Bydlení

26. srpna 2021 08:00

Matouš Hartman

Emil Zátopek si stavěl dům vlastníma rukama. Ve vile v Troji žil se svou ženou

Slavný běžec a olympijský vítěz Emil Zátopek prožil velkou část života v pražské Troji. Společně se svou ženou Danou Zátopkovou si tu postavil vilu obklopenou zahradou. Pár se sem nastěhoval v roce 1970, i když pozemek, na němž vila stojí, využíval už v šedesátých letech. O životě Emila Zátopka vypráví i nový český film.

Podle vzpomínek Dany Zátopkové si olympionici pořídili zarostlou zahradu ve svahu nad pravým břehem Vltavy všedesátých letech, když šli ze zoologické zahrady a zelená čtvrť na okraji metropole se jim zalíbila.

Z centra Prahy do Troji

Tehdy ještě Zátopkovi bydleli vdvoupokojovém domě vJindřišské ulici na Praze 1. Do zahrady vyjížděli trávit volné chvíle a opékat buřty spřáteli. Jejich hostembývali spisoval Ota Pavel.

Na zahradě stávala chatka, kterou manželé Zátopkovi zrekonstruovali. Ovšem neplánovali, že by tu bydleli trvalo. K tomu je přimělo až rozhodnutí města prohlásit pozemek za stavební parcelu. Pokud by Zátopkovi nezačali stavět dům, museli by zahradu prodat.

Dům si Zátopkovi stavěli sami

Ačkoli byli oba slavní a uznávaní sportovci, neměli dostatek financí, aby si mohli nechat dům postavit. Vybudovali ho proto vlastníma rukama. Na zateplení dokonce použili skleněné lahve, což Dana Zátopková potvrdila. Známí jim lahve schraňovali. Manželům se také podařilo doplnit dům o finskou saunu umístěnou ve sklepních prostorech.

Manželé se do domu nastěhovali vroce 1970. Společně tu žili až do smrti Emila Zátopka. Dana Zátopková vilu využívala ještě osm let a potom ji prodala, protože nemovitost spozemkem byla nad její síly, a přestěhovala se do bytu. Vila dodnes zůstala vnezměněné podobě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také