Jak vyčistit látkovou sedačku a zbavit ji všech skvrn
Sedačka je středobodem domácího společenského dění, dostává proto pořádně zabrat. A to se podepisuje na jejím vzhledu. Naštěstí existuje řešení, aby vám vydržela dlouho jako nová.
Jestli jste si vybrali sedačku s látkovým potahem, vyplatí se o ni starat pravidelně. Pak bude jako nová vypadat po dlouhá léta. Poradíme vám, jak o ni pečovat i jak vyčistit nejrůznější skvrny.
Základem je suché čištění vysavačem
Pravidelné suché čištění udrží sedací soupravu v kondici. Odstraní většinu prachu, zamezí množení roztočů způsobujících alergii a taky zvýrazní barvu sedačky. Vysavač nastavte na nízký sací výkon, abyste nepoškodili strukturu látky, a ideálně použijte nástavec na čalounění. Nezapomeňte ani na všechny záhyby a škvíry. Důkladné odstranění prachu sedačce dopřejte jednou týdně.
Jak čistit látkovou sedačku ručně na mokro
Jestli máte odnímatelné potahy, hodíte je do pračky a máte vystaráno. I s klasickým čalouněním ale sedačku můžete pořádně vyčistit. Nejdříve si pořiďte čistící prostředek určený výhradně na textil a čalounění. Nepouštějte se do žádných experimentů, jako je jar nebo jakýkoliv jiný domácí čistič.
I specializovaný přípravek si raději nejdříve otestujte na části sedačky, která není stále na očích. Některé materiály mohou být extrémně citlivé na jakékoliv chemikálie. K čištění pak použijte výhradně světlý bavlněný hadřík. Rozhodně se vyhněte barevným houbičkám, rády zanechávají skvrny, a nepoužívejte ani žádné kartáče. Nespoléhejte na sílu a látku zbytečně nedřete, poškodili byste vlákna.
Konkrétní postup čištění bude uvedený na obalu čistícího prostředku, zpravidla ale nejdříve sedačku navlhčíte čistou vodou, poté šetrně otřete hadříkem namočeným v přípravku a nakonec ještě znovu otřete hadříkem s čistou vodou.
SOS řešení na skvrny
Posezení s dobrým jídlem a pitím, domácí mazlíčci nebo děti a jejich barevné pastelky – příležitostí k umazání sedačky je nepočítaně. Nejdůležitější je skvrnu řešit hned. Jakmile zaschne, už to půjde daleko hůř a bez profesionálních přípravků nebo přístrojů se nejspíš neobejdete.
Nejdříve na čerstvou skvrnu přiložte dobře savou utěrku, aby nasákla co největší část špíny. Potom vyzkoušejte některý z našich tipů pro různé druhy skvrn. Jako vždy ale nezapomeňte způsob čištění nejdříve otestovat na části sedačky, která není vidět.
- Jedlá soda – poradí si s mastnými skvrnami. Nasypejte sodu na skvrnu, jemně zapracujte vlhkým hadříkem, nechte působit několik hodin a poté vysajte.
- Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od fixů, pastelek nebo propisek. Kyselinu smíchejte s vodou, vetřete do skvrny a nechte působit. Místo pak umyjte vlhkým hadříkem a nechte uschnout.
- Žlučové nebo jádrové mýdlo – funguje na téměř všechny nečistoty. Mýdlo vetřete vlhkým hadříkem do skvrny, nechte krátce působit a pak ošetřete čistým vlhkým hadříkem. Pozor, používejte pouze destilovanou vodu!
- Ocet – poradí si s většinou skvrn od jídla a pití. Hadřík namočte do vody smíchané s octem, ošetřete špinavé místo a nechte uschnout.
Stejně jako při každém čištění používejte vždy světlý bavlněný hadřík, netlačte na látku silou a čistěte větší oblast, než jen těsně kolem skvrny. Vyhnete se tak zaschlým mapám.
Jednou za čas se vyplatí sedačku vyčistit tepovačem
Nejdůkladnějším a taky nejšetrnějším způsobem čištění jsou tepovače s tzv. extrakční schopností. To znamená, že do látky pod tlakem vhání vzduch nebo vodu s čistícím přípravkem a hned na to ji i s nečistotami odsávají zpět. Díky tomu sedačku zbytečně nenamáčí a za pár minut ji můžete zase používat. Tepovač si poradí i s letitou špínou, odstraní všechny bakterie a alergeny a sedačku doslova rozzáří. Využít ho navíc můžete i na koberec.
Pokud se vám nechce investovat do dalšího stroje, který bude zabírat místo v komoře, jednoduše si ho půjčte! U specializovaných firem si tepovač můžete pronajmout a nebo rovnou objednat profesionální čištění jako službu k vám domů.