Bydlení

15. prosince 2015 05:12

Markéta Zídková

Kávová sedlina je skvělý peeling pro obličej aneb Jak využít odpad z kuchyně

Kávová sedlina je skvělý peeling pro obličej aneb Jak využít odpad z kuchyně

Poradíme vám jak. Kuchyň je místem, kde v domácnosti vzniká nejvíc odpadu, naštěstí velkou část lze znovu recyklovat a dát věcem druhý život. Odpad, který nám doma vzniká, je velmi různorodý, proto i jeho využití je široké. Z anorganických odpadků lze vyrobit nové věci, které budou dále sloužit, nebo udělají radost jako dárek, organický odpad lze použít k hnojení, nebo k pěstování nových rostlin.

Kávová sedlina

Jednou týdně smíchejte kávovou sedlinu se svým kondicionérem a získáte hladší a lesklejší vlasy. Pokud smícháte trošku s kokosovým olejem, získáte účinný peeling na obličej. Ale kávovou sedlinu lze použít i v kuchyni, miska plná kávy pohltí nepříjemné pachy v lednici a posypete-li vlhkou sedlinou okolí krbu a ohniště samotné, snížíte prašnost při jeho čištění.

Odřezky z celeru a salátu

Čerstvé výhonky jsou plné vitaminů a dalších živin, které se obzvlášť v zimních měsících hodí. Výhonky získáte, když odřezky z celeru a salátu umístíte do vody.

Naklíčení brambory

Silně naklíčené brambory, které byly skladovány na světle a v teple, obsahují velké množství jedovatého solaninu, proto by se neměly konzumovat. To ale neznamená, že je musíte vyhodit. Můžete z nich totiž vypěstovat novou zeleninu. Stačí bílé i sladké brambory zasadit do půdy, či obyčejné vody.

Kartony od vajec

Tyto zvláštně tvarované krabičky mají spoustu použití: dají se do nich uschovat vánoční ozdoby či golfové míčky. Jednotlivé kalíšky ale můžete použít i jako malé květináčky pro sazeničky rostlin. Ale lze z nich dělat i papírové květiny, nebo zvířátka.

Slupky z citrusů

Hmyz nenávidí citrusy, takže rozesejte slupky kolem domu a zahrady a máte velkou šanci, že se nevítaných návštěvníků zbavíte. Čerstvé šlupky můžete rozemlít do krémů a pleti tak dodáte extra vlákninu a výživu. Můžete se zbavit také pachu v odpadkovém koši, když do každého pytle přihodíte na dno pár kousků. Suché slupky můžete rozemlít, smíchat s pepřem a kořením a získáte zajímavé koření.

Kartony od nápojů

Tyto povoskované krabičky rozhodně nepatří do běžného odpadu. Pokud je nemůžete separovat do speciální popelnice, raději je využijte jinak. Třeba jako budku pro ptáky. Nebo odřízněte spodní polovinu a použijte jako květináč. Proměňte je v prasátko, nebo zalepte páskou a použijte jako stavební kameny.

Slupky z melounu

Melounvé slupky mohou být zavařeny do sklenic, kde získají novou lahodnou chuť, stejně jako nakládané okurky. Třením po kůži zase dokáží zklidnit akné.

Banánové slupky

Obalte banánové slupky kolem stonků rajčat, získáte tak skvělé ekologické hnojivo. Nasekané slupky rozházejte po zahradě jako odstrašující prostředek proti škůdcům. Rub slupky vás zbaví svědění, vyrážek, příznaků lepénky či pupínků po bodnutí hmyzem. Přidejte je do pekáčku, abyste ochránili vykostěné maso před vysycháním. Rubem slupky můžete vyčistit boty a dodat stříbru lesk.

Zbytky pórku či zelené cibule

Zbytky pórku či zelené cibule strčte do sklenice vody. Pokud budete ořezávat jen dorostlé vrcholky, získáte nekonečnou zásobu vitaminů.

Špunty od vína

Korkové špunty můžete využít k pěstování malých sukulentů. Slepte jich několik k sobě a přilepte na korkovou destičku. Buďte kreativní a vytvořte zajímavou dekoraci. Použijte vrtačkua vyvrtejte malé otvory, do kterých sukulenty zasadíte.

Slupky z jablek

Až si budete loupat jablko, slupky nevyhazujte. Nasušte je, lze z nich totiž udělat vynikající podzimní čaj. Kyseliny z čerstvých slupek dokáží odstranit skvrny z hliníkových hrnců a pánví a pomohou vám i s tmavými kruhy pod očima, když si je na 5 až 10 minut položíte přes oči.

Vrcholek ananasu

Je to pravda! S trochou trpělivosti si opravdu můžete vypěstovat ananas z vrcholku odříznutého z ananasu, který obvykle likvidujete. Dokonce, i když nežijete v tropech.

Kávové filtry

Vlhkými kávovými filtry vyčistíte boty tak, že budou zářit. Opláchnuté a usušené kávové filtry mohou být znovu použity například jako prachovka či na čištění obličeje, protože dokáže dobře odsát maz z T-zóny. A pokud dojdou košíčky pro muffiny, můžete použít kávové filtry.

Vaječné skořápky

Skořápky z vajíček rozemelte a přidejte do hlíny, dodáte tak rostlinám vápník. Hodí se i pro rostliny v květináčích, kde se vajíčka dávají do spodní části květináče. Také zvířatům do krmení a rozemletý prášek můžete přidat i do svého kávového filtru, káva bude méně hořká.

Síťka od ovce

Síťky lze použít jako jemné drátěnky, kterými umyjete připáleniny z hrnců a pánví. Větší síťky lze použít jako pytel na hračky pro děti či jako sáček na jemné prádlo.

Síťka od ovce

Nebo můžete síťky použít k originálnímu zabalení dárků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také