Citrony nahradí chemii. Přizvěte je k úklidu koupelny a vše se bude lesknout

Pokud se jenom trochu zajímáte o ekologii, pak je vám dávno jasné, že chemické prostředky využívané při úklidu domácnosti zatěžují přírodu poněkud více, než je zdrávo. Proto už dávno neplatí, že dobrá hospodyňka má doma plnou komoru drahých úklidových prostředků. Dobrá hospodyňka, která myslí i na to, v jaké přírodě budou žít její děti a vnuci, dokáže využít i přírodních úklidových vychytávek. Zkusíme to dnes s citrony?

1. Jak na zaschlé kapky tvrdé vody

Vypadá vaše vodovodní baterie podobně, jako ta naše?

Vezměte citron, rozpulte ho a půlkou citronu důkladně potřete vodovodní baterii, kde se nejčastěji usazují kapky zaschlé vody. Ta bývá v našich domácnostech většinou velmi tvrdá, tedy obsahuje velké množství minerálů, především vápníku.

Šťávu nechte působit, nejlépe přes noc a ráno vše setřete vlhkým hadříkem. Uvidíte, že se bude lesknout, jako zrcadlo!

2. Jak odstranit skvrny ze sprchové zástěny

Skvrna vedle skvrny, komu by se to líbilo…

Vymačkejte šťávu ze dvou citronů a naplňte jí lahev s rozprašovačem. Postříkejte zástěnu sprchového koutu a chvilku počkejte.

Kyselina citronová se postará, aby bylo sklo zase krásně čisté a průhledné, a zástěna bude opět dokonale čistá.

3. Jak na spáry mezi dlaždičkami

Udržet v koupelně  dokonale bílé spáry mezi dlaždičkami není jednoduché. Ale stačí tmavá místa potřít kaší vzniklou smícháním citronové šťávy a jedlé sody, nechat půl hodiny působit, pak vydrbat spáru kartáčkem a nakonec zbytky špíny setřít.

4. Jak se zbavit skvrn na oblečení

Flekaté tričko, a zrovna to nejoblíbenější! Situace, kterou zná snad každý… Vyzkoušejte šťávu z citronu smíchanou se stejným množstvím vody a fleky v ní asi na půl hodiny namočte. Pak látku lehce vydrbejte a uvidíte, že triko bude ještě chvíli dobře sloužit!

5. Jak rozjasnit bílé prádlo

Citronovou šťávu můžete využít i při praní bílého prádla. Asi 1 dcl čerstvé šťávy přilejte do posledního pracího cyklu a uvidíte, že bílá bude zase opravdu bílá.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vyuzit-citronovou-stavu-pri-hubnuti-na-plet-i-na-uklid-71990; https://www.denik.cz/dum-a-byt/uklid-bez-chemie-jak-vycistit-domacnost-s-pomoci-obycejneho-citronu-20190304.html


Přečtěte si také