Bydlení

7. dubna 2018 11:47

Tereza Javorová

Když účty za elektřinu platí slunce

Manželé Skálovi žijí v menším městě blízko Prahy v rodinném domě po rodičích. Obě děti již chodí na střední školu a náklady na provoz domácnosti rok od roku stoupají. Skálovi tak začali promýšlet kroky, jak do budoucna další růst výdajů omezit. Jedním z nich je i šetření energií.

Pan Skála se rozhodl zjistit si více o domácích fotovoltaických elektrárnách. Jsou totiž čím dál dostupnější i pro domácnosti sběžnými příjmy. Na radu kolegy, který již doma fotovoltaiku má, se obrátil na ČEZ. „Říkají, že jsou jedničkou vinstalacích střešní fotovoltaiky vČesku, tak mě zajímalo, co předvedou,“ směje se Jiří Skála.

Investice, která se brzy vrátí

„Dozvěděli jsme se, že investice do rodinné fotovoltaiky se vúsporách za elektřinu vrátí obvykle za 10 let. Elektrárna přitom vydrží vprůměru 30 let,“ pokračuje Skála. „Ceny elektřiny můžou jít navíc brzy nahoru, takže budeme šetřit minimálně po dobu 20 let. A to je dost.“

Manžele Skálovy myšlenka levné a ekologické elektřiny ze slunce nadchla. Nejvíc se jim líbila kombinace sbateriemi, do kterých se energie uloží. Mohou ji využít vdobě, kdy slunce nesvítí. ČEZ navíc manželům nabídl přípravu celého projektu na klíč, včetně kompletního vyřízení žádosti o dotaci, kde výše podpory může dosáhnout až 155 000 Kč na dům.

„Vždy se snažíme naše řešení projektovat tak, aby co nejvíc sedělo na míru konkrétní potřebě domácnosti zákazníka,“ říká Lucie Bedrníčková ze Skupiny ČEZ, která fotovoltaiky instaluje. „Jen spokojený zákazník nás doporučí.“

Vnabídce je 100% garance připojení dle platných předpisů a požadavků, záruka 25 let na pokles výkonu panelů a pětiletá záruka na práci. Smlouvu s ČEZ Skálovi podepsali v únoru a na konci března již mohli svůj dům připojit k vlastní fotovoltaické elektrárně. Čekají je tak léta plná úspor.

Více informací najdete na www.cez.cz/fve nebo kontaktujte infolinku 371100 351.

Investice, která se brzy vrátí. Foto: depositphotos.com


Přečtěte si také