Zlaté rybky můžete chovat v akváriu. Přání vám asi nesplní, ale jsou krásné

Kdo by nechtěl mít vlastní zlatou rybku! Tahle rybička sice navzdory pohádkovým představám přání plnit určitě neumí, ale při pohledu na její krásu se budete určitě usmívat, a to není málo. Pořiďte si závojnatku. Jejich chov není nijak složitý.

Jak vypadá ve skutečnosti zlatá rybka?

Zlatá rybka se říká závojnaté zlaté formě karase stříbrného. Jsou to pomalu plovoucí, přátelské rybky, které se v pohodě snesou s dalšími druhy akvarijních rybek i s jedinci svého druhu. Potíž může nastat jedině v případě, že k nim do akvária vysadíte rybky dravé, které by mohly zlatým rybkám ubližovat.

Nároky na akvárium

Zlaté rybky se v dobrých podmínkách dožívají až deseti let a mohou dosáhnout délky až 30 cm. Ovšem pouze v dostatečně velkém akváriu, které však běžný chovatel nemívá k dispozici. Tyto rybky se nehodí k chovu v akváriu s objemem menším než 100 litrů. V malém akváriu se významně zkracuje jejich život. Zlaté rybky potřebují velké akvárium nebo vodní nádrž, ne příliš mělkou ani hlubokou, čisté kamínky na dno a živé rostliny.

Jak o zlaté rybky správně pečovat?

Ideální teplota vody je 18 až 24 °C. Vodu v akváriu je nutné pravidelně měnit a zároveň omývat kameny a stěny akvária. S čištěním akvária vám mohou pomoci i malé rybičky – pancéřníčci nebo krunýřovci. Voda musí být bohatá na kyslík a je nutné ji vyměňovat asi jednou za 14 dní. Na dno akvária nikdy nepoužívejte ostrý štěrk, ale raději jemný písek.

Jak krmit zlaté rybky

Rybky se krmí 1–2x denně speciální krmnou směsí pro zlaté rybky. Můžete přidávat mražené nebo živé larvy pakomárů, patentky, nitěnky, nakrájený salát, zelí, malé mušky apod.

Zdravotní problémy zlatých rybek

  • Největším zdravotním nebezpečím jsou plísně, které se projevují bílým porostem na těle ryb. Do vody jim pak přidáváme protiplísňový lék.
  • Zlaté rybky trpí také zácpou. Poznáte to podle toho, že trus visí z těla rybky. Přidejte jim zeleninu a zpestřete stravu.

Zdroj: https://www.zoohit.cz/magazin/akvaristika/druhy-akvarijnich-zivocichu/zlate-rybky; https://www.zverokruh-shop.cz/zvirata-na-prodejnach/akvarijni-ryby/kaproviti-zlate-rybky


Přečtěte si také