reklama

Jak vyčistit skvrny od jahod? Vyzkoušeli jsme domácí tipy a víme, které fungují

klára beščecová
29. června 2015
Zapomeňte na různé „zaručeně účinné“ čističe skvrn nebo na komplikované postupy, kde v různých fázích musíte použít různé chemikálie. Vyzkoušeli jsme čtyři velice jednoduché způsoby a jeden z nich vám doporučíme.
reklama

Tenhle způsob je účinný nejenom na skvrny od jahod, ale i na oděv znečištěný jahodovou marmeládou nebo zmrzlinou.

Kolikrát jste vposledních dnech zaúpěli při pohledu na dětská trička, která jste se zrovna chystali hodit do pračky? Právě dozrávají jahody a jejich jasně červená šťáva na oblečení je strašákem každé hospodyně. Většinu skvrn, a skvrny od ovoce do této kategorie určitě patří, se snažíme vyčistit ještě dříve, než zaschnou. U ovocných šťáv je to nejlepší studenou vodou, ale musíme být velice opatrní, abychom flek ještě více nerozpatlali po tkanině. Jenže pokaždé není rychlý zákrok možný – a to nejenom u dětí, jahody mohou zaschnout i na našem oblíbeném tričku nebo sukni. Co si pak počít se skvrnou, která vypadá, že už se zoblečení nikdy nehne?

Jak na to šly naše babičky?

Horkou vodou prolévaly skvrny od ovoce už naše babičky: Tkaninu napnuly přes hrnek a vařící vodu pak lily do něj. Do vody případně přidávaly borax, kyselinu citronovou, šťávu zcitronu nebo ze zralého bílého rybízu. Ovocné skvrny zkoušely odstranit i kyselým nebo vařícím mlékem. Bílé hedvábí čistily žlučovým mýdlem, které pak vypláchly studenou vodou, postižené místo osušily suchou látkou a hned nato přežehlily mezi dvěma hedvábnými papíry. Nachoulostivé materiály používaly také prášek utlučený zpálených kostí, který nasypaly na a pod skvrnu a nechaly 24 hodin působit.

Pomocníci zdomácích zdrojů

Mezi hospodyněmi koluje hned několik rad, jak si jednoduše se zaschlou skvrnou od jahod poradit. Připravili jsme si „demonstrační“ bavlněné prádlo a vybrali čtyři cesty, které se nám zdály nejschůdnější. Všechny je poctivě vyzkoušíme a vám doporučíme tu nejlepší.

Otestujeme následující pomocníky:

  1. žlučové mýdlo
  2. citronovou šťávu
  3. vařící vodu
  4. horkou octovou vodu

Vpřípadě, že by žádný zfíglů nezafungoval, jsme připraveni sáhnout i po chemikáliích, jako je čpavek nebo peroxid vodíku, něco účinného prostě najít musíme.

Žlučové mýdlo

Jedním zprostředků doporučovaných na zaschlé jahodové skvrny je žlučové mýdlo. Do navlhčené látky jsme je vpravili houbičkou, skvrna od jahod začala okamžitě modrat, skvrna od marmelády za chvilku také, flek od zmrzliny se pomalu ztrácel. Namydlený bílý nátělník srůžovými puntíky jsme nechali zhruba půl hodinku ležet, potom jsme ho namočili a za několik hodin vyprali vpračce a nastaveným programem na 40 ºC.

Citron

Dalším doporučovaným bojovníkem proti jahodovým skvrnám je citron. Jeho šťávu jsme vymačkali na bílé body, pomáhali jsme si i houbičkou, nic jsme nechtěli nechat náhodě. Skvrny od marmelády a zmrzliny pomalu mizely, jahodová skvrna vypadala i vtomto případě docela zatvrzele, měli jsme dokonce pocit, že se do látky ještě více vpíjí. Další postup byl stejný jako u žlučového mýdla – citron jsme nechali několik minut působit, body jsme potom namočili a následně vyprali vpračce.

Vařící voda

Žlutý nátělníček byl vybrán kdemonstraci svařící vodou. I ta je totiž doporučována jako účinná zbraň proti zaschlým jahodám. Tričko jsme vložili do misky a přímo na skvrny jsme pomalu lili zkonvice ještě před pár okamžiky se vařící vodu. Tenhle jednoduchý způsob opravdu funguje, všechny tři skvrny velice rychle a zdá se, že i definitivně zmizely. Ale i žlutého nátělníčku jsme zachovali stejný další postup – tedy namočení a vyprání vpračce.

Horká octová voda

Poslední na řadu přichází bílý nátělník a horká octová voda. Na potřísněnou látku jsme postupně lili směs, která vznikla přidáním jednoho dílu vařící vody do jednoho dílu octa. Skvrny pomalinku mizely, ale vidět byly i po ¾ hodině, kdy bylo tričko voctové vodě namočené. Nejméně výrazná byla skvrna od jahod. Následovalo namočení a vyprání.

Výsledek:

Na jahody svařící vodou

Jednotlivé kousky dětského prádla ihned po usušení podrobujeme důkladné prohlídce. Naprosto nejhůře dopadl puntíčkovaný nátělníček, skvrna od jahod je velice zřetelně vidět, pátravému pohledu ale neunikly ani už méně znatelné stopy od marmelády a zmrzliny. Žlučové mýdlo, díky kterému už jsme zvládli odstranit skvrny od omastku a funguje i na čokoládu, tedy na skvrny od jahod nedoporučujeme.

Pokud můžeme radit, sáhněte spíše po konvici svařící vodou, tenhle způsob zafungoval skutečně nejlépe, na žlutém nátělníku není po jahodách, marmeládě či zmrzlině ani stopy. Otázkou zůstává, co si počít, pokud si ušpiníme oblečení zmateriálu, kterému by mohla vařící voda uškodit.

Vpřípadě, že se kvůli materiálu bojíte vařící vodu použít, doporučujeme zkusit citron nebo teplou octovou vodu. Jejich působením zmizela zmrzlina úplně, jahody a marmeláda jsou na bílých tkaninách znatelné, ale až když se zadíváme opravdu pozorně.

Vařící voda je tedy zaručeně účinným prostředkem na vyčištění zaschlých skvrn od jahod. Nutno ale podotknout, že to platí pro skvrny zaschlé, ale nezaprané. Puntíkovaný nátělník seskvrnami nedočištěnými žlučovým mýdlem (a následně vypraný) jsme nakonec vyzkoušeli ještě prolít vařící vodou, ale nečistoty už bohužel nezmizely.

Jak vyčistit další odolné skrvny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: citronmýdlozmrzlinamarmeládajahoda
reklama