20. října 2022 13:00
redakce Prima LivingNejbarevnější listy mají na podzim ambroň, ginkgo i blahodárná aronie
Mezi listnatými stromy jsou rekordmani, jejichž listoví se zbarví do neuvěřitelně krásných odstínů žluté, červené, a dokonce i fialové. Některé dřeviny jsou exotické a do Evropy se dostaly z jiných kontinentů, máme tu ale také domácí parádnice…
Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)
Začneme hned tím nejbarevnějším stromem, který můžeme v Česku nalézt. Je to ambroň západní původem ze Severní Ameriky. U nás roste většinou ve městech a v parcích. Na podzim se začne krásně vybarvovat a odstíny různých barev rozhodně nešetří. Ambroň má podobně jako další stromy listy žluté, oranžové nebo červené, dokáže ale vykouzlit i růžovou až temně fialovou!
Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) Zdroj: iStock
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Strom, kterému se přisuzují léčivé účinky, se na podzim zbarví do zlatavé barvy. Listy dostanou krásný sytý odstín žluté. Pokud je ginkgo pořádně vzrostlý, působí opravdu majestátně a rozhodně se na něj vydržíme dívat hezkou chvíli. Je to rozhodně jeden z nejkrásnějších podzimních stromů.
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock
Škumpa orobincová (Rhus typhina)
Obdivovaná i neoblíbená škumpa je nejkrásnější na podzim, když její listy získají výraznou červenou až rudou barvu. Musíme dávat pozor, aby se nám škumpa nerozrostla po celé zahradě, ale pokud se nám ji podaří udržet v omezeném prostoru, můžeme se dočkat úžasné podívané. Krásná jsou i plodenství, která na větvích škumpy zůstávají dlouho do zimy. Mají také červenou barvu, takže škumpa bude krásná i po tom, co jí opadají listy.
Škumpa orobincová (Rhus typhina) Zdroj: iStock
Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)
Kombinaci krásných listů i plodů nabízí také jeřáb. Na podzim se zbarvuje do oranžova až červena. Plody můžeme sbírat a připravovat si z nich třeba likér a dají se zpracovat i na džem. Můžete z nich udělat také čaj na dobré zažívání. Dejte ale pozor na úpravu jeřabin, syrové jeřabiny mohou způsobit bolení hlavy i nevolnost.
Jeřáb ptačí, jeřáb obecný, červený jeřáb (Sorbus aucuparia) Zdroj: iStock
Aronie, temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)
Někdy se plodům aronie říká černé jeřabiny. Jsou taktéž léčivé a pomáhají proti nachlazení i stresu. Na rozdíl od červených jeřabin se doporučuje aronie jíst čerstvé. Výhodou tohoto keře je, že ho nemusíte nijak zastřihovat. Naopak právě na výhonech rostou chutné plody. Aronie se na podzim zbarvují do červena a vypadají úžasně!
Áronie, černý jeřáb (Aronia melanocarpa, dříve Aronia nigra) Zdroj: iStock
Okrasné jabloně (Malus)
Úroda jablek z nich nebude, ale vynahradí vám to svojí krásou. Některé druhy mají barevné listy po celý rok, jiné se zajímavě vybarví s příchodem podzimu. Taková jabloň mnohokvětá má často červenou kůru i listy a jabloň purpurová je svou barvou ještě výraznější.
Jerlín japonský (Styphnolobium japonicum, syn. Sophora japonica)
Netradiční strom se pěstuje zejména v městské zeleni. Kvete až koncem léta a brzy nato začíná měnit barvu listů. Ze zelených se stávají žluté. Jerlíny také během podzimu zdobí nažloutlé lusky.
Zdroj: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/aktuality/Co-muze-za-barevnou-krasu-podzimniho-listi?fbclid=IwAR1hxB8do4DbRtX5gJ9aIN82DIOLFq44HQYznRpp0CV3YO2sUl_d1M0E8BI; https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0kumpa; https://www.ireceptar.cz/zahrada/vysadte-kere-a-stromy-s-barevnymi-listy-a-plody-podzim-bude-krasny.html