17. listopadu 2024 08:30
redakce Prima LivingSocialistickým koupelnám vládl umakart. Co to je a proč se na něj díváme skrz prsty
Tenhle stavební materiál se dostal do našich domovů jako levná náhražka pořádného zdiva. V panelových domech představuje nepříjemný přízrak minulosti. Prozradíme, proč se v socialistických koupelnách tak zabydlel a co to vlastně je.
Celá třetina Čechů bydlí na sídlištích. Ta se po období „poctivých“ paneláků v padesátých a šedesátých letech proměnila v ráj umakartu. Tenhle stavební materiál si získal ne zrovna dobrou pověst a u nás snad není nikdo, kdo by o něm někdy neslyšel.
NENECHTE SI UJÍT: Panelák a zámek v jednom: Socialistický realismus neboli sorela hýřil zdobností
Co umakart vlastně je
Umakart je druh laminátu, při jehož výrobě se na sebe vrství několik papírových desek, které zakryje jedna dekorační a následně se na povrch umístí ochranná vrstva. Výroba jednoho kusu zabírá desítky minut. Umakart se tak stal vhodným řešením pro rychlou stavbu panelových domů. Stejně jako panely se vyráběl sériově a umakartové jádro se spíše skládalo, než že by se doopravdy stavělo.
Proč umakart už nechceme
- Potíž je v tom, že slepené desky kartonu pořádnou stěnu nenahradí, nehledě na často dost strašné dekory umakartových desek evokujících kupříkladu texturu dřeva
- Navíc umakart zvukově téměř neizoluje. Zvlášť nepříjemné to je, když se někdo rozhodne, že si dá sprchu ve dvě ráno a vy chcete spát.
- Umakart je náchylnější k plísním. Důvodem je vlhkost, která se v koupelně často drží. Umakart není tak odolný jako stěna obložená dlaždičkami, takže se v něm mohou vytvořit plísně, které rozhodně není zdravé vdechovat.
- Životnost umakartu je zásadně nižší než klasického zdiva.
Umakart má více minusů než plusů
Možná se z umakartu v budoucnu stane artefakt určité doby, kdy bylo nutné rychle a levně stavět, aby měla kde bydlet generace Husákových dětí. S největší pravděpodobností se ale do módy už nikdy nevrátí. Má zásadně více minusů než plusů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rok 1989: před a po
Umakartové jádro je dnes už k vidění málokde, většinou jsme se ho panelových bytech v novém století zbavili. Přesto si zaslouží připomenutí, i když jsme si s ním moc dobrý vztah nevybudovali, protože neodmyslitelně dlouhá léta patřil do mnoha českých domovů.
Zdroj: autorský text Matouš Hartman, kurzy.cz, cs.wikipedia.org, svet-bydleni.cz