návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Emil Zátopek si stavěl dům vlastníma rukama. Ve vile v Troji žil se svou ženou

matoušhartman , Vydáno: 26.08.2021
Dům Emila a Dany Zátopkových v pražské Troji
Autor: Profimedia.cz / archiv FTV Prima Dům Emila a Dany Zátopkových v pražské Troji
Slavný běžec a olympijský vítěz Emil Zátopek prožil velkou část života v pražské Troji. Společně se svou ženou Danou Zátopkovou si tu postavil vilu obklopenou zahradou. Pár se sem nastěhoval v roce 1970, i když pozemek, na němž vila stojí, využíval už v šedesátých letech. O životě Emila Zátopka vypráví i nový český film.

reklama

Podle vzpomínek Dany Zátopkové si olympionici pořídili zarostlou zahradu ve svahu nad pravým břehem Vltavy v šedesátých letech, když šli ze zoologické zahrady a zelená čtvrť na okraji metropole se jim zalíbila. 

Z centra Prahy do Troji

Tehdy ještě Zátopkovi bydleli v dvoupokojovém domě v Jindřišské ulici na Praze 1. Do zahrady vyjížděli trávit volné chvíle a opékat buřty s přáteli. Jejich hostem býval i spisoval Ota Pavel.

Dana Zátopková
Autor: profimedia.cz Dana Zátopková

Na zahradě stávala chatka, kterou manželé Zátopkovi zrekonstruovali. Ovšem neplánovali, že by tu bydleli trvalo. K tomu je přimělo až rozhodnutí města prohlásit pozemek za stavební parcelu. Pokud by Zátopkovi nezačali stavět dům, museli by zahradu prodat. 

Dům si Zátopkovi stavěli sami

Ačkoli byli oba slavní a uznávaní sportovci, neměli dostatek financí, aby si mohli nechat dům postavit. Vybudovali ho proto vlastníma rukama. Na zateplení dokonce použili skleněné lahve, což Dana Zátopková potvrdila. Známí jim lahve schraňovali. Manželům se také podařilo doplnit dům o finskou saunu umístěnou ve sklepních prostorech. 

Dům Emila a Dany Zátopkových v pražské Troji
Autor: archiv FTV Prima Dům Emila a Dany Zátopkových v pražské Troji

Manželé se do domu nastěhovali v roce 1970. Společně tu žili až do smrti Emila Zátopka. Dana Zátopková vilu využívala ještě osm let a potom ji prodala, protože nemovitost s pozemkem byla nad její síly, a přestěhovala se do bytu. Vila dodnes zůstala v nezměněné podobě. 

Filmový Emil Zátopek

Co se s Emilem Zátopkem dělo po skončení filmu? Od roku 1968 až do své smrti měl výrazně složitější život

Věra Čáslavská a Emil Zátopek

Slavní čeští sportovci vs. komunismus: V čem se liší osudy Zátopka, Čáslavské a zlatých hokejistů?

reklama

Článek je zařazen v: Emil Zátopek

reklama

Přečtěte si také