architekt a malíř Friedensreich Hundertwasser podle všeho skromně. Přesně takový je i jeho domek Hahnsäge na úvodní fotografii, který najdete 3 km od obce Roiten v dolnorakouském údolí Kamptal. V duchu jeho přesvědčení roubenku zdobí pestré barvy a vlnky. Umělec tu pracoval na více než 40 svých obrazech, z nichž některé tu i dokončil a signoval. 

Hundertwasser, původním jménem Stowasser, prosazoval právo člověka stavět si domy bez plánů a nezávisle na architektonických konvencích. Stejně jako Gaudí nesnášel rovné linie. „Každý by měl mít možnost postavit a tím také nést skutečnou zodpovědnost za čtyři stěny, které jej obklopují. Musíme zastavit stěhování lidí do slepičáren a králíkáren,“ prohlašoval a podle své představy i úspěšně stavěl. Jeho styl se dočkal velkého ohlasu a se svou svéráznou architekturou pronikl tento umělec do mnoha zemí světa.

 

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Pestré barvy jsou obecně pro Jižní Ameriku typické

Barvám se meze nekladou! Podívejte se na nový fenomén z Bolívie

Pohled do nitra džungle

Designérka Zuzana proměnila dětský pokoj v džungli

Červená je barva šlechticů. Tapeta značky Eijffinger

Máte doma červené stěny? Co to říká o vaší povaze?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama