návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejbarevnější listy mají na podzim ambroň, ginkgo i blahodárná aronie

Jakub Studený , Vydáno: 09.10.2021
Mezi listnatými stromy jsou rekordmani, jejich listoví se zbarví do neuvěřitelně krásných odstínů žluté, červené, a dokonce i fialové. Některé dřeviny jsou exotické a do Evropy se dostaly z jiných kontinentů, máme tu ale také domácí parádnice…

reklama

Ambroň západní

Začneme hned tím nejbarevnějším stromem, který můžeme v Česku nalézt. Je to ambroň západní původem ze Severní Ameriky. U nás roste většinou ve městech a v parcích. Na podzim se začne krásně vybarvovat a odstíny různých barev rozhodně nešetří. Ambroň má podobně jako další stromy listy žluté, oranžové nebo červené, dokáže ale vykouzlit i růžovou až temně fialovou!

Ginkgo biloba

Strom, kterému se přisuzují léčivé účinky, se na podzim zbarví do zlatavé barvy. Listy dostanou krásný sytý odstín žluté. Pokud je ginkgo pořádně vzrostlá, působí opravdu majestátně a rozhodně se na ni vydržíme dívat hezkou chvíli. Je to rozhodně jeden z nejkrásnějších podzimních stromů

Ginkgo biloba je na podzim kouzelná
Autor: iStock Ginkgo biloba je na podzim kouzelná

Škumpa orobincová

Obdivovaná i neoblíbená škumpa je nejkrásnější na podzim, když její listy získají výraznou červenou až rudou barvu. Musíme dávat pozor, aby se nám škumpa nerozrostla po celé zahradě, ale pokud se nám ji podaří udržet v omezeném prostoru, můžeme se dočkat úžasné podívané. Krásná jsou i plodenství, která na větvích škumpy zůstávají dlouho do zimy. Mají také červenou barvu, takže škumpa bude krásná i po tom, co jí opadají listy.

Škumpa orobincová je nejkrásnější na podzim
Autor: iStock Škumpa orobincová je nejkrásnější na podzim

Jeřáb

Kombinaci krásných listů i plodů nabízí také jeřáb. Na podzim se zbarvuje do oranžova až červena. Plody můžeme sbírat a připravovat si z nich třeba likér a dají se zpracovat i na džem. Můžete z nich udělat také čaj na dobré zažívání. Dejte ale pozor na úpravu jeřabin, syrové jeřabiny mohou způsobit bolení hlavy i nevolnost.

Jeřabiny jsou přírodní lék na klouby, trávení a kašel

Jeřabiny jsou skvělý přírodní lék. Jak je to ale s jejich jedovatostí?

Jeřábů je asi 80 druhů a plody všech jsou jedlé

S jeřabinami můžete hubnout, hodí se i pro diabetiky. Zkuste džem či mošt

Aronie

Někdy se plodům aronie říká černé jeřabiny. Jsou taktéž léčivé a pomáhají proti nachlazení i stresu. Na rozdíl od červených jeřabin se doporučuje aronie jíst čerstvé. Výhodou tohoto keře je, že ho nemusíte nijak zastřihovat. Naopak právě na výhonech rostou chutné plody. Aronie se na podzim zbarvují dočervena a vypadají úžasně!

Věnec z darů podzimní přírody

Věnec z darů podzimní přírody: Využijte poslední květy růží i barevné plody

Až na podzim ukáže temnoplodec, jak se mu česky také říká, svou sílu a krásu.

Trápí vás křečové žíly? Tak konzumujte lžičku aronie denně. Povinně!

Okrasné jabloně

Úroda jablek z nich nebude, ale vynahradí vám to svojí krásou. Některé druhy mají barevné listy po celý rok, jiné se zajímavě vybarví s příchodem podzimu. Taková jabloň mnohokvětá má často červenou kůru i listy a jabloň purpurová je svou barvou ještě výraznější.

Jerlín japonský

Netradiční strom se pěstuje zejména v městské zeleni. Kvete až koncem léta a brzy nato začíná měnit barvu listů. Ze zelených se stávají žluté. Jerlíny také během podzimu zdobí nažloutlé lusky.

Jerlín japonský (Sophora japonica)

Jerlín japonský je odolný strom do městského prostředí. Kvete až v srpnu

Okrasné jabloně

Okrasné jabloně: Mají nádherné květy, barevné listy a drobné plody vhodné na dekorace

reklama

Článek je zařazen v: podzim , jeřabiny , arónie , ambroň , ginkgo biloba

reklama

Přečtěte si také