Bydlení

22. ledna 2015 04:09

Markéta Zídková

Geniální sprcha, která šetří vodu

V zemích, kde je nedostatek vody, nesmí ani kapka přijít nazmar. Hodí se i voda jednou použitá.

Alberto Vasquez vyrůstal v chudé vsi v pohoří And. Celý život pozoroval, jak lidé musí šetřit vodou, protože je pro ně velmi vzácná. „Když se jdou sprchovat, berou si s sebou kbelík, do kterého si stoupnou, a snaží se tak ušetřit vodu,“ popisuje Vasquez. A právě když pozoroval tuto snahu o šetření vody, dostal geniální nápad.

Vytvořil kolektor, který se umístí na podlahu pod sprchu. Vynález se skládá ze čtyř vzájemně propojených článků, které se svažují mírně ke středu. Každá buňka se při sprchování plní samostatně a postupně. Když je jedna buňka naplněna, může se vyndat a voda z ní použít dále – například na splachování nebo k zalévání rostlin.

Vasquez, který má kolumbijské a maďarské kořeny, svůj vynález samozřejmě chválí. „Lidé sprchující se kbelíkem dokážou nachytat pouze asi 30 procent vody. Náš systém ale dokáže zachytit až 95 procent použité vody.“ V zemích s nedostatkem vody je takový postup životní nutností.

Nedostatek vody v obci Vasquezových rodičů se v posledním desetiletí zhoršil, období sucha je stále delší a období dešťů se zkracuje. „Není to ale jen ekologický problém, je to i problém sociální. Rozevírají se nůžky mezi bohatými, kteří si vodu mohou dovolit zaplatit, a chudými, kteří na vodu nemají. To vede a ještě povede k mnoha konfliktům,“ tvrdí Vasquez. Míst s nedostatkem vody bude postupně po celém světě přibývat, vždyť loňský rok byl nejteplejším za celé období, kdy lidstvo teplotu měří.

Alberto Vasquez má zatím prototyp svého vynálezu a doufá, že se najde někdo, kdo bude financovat výrobu ve velkém a jeho uvedení na trh. Zároveň však chce, aby se udržela nízká cena pro konečné spotřebitele, a to někde mezi 20 a 40 dolary za podlážku. Vasquez totiž chce, aby si jeho vynález mohli koupit lidé, kvůli kterým ho vymyslel. Lidé z jeho vesnice a blízkého okolí.

Existují už i jiné systému pro sběr vody, například trubky, které spojují sprchu s WC. Ty jsou ale dražší než Vasquezova podlážka, protože vyžadují instalatérské práce, aby mohly být používány. Podlážka ale může být používána kdekoliv a kýmkoliv, prostě si ji člověk pod sebe před sprchováním rozloží.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také